normaali vartaloisille!!!!!!!!!!!!

siis nykyään ei oo enää normaali vartaloisille tytöille housuja!! kaupat on pullollaan sellasia johon ei lantio tai REIDET mahu.. siis jos on lihaksia.. ni ei saa housuja.. ärsyttävää!! tai sit jos on isompia ni sit ne on liian löysiä!! tän takia monet on jo anorektikkoja ku pitää mahtua kaupoissa oleviin housuihin!!!!!!!
5551
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

no mua vituttaa se , kun oon vähän tavallist pidempi (185) ni jos ostan esim neuleen ni pitää ostaa xl tj et hihat ja 'helma' on kohdallaan, mut sillon se on ihan saatanan levee, pullistuu ku ilmapallo

Äänestä

Mä oon huomannu just saman. Mullon kapea vyötärö mut lihaksikkaat reidet ja varsinki peppu nii jos löytää vyötäröltä sopivat housut niin reisistä ja takapuolesta tosi kireet. Väljemmissä taas jää kamala pussi vyötärölle jota pitäs sitte yrittää runtata kasaan vyöllä tai jotenki..

Äänestä

mua kans raivostuttaa,ku housut valmistetaa langanlaihoille!!!!ja koot on vääristyny.jossain kaupas saattaa mennä kokoon 36 ja toisest kaupast jouduin ostaa kaprit kokoo 40!!!!!!!oon kyl kuulluu,et nää kaikki koot sumplittas uusix ja kaikis kaupois sama koko samankokonen...nuoret alkaa just tän takii laihduttaa ja sairastuu......enkä yhtään ihmettele..
koskaan ei meinaa lantio mahtuu kunnol,vaik oon iha normaalipainonen!!!!tästä asiasta pitäs varmaa antaa palautetta kauppoihin,lehtiin tms.ei ne viestit tääl vaikuta mitää

Äänestä

nykymuodin määrittelevät homosuunnittelijat (ei mitenkään vähätellen sanottu, mutta tottahan se on), joten he eivät välttämättä katso mitään naisellisia muotoja. ja jos kauppaan menee, niin kovin usein se on niin, että

a) perseestä menee, muttei reisistä.
b) reisistä menee, muttei perseestä.
c) menee sekä reisistä että perseestä, muttei vyötäröstä/lahkeet on liian pitkät.

Äänestä

Valitettava totuus on se, että Suomalainen vartalotyyppi on erilainen kuin esim. Italiassa ja muissa välimeren maissa, josta muotivaatteita tulee. Kyllä lomareissulla huomasi, että siellä nuorilla naisilla on kapeammat reidet ja jalat, vaikka rintoja löytyykin. Täytynee muuttaa itsekin sinne.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tyttö15v. kirjoitti:

siis nykyään ei oo enää normaali vartaloisille tytöille housuja!! kaupat on pullollaan sellasia johon ei lantio tai REIDET mahu.. siis jos on lihaksia.. ni ei saa housuja.. ärsyttävää!! tai sit jos on isompia ni sit ne on liian löysiä!! tän takia monet on jo anorektikkoja ku pitää mahtua kaupoissa oleviin housuihin!!!!!!!

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu