Kuka muu lainannut Abba musaa

eemu

Madonnan biisiin Hang Up on lainattu pohjaksi Gimme,Gimme,Gimme. Radiossa sanottiin että tämä on toinen kerta kun Abba on lainannut musiikkiaan käytettäväksi toisen käyttöön. Tietääkö kukaan kuka se ensimmäinen lainaaja on ja mikä biisi?

4

791

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Bbaa

      Se oli sellanen teinipoppoo kun A-Teens..

      • Migge1975

        Vaan Fugees lainasi jotain Abban biisiä kymmenen vuotta sitten. En muista mitä biisiä mutta kuitenkin.


    • The Name Of The Game-biisiä. Kyseinen Fugeesin biisi oli Rumble In The Jungle.

    • Sommarmemme

      Eikös Stig Anderson ottanut niin paljon pulttia "Dancing Queenin" sämpläyksestä KLF edeltäneestä bändistä Justified Ancients of Mu Mun toimesta niiden levyn joutuneen julkaisukieltoon?
      Tätä on puitu aikoinaan Rockradiossa /Mafian alkuaikoina, voi muuten olla, että minulla on K7:lla se hyllytetty sämpläysnäyte, joka ei totisesti ollut Stigun mieleen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ruotsalaisuuden Päivän virallinen liputuspäivä poistettava VÄLITTÖMÄSTI!

      Suomen valtion ja suomalaisuuden kannalta ei ole minkäänlaisia perusteita liputtaa virallisesti ruotsalaisuuden päivää,
      Maailman menoa
      103
      5698
    2. Mikaela Nylander: Jos pakkoruotsi poistetaan, niin ruotsin kielen asema romahtaa

      (Nylander on vanha RKP:nen) Mutta niin heikossa vedossa muumiruotsi siis on Suomessa, että vain tekohengityksellä se pys
      Maailman menoa
      64
      2546
    3. Nainen aion pilata elämäsi täysin, opetus sulle, että pelasit väärän ihmisen sydämellä.

      Empatiani sua kohtaan katosi siinä kohtaan, kun teit tietoisen valinnan leikkiä mun sydämellä. Luulet olevas joku älykäs
      Ikävä
      238
      1516
    4. Kaivattusi nimi vol.3

      Kaipaajankin nimi olisi kiva. 🥰
      Ikävä
      94
      1313
    5. Alkanut tuntua siltä

      Että taisi olla kusetusta koko homma alusta saakka.
      Ikävä
      124
      1077
    6. Nii, mites ne

      Hampaat??
      Ikävä
      66
      837
    7. Viestisi kaipaamallesi ihmiselle

      Mitä ajattelet tilanteestanne tänään?
      Ikävä
      58
      793
    8. 6 vkoa kulunut ilman sua

      …ihme että olen vielä hengissä. 😔 Kyynelillä pessyt lattioita. Rakastan ja odotan sua ikuisesti❤️Projekti jäi kesken jo
      Ikävä
      8
      791
    9. Joululahja/Jouluntoivotus

      Millainen kaivatulle
      Ikävä
      71
      752
    10. Salailu jatkuu, poliisi tutkii

      Nykyään Pienimäki toimii Ylitornion kaupunginjohtajana. HS tavoitti hänet puhelimitse. Pienimäki korosti, ettei ole enää
      Ähtäri
      17
      731
    Aihe