Vai sokerille eu-tukea???!!!

Eu ANTAA LUVAN SUOMALAISTEN VERONMAKSAJIEN MAKSAA sokerinvciljelylle 650 euroa / hehtaari !!!
Joko nyt taas aletaan raivata uutta peltoa?
5513
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

pienellä tuella kannata peltoa raivata.Raivaaminen on kallista ja maakin maksaa.

Äänestä
  • Mitää kallista,soon "hyvää ja halapaa ku entisen akan perunamuusi".Tää pohojanmaalla teherähän peltua,ei ny tietysti mihinkää louhikoohin.Täälon sellaasia sopivia hiue-hiekkamaita johona peruna ja jurttikin viihtyy.Mutta mei olla enää niin köyhiä jotta viittittääs jurttien kans räpätä,joskus takavuosina kun heitti lumen yllättään nostokauren aikana,niin oli pirunmoonen työ saara jurtit ylähä.Siinä mentihin erellä lumilingolla päästellen lumet ja naatit pois ja takana tuli nostokones.

    Äänestä

  • Kunttajussi kirjoitti:

    Mitää kallista,soon "hyvää ja halapaa ku entisen akan perunamuusi".Tää pohojanmaalla teherähän peltua,ei ny tietysti mihinkää louhikoohin.Täälon sellaasia sopivia hiue-hiekkamaita johona peruna ja jurttikin viihtyy.Mutta mei olla enää niin köyhiä jotta viittittääs jurttien kans räpätä,joskus takavuosina kun heitti lumen yllättään nostokauren aikana,niin oli pirunmoonen työ saara jurtit ylähä.Siinä mentihin erellä lumilingolla päästellen lumet ja naatit pois ja takana tuli nostokones.

    vieloä teillle jurttipäille näytetään mistä sika pissii

    Äänestä

  • 4y4y6 kirjoitti:

    vieloä teillle jurttipäille näytetään mistä sika pissii

    tieretään se,mutta sinä et tiedä kuinka teikäläisten käy kun me lopetetaan,mepäs tiedetään sekin.

    Äänestä

Ylen tekstiTV sivu 111 tai 112

Ja hesarissa: ( tekstitv:n jutun kopsaus ei onnistu)
Pitkän kierroksen päätteeksi sokeriasetukseen kirjattiin Suomea koskeva erillislauseke, jonka turvin suomalaisille sokerinviljelijöille voidaan maksaa kansallista erityistukea 350 euroa hehtaarilta.

Kansallinen tuki tulee aiemmin komission lupaaman kompensaation lisäksi. Korvauksilla tuetaan viljelijöitä jonka tulot putoavat sokerin hinnan 36 prosentin hinnanleikkauksen jälkeen. ( lisäys: Korvaus on 64 % hinnan alennuksesta)
Suomi sai myös oikeuden siirtää 25 prosenttia lopetettavan tehtaan kiintiöistä jäljelle jäävän tehtaan kiintiöön. Kiintiö nousee näin yli 90 miljoonaan kiloon, sen uskotaan riittävän taloudellisesti kannattavaan toimintaan.

Eli toinen tehdas kiinni, ehkä reilulle tuhannelle - kahdelle duunarille lopputili sokerihommista tehtaalta, kuljetuksista jne. Samoin varmaan n 1000 jurtin viljelijää lopettaa, jos niitä on nyt n 2500.

Millähän perusteella valitsevat tehtaan, joka jatkaa?

Äänestä

Kommentoi aloitusta


Anttikepu kirjoitti:

Eu ANTAA LUVAN SUOMALAISTEN VERONMAKSAJIEN MAKSAA sokerinvciljelylle 650 euroa / hehtaari !!!
Joko nyt taas aletaan raivata uutta peltoa?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu