mitä kaikkea voi harrastaa ison koiran kanssa? Onko jotain sivuja joissa esiteltäisiin eri " lajeja"
harrastuksista
mä-
9265
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Turvaa tilisi vahvistamalla puhelinnumerosi. Voit silloin palauttaa unohtuneen salasanan tekstiviestillä.
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 9
Vanhimmat
isonkin kanssa voi harrastaa vaikka mitä,joskus on ikävää jos pitäisi toko putkeen koiran mahtua niin eihän se sinne mitenkään mene,mutta enemmän on kyse yksilöistä,kaikki isot eivät ole kovinkaan reippaita ja palvelualttiita joten on vaikea motivoida :)sitten on tietysti vesipelastus,siitä monet pitää kovasti,samoin vetokoiraksi opettaminen on kivaa.Harrastuksia löytyy joka makuun :)
http://www.palveluskoiraliitto.fi/lajiesittely.htm
Etippä täältä... http://www.hauva.com/harrasteetetusivu.shtml
Jos koiras tykkää vedestä niin suosittelen vepeä!
Mikä on iso koira tässä tapauksessa?
Eli korkea vai enemminkin raskas...
Harrastaa voi monen näköistä. Kilpaileminen on sitten hieman suppeampi juttu.
Eli esim. Pk-lajeihin ( kilpailuihin) vaaditaan rotukoira ja pk-rotuinen. Ja isot ja raskaat ei välttämätä tietyissä koelajeissa ole parhaimmillaan... :O)
Sitten kannattaa miettiä lajit myös hieman terveyden kannalta. Eli esim. agilityssä kannattaisi ensin kuvauttaa kyynärät ja lonkat, jos meinaa enemmälti harrastaa isojen kanssa .
Jos siis koira on luustoltaan kunnossa, niin silloin voi monenmoista tehdä.Toko, agility,haku, jälki, pelastuskoiratoiminta ym.Paljonkin samoja, mitä pienempienkin kanssa.
Vähemmän luustoa kuormittavat sitten käy myös " luustoviallisillekin".Siis suht´normaalisti elämään pystyville...
Ja Davalyan, mikä se tokoputki oikein on?
Enpä oo koskaan kuullut,
ja ihan kun jonkunnäköinen kouluttajakin olen kuvitellut olevani... :O)))))))))
hmmm eikös ne tokossa sellaisen putken läpi ryömi ohjaajan käskystä :)ei se ainakaan vepeä ole :)
välähti,agilitysta oli kyse,sitä jotkut pyreneittenmastiffitkin on harrastelleet ja siellä se putki.Kuinka aina voinkin sekoittaa nuo kaksi :)
Kyllä mä sen arvasin,mitä tarkoitit... :O)))))
Pikku piru se vaan iski , hih...
Hämärästi muistan kyllä jonkun pyrren joskus tokossakin oikein kisanneen, ja vielä melkoisen hyvinkin...
osa on pirteitä ja motivoitavissa.Ihan oikein se huomautus,en nimittäin ikinä voi olla sekoittamatta tokoa ja agilitya,se vaan nyt on niin ;)
itselläni on pyrre ja tänä talvena aletaan vetoa harrastaan ja tokoa myös! kunhan eka tulisi sitä lunta!!!!!!!