Löysin tyttöni kuvat netistä!

Eli ystävättäreni oli katsonut tyttärensä koneen sivuhistoriaa ja sieltä löysi tälläiseltä sivuilta kuin www.kuvake.net minun tyttäreni kuvat.

Olin järkyttynyt, sillä kuvissa oma 16-vuotias tyttöni esiintyi mm. bikineissä ja stringeissä!

Aika järkyttävää! Hän ei suostu poistamaan niitä, enkä itsekkään osaa, mutta lähetin asiasta jo ylläpidolle palautetta.

Vaikka kuinka olisi yleistä ja nykyaikaista niin en silti voi käsittää enkä hyväksyä tuollaista.
5635193
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 56

Vanhimmat

Sellaista se on. Ja näitä eroottisia kuvia lähettelevät myös mese-, irc-, icq- ym. tutuille. Tietämättä kuka tai millainen tyyppi toisessa päässä linjaa oikeastaan edes on. Paljastavimmat ja "kiinnostavimmat" kuvat leviävät ympäri internettiä erilaisiin gallerioihin, osa jopa pornosivustoille "hieman" muokattuna. Eivätkä lähde enää ikinä netistä pois. Kuka vaan voi kopioida kuvat esim. kuvakkeesta omalle koneelle ja levittä tai muokata niitä haluamallaan tavalla.
Entäs jos tyttäresi(huomioikaa kaikki vanhemmat tämä!) tulee joskus olemaan esim. jonkin sortin julkkis, poliitikko tms. ja yht'äkkiä kohumedia löytää/ saa käsiinsä nämä julkaistut kuvat. Siinä sitä on sitten miettimistä.
Nykyajan pikkupimuilla on jokin kumma tarve esitellä itseään mahd. pornomaisesti, provosoida niin poikia kuin miehiäkin seksuaalisella käytöksellä. Ja sitten ihmetellään miten ja miksi alaikäiset ajautuu seksisuhteisiin ja hyväksikäytetyiksi aikuisten kanssa.
Jos kuljet vieraassa kaupungissa yöllä kännissä ja remuat ympäriinsä, on suhteellisen varmaa että jossain välissä tulee turpaan ja käy huonosti. Näin on asia myös tyttöjen kohdalla. Provosoimalla ja huomiota herättävällä toiminnalla saadaan kaiken maailman sairaat ja rikolliset taatusti kimppuun.
Vastuuta niin lapsille kuin vanhemmillekin mitä kameroilla, tietokoneilla, internet-yhteydellä ym. tehdään! Turha taas kaataa laskiämpäriä koulun ja viranomaisten niskaan. KOTONA nämä asiat tulee opettaa ja määrätä.
PS: 16-vuotias on jo sinänsä laillista "riistaa" koska on jo oikeutettu osallistumaan omasta tahdostaan jopa seksikuvauksiin. Mutta kun näissä gallerioissa on jo 12-vuotiaat bikineissä imemässä banaania niinkuin "sitä".
Syytä tähän seksikeskeiseen nuorten hurjasteluun voi etsiä ja löytää viihteestä ja mediasta. Sieltä ne opit saadaan tehokkaasti. Elokuvat ja sarjat perustuu nykyään siihen että asiat hoidetaan tisseillä, perseellä ja pillulla. Ja nuorten lehdet kirjoittaa vinkkejä miten harrastaa seksiä tehokkaasti ja miten saadaan orgasmi. Ja vanhempien lehtivalikoimista löytyy samat ja vielä pahempiakin juttuja.
Kun tuo nuoren tytön kiiman kyllästämä mieli vielä sekoitetaan alkoholilla ja nykyään yhä useammin huumeilla, voi vain arvata mitä siitä seuraa. Ja olematta mikään rasisti, tietyt ulkolaisryhmät suorastaan vaanivat ja kyttäävät näitä "malleja" netissä ja järjestävät tapaamisia. Ja mikähän mielessä? Tiedätte kyllä.
Huonoon suuntaan ollaan menty ja vauhti sen kuin kiihtyy.

Äänestä
  • Siinä oli tyhentävä kirjoitus. Ihanaa lukea, että tässä pornon kyllästämässä maailmassa on muitakin vastavirtaan kulkijoita..

    Kiitos kirjoituksestasi! Toivottavasti mahdollisimman moni lukee sen.

    t. äiti kans

    Äänestä

  • Joo, kyllä peli on menetetty. Ei muuta kuin kaikki vaan ottamaan kuvia pilluista ja perseistä nettiä varten.
    Eihän tässä maailmassa enää muutoinkaan mikään toimi kuten ennen. Ikärajat voisi poistaa kokonaan, niin rikolliset ja runkkarit saisivat hyvillä mielin masturboida teidänkin tytön kuvista.

    Äänestä

  • mun vauvani isä,eksäni, on 33vuotias,kuten itsekkin ja hän katselee jopa 15v tyttöjen kuvia.Sitten ihmetellään miksi jätin tämän miehen...Huh huh.Pitäisikö suvaita tuollainen...
    EI!
    Mies on nyt kertonut kaikille ystävilleen,sukulaisilleen jne että eron syyt johtuivatkin minusta...Justiinsa...
    Olen järkevä aikuinen nainen.Minusta sellaiset miehet,perheenisät,jotka kyyläävät alaikäisiäkin tyttöjä,ovat
    henkisesti sairaita.Meillä oli seksielämä tosi huonoa,mies ei vain halunnut minua,mutta kylläkin omaa kättään ja nuorien tyttöjen kuvien kera.todella oksettavaa ja sairasta...
    Ja sekin oli hulluutta,ettei myöntänyt asioita.Huomasin kun katseli kaupungilla tyttöjä ja netin sivuhistoriasta,niin hän vain väitti että minä kuvittelen vain ja olen vainoharhainen hullu...Justiinsa...'Kukahan se hullu loppupelissä olikaan.Onneksi pääsin eroon hänestä.Mutta oksettaa todellakin tuollainen touhu.
    Ja mitä noiden tyttöjen päässä liikkuu jotka kuvia laittavat tuollaisille sivuille.

    Äänestä

  • Näinhän se on että minne tahansa menet on siellä tarjolla paljasta pintaa, kirppareilla myytävänä lasten silmien korkeudella ja käden ulottuvilla pornoa joka lähtöön ,lehdet pursuavat jos jonkin sorttista pornahtavaa ja jopa leikkikaluiksi tarkoitetut nuket kulkevat napa paljaana ja tissit ovat myös "tittiliiveineen"
    ihan pienten lasten leikeissä. Tv.on täynnä mitä kummallisempia ohjelmia ja riettauksia joita nuoret katselevat vanhempien tietämättä omissa huoneissaan.Moniko vanhempi herää yöllä sen todetakseen ja puuttuu asiaan??? Kyllä se lapsen mieli menee sekaisin kun aikuinenkin ihmettelee moista törkyä.
    Aina vaan pahempaan ollaan menossa kun ei ole oikeita vanhempia hoitamaan tehtäviään siis Herätkää vanhemmat teidän lapsista on kyse. Kyllä keksitään turhia lakeja niinkuin tuo tupakkalaki lasten tupakoinnista? On se hyvä mutta ei se ole nyt se kaikki tärkein asia tällä hetkellä ainakaan.Lapsen mieli on se tärkein ja sitä pitäisi varjella ja antaa lapsen olla lapsi niin kauan kuin se sen tarvitsee,kehittyäkseen terveeksi aikuiseksi tähän sairaaseen tämänhetkiseen yhteiskuntaan.

    Äänestä

  • kantaan! kirjoitti:

    Siinä oli tyhentävä kirjoitus. Ihanaa lukea, että tässä pornon kyllästämässä maailmassa on muitakin vastavirtaan kulkijoita..

    Kiitos kirjoituksestasi! Toivottavasti mahdollisimman moni lukee sen.

    t. äiti kans

    Niitä vaatteita, sano, että niinhän se Aatami ja Eevakin aikanaan paratiisissa, ei tuotakan määrää vaatetusta...näytä mulle missä on sun rusketusraidat...

    Äänestä

  • Lähdetään lennolle kirjoitti:

    Niitä vaatteita, sano, että niinhän se Aatami ja Eevakin aikanaan paratiisissa, ei tuotakan määrää vaatetusta...näytä mulle missä on sun rusketusraidat...

    ..... piirrä ne kartalle...

    Äänestä

asiasta, järkevillä perusteillakaan ei meinanut mennä jakeluun ko. toiminta. 16-vuotias tosin ei varmasti ymmärrä pidemmällä aikavälillä, mihin moinen toiminta voi pahimmillaan johtaa. Tosin jonkinasteinen "säikäittäminen7kolauttaminen" voisi tehota. Myöskään poissuljettuna ei pidä pitää vaikeuttaa ko. sivustoille pääsyä/kuvien lataamista kotona, ei poista ongelmaa, mutta . . .

Meilläkin pidettiin todella tiukka palaveri tytön samankaltaisten kuvien johdosta, ja jostain kumman syystä se toimi.

Äänestä

Sivuilla sanotaan et sitä saa käyttää alle 18-vuotiaat vain holhoojan suostumuksella. Mitäköhän 16.v. tytön kuvat tekee siellä? Laki ei varmaan hyväksy tuollaista. Jos olisin äiti, ottaisin yhteyttä lakimiehiin. Kiehun täällä kiukusta. Juma.... Kyllä tämä internet on välillä P homma. Eikö tuollaistakaan saada kuriin. Niin seksikyllästetty maailma, että lapsetkin menee sekaisin.

Äänestä

sitä, etteivätkö vanhemmat neuvo ja kerro lapsillensa mitään internetin vaaroista ja mahdollisista seurauksista tulevaan elämään. Kyllä kai jokainen, jonka perheessä on internetti voi kuvitella mitä kaikkea siellä on mahdollisuus tehdä, jos on vähääkään kiinnostunut. Ja oman lapsensakin takia pitäisi olla. Kertoa niistä asioista ja seurauksista mitä kuvien nettiin laitosta voi tulla. Yms. Vanhempien pitäisi olla ajan hermolla varsinkin nykyaikana. Nuoret menee ja tekee niin kuin ennenkin ajattelematta seurauksia, koska eivät osaa ajatella tulevaisuuttaan niin pitkälle. Niinhän se aina on ollut. Erona vain se, että ei ollut internettiä ja kännyköitä. Valvokaa lastenne tekemisiä, olkaa kiinnostuneita ja kyselkää, myös lastenne kavereilta. Kertokaa heille mieluummin etukäteen, kuin íhmettelette jälkikäteen. Tässä puhuu vain aivan pian tulevan murkun äiti. No katsotaan mihin joudun, en halua ketään morkata enkä tuomita kuitenkaan.

Äänestä
  • näistä lapsista, pääosin tytöistä, jotka siellä riekkuu, ei ole kukaan koskaan oikeesti välittänyt.
    Jos lasta rakastetaan ja hänestä välitetään, ei ole tarvetta roikkua puolialastija vähän enemmänkin jollain pornahtavalla sivulla.
    Hyvällä itsetunnolla varustetun lapsen ei ole tarvetta esiintyä tuollalailla.
    Se kaveri-irkki vielä mennee, olen nähnyt omani kuvan siellä, ihan tavallinen.
    koluan aina sillointällöin näitä sivuja, ja mietin, missä ne vanhemmat luuraa, joitten lasten tarvii tuommoista tehä.
    Välittäkää lapsistanne.
    ps. ja huo*riksi sanottiin ennen tuollaisiin kuviin menijöitä, mutta nykyisin sekin on jo lellittelynimi.

    Äänestä

  • äidin kanssa kirjoitti:

    näistä lapsista, pääosin tytöistä, jotka siellä riekkuu, ei ole kukaan koskaan oikeesti välittänyt.
    Jos lasta rakastetaan ja hänestä välitetään, ei ole tarvetta roikkua puolialastija vähän enemmänkin jollain pornahtavalla sivulla.
    Hyvällä itsetunnolla varustetun lapsen ei ole tarvetta esiintyä tuollalailla.
    Se kaveri-irkki vielä mennee, olen nähnyt omani kuvan siellä, ihan tavallinen.
    koluan aina sillointällöin näitä sivuja, ja mietin, missä ne vanhemmat luuraa, joitten lasten tarvii tuommoista tehä.
    Välittäkää lapsistanne.
    ps. ja huo*riksi sanottiin ennen tuollaisiin kuviin menijöitä, mutta nykyisin sekin on jo lellittelynimi.

    Olen täysin samaa mieltä, etteivät lapset ja nuoret, joilla on hyvä itsetunto eivät laittaisi pornahtavia kuvia nettiin.
    Olen itse myös alaikäinen, ja minulla on aina ollut hyvä itseluottamus.
    Ystävääni topsin on kiusattu koulussa iät ja ajat, jonka vuoksi hän hakee hyväksyntää netistä lisäämällä paljastavia kuvia.
    Tämän takia kiusaus pitäisi EHDOTTOMASTI saatava kuriin, ja lasten itsetuntoa kohennettava.

    Äänestä

Aika säälittäviä tyttöjä...ei kukaan tommosia vaimoksi halua,tai ehkä joku idiootti joka haluaa vaan seksiä.
Mut enemmän mua ällöttää että noita kuvia oikeesti kattoo jotkut pervot 40-60 vuotiaat ukot. Ja noi tytöt luulee että niitä kattelis jotkut kivat pojat ja ne pojat voisi ihastua. Mutta oikeesti kunnon poikien ei tarvitse tommosia halpoja hutsuja kattoa. kun ne oikeesti tykkää söpöistä ja kivoista tytöistä jotka ei paljasta kaikkea kerralla. Noissa tytöissä ei ole enää mitään kun ne levittää haarat ensimmäiselle vastaantulijalle.
SÖPÖILY KUNNIAAN!

Äänestä
  • Juuri tuollaisilta kasvattajilta pyritään lapset ajoissa huostaanottamaan, aina siinä ei onnistuta. Pahasti on kodissa asiat kun lapsi saa kuviaan netissä levitellä.

    Äänestä

  • Ei ikä tee pervoa.

    Äänestä

kunakin aikakautena on ollut omat juttunsa ja nyt tuo netti on sellainen pohjaton suo kuin olla voi. Lopultakin ainoa tapa yrittää vaikuttaa on hyvissä ajoin lapsen kanssa asiata keskustelu ja tietyistä netin vaaroista varoittelu. Homma kantaa hedelmää tai ei..

Kukaan ei nimittäin todellakaan pysty valvomaan lapsensa nettikäyttäytymistä kuin rajatusti vaikka mitä tekisi ellei säkkiin sullo! Aina jollakin on kone villissä käytössä ja kaikki tarvittavat laitteet vaikka mihin..

Omilta tytöiltä joskus kysyin mikä idea on poseerata kuvissa ihmeilmeellä (sellanen alaviistosta mulkoileva muka kutsuva??)? Vastaus oli että et sä ymmärrä kun niin vaan kuuluu tehdä et se on hyvä.. ja todella kaikkien kavereiden kuvat oli samalla tyylillä!

Villitys oli lyhyt mutta hektinen! Pian kuvat olivat kaverien kanssa kaulailuja ja hullutteluja. Siis niiden vanhojen tuttujen ja turvallisten kavereiden! Aikansa siis sitäkin.

Isä olisi halunnut puuttua asiaan kovalla kädellä, mutta myöntyi seurailulinjaan avoimen konfliktin välttämiseksi. Itseasiassa tytöt ei edes tienneet alkuun että kuvien jäljillä oltiin ja asiaa seurattiin kotona. Itse poistivatkin joitakin kuvia hetken harkittuaan asiaa tarkemmin. Kerran hommaan puututtiin ja silloin ilman vaihtoehtoja ja kyllä ovet paukkui!!

On asioita joita voi ohjata ja opastaa ja annettava sitten nuoren tehdä omat ratkaisunsa sillä ei siinä muutakaan voi.. toivottavasti homma laantuu ja tyttösi ymmärtää kantasi muuten juttu jää teidän väliinne pitkäksi aikaa. Perimmältäänhän varmaan äidillä on pelko siitä että tytöstä leimataan huora? Tosin ei se aikanaan muistaakseni vaatinut mitään kovin kummoista saada sellainen lisänimi ja ne jotka sen olisi ansainneet eivät sitä koskaan saaneet..

Laillisuudesta sen verran, että lapsesi on ne sinne itse laittanut. Hän ei ole enää seksuaalisen suojaiän alainen joten asialle et mitään voi.. Ylläpito voi toki kuvat poistaa mutta mikään ei estä niitä sinne uudelleen laittamasta ja kenties pahempana?

Toisaalta täällä on palsta jossa saman ikäiset kuin tyttäesi ovat mielestään sopivia äideiksi ja tarpeeksi kypsiä. Kieltämättä kumpikin olisi omien lasteni kohdalla järkytys sekä ns nakukuvat että äitiys..

Äänestä
  • se on vaan tosiasia,vaikka kuinka jauhais että älä tee niin,ei niiden perässä voi koko ajan kulkea ja vahtia.Täytyy vaan toivoa,että menee perille kun sanoo,sanoo ja sanoo.Mutta murkut ...

    Äänestä

  • Mitä *ittua oikeesti! Ei oo mitään järkeä jaella tollasta paskaa (anteeksi kielenkäyttö)ympäri nettiä. Haloo herätkää! Jos ei muuta nii netti vaan nuorelta pois!. Enhaluu nnähdä ainuttakaan kuvaa tuollaista ******. Vahtikaa lapsianne aikuiset.

    Äänestä

Itse olen vasta viidentoista. Mutta ei tulisi mieleenkään laittaa itsestäni paljastavia kuvia galleriaani. Oma alastomuus on oma yksityisasiani.
Totta, on nykypäivää että suurin osa teinitytöistä laittaa paljastavia kuvia gallerioihinsa nettiin ja poseeraavat kuin mitkäkin p*rnotähdet. Media on tehnyt tämän tempun.
Minusta on naurettavaa laittaa itsestään (varsinkin puolikehittyneenä) puolialastomia kuvia nettiin, tai
vaikka kuvia, joissa on vetänyt stringit näkyviin housuistaan tai seisoo tissit pystyssä kuin mikäkin Pamela Anderson.
Sitten tullaan surumielisin tietokoneelta pois kun joku on arvostellut negatiivisesti omaa kuvaa.
Nykyajan nuoret luulevat että tämä on "seksikästä" tai aikuismaista.
Pahinta on nähdä tällaista vielä nuoremmiltakin.
Tyttäresi ei ole ainoa. Sellaisia kuvia on internetin galleriat pullollaan.
Auttaisiko yhtään jos laittaisit kaikille kuvagalleriasivuille eston tietokoneeltanne?
Vielä parempi olisi, jos juttelisit ensin tyttäresi kanssa. Kysy häneltä, tykkääkö hän tosiaankin esitellä omaa alastomuuttaan internetissä? Monet käyttävät tällaisia teinityttöjen paljaskuvia myös hyväkseen. Kerro se hänelle.
Noh.. mitäs minä olen näin nuorempana vanhempaa neuvomaan :D heh.. Tee kuten parhaaksi katsot. Mutta internetin gallerioita ovat mm.
www.ii2.org
www.kuvake.net
www.irc-galleria.net

muitakin varmasti löytyy, juuri nyt ei tule muita kuitenkaan mieleen.

Media tyrkyttää niin paljon seksiä nykyään, että kyllästyttää jo!

Äänestä
  • järkevän tuntuinen nuori neito. Muistakin pitää mielipiteesi. Ei kaikki ole vielä menetetty , toivottavasti on muutama lisää samoin ajattelevia . Mukavaa nuoruutta sinulle.

    Äänestä

  • Itse taas olen niin kypsynyt että vanhemmat esim. vahtivat mitä tehdään, mutteivät ota tarpeeksi selvää ja tekevät päätöksiä keskeneräisten mielipiteiden kanssa luettuaan vähän netistä foorumeilta mitä voi sattua.

    Esimerkiksi irkki ja irc galleria on kaksi täysin eri asiaa, ja galleriaa ei tarvitse estää, sikäli lapsi sitä osaa oikein käyttää.
    ( Gallerian alkuperäinen tarkoitus oli olla kuva galleria oikeille irkkaajille jotka käyttivät erilaisia ohjelmia irkkaamiseen, eli chattaamiseen erillisissä irc verkoissa, kannavilla. toki nämäkin voivat sisältää huono käytöstä ja vaikutteita, mutta suurimalla osalla kanavista varsin asiallista keskustelua aiheina niin koulu kuin polittiikkakin, mikä tahansa. )

    Ja mitäpä esto loppujenlopuksi auttaisi, yheyksiä on kavereilla, kirjastossa, koululla, jne.

    Äänestä

onpa hyvinki.. No ei nuo kuvat kyllä mitään superpahoja ole... Tietysti tulevaisuutta ajatellen voi saada aika huonon maineen...

Äänestä

Taas näkee näiden "huostaanottajien" typeryyden. Onneksi sosiaalipolitiikassa on alettu panostamaan näiden ihmisparkojen karsimiseen sosiaalityöntekijäkoulutuksesta. Ennenhän sosiaalityöntekijältä ei vaadittu muuta kuin usko Jeesukseen. Ja näitä sairaita ihmisiä on edelleen ammattikunnassa.
Kuten professori J.P. Roos totesi, jokainen sosiaalityöntekijä on epäonnistunut työssään, jos joutuu huostaanottamaan lapsen.

Hyvä ihminen: olisit valmis huostaanottamaan 16-vuotiaan tytön vanhemmilta sen perusteella, että hän ja tuhannet muut nuoret teinitytöt laittavat seksuaalista provosointia sisältäviä kuvia internetiin. Ja vanhemmat ovat vielä huolissaan ja peloissaan itsekin tästä.
Hyvä huostaanottaja, vaihda ammattia. Olet sairas. Sinuthan tässä pitäisi ottaa huostaan.

Äänestä

"Itse poistivatkin joitakin kuvia hetken harkittuaan asiaa tarkemmin. "

Kuvan poistaminen kun ei aina auta. Pitäisi jättää kuva kokonaan laittamatta. Joku voi olla jo kerennyt napata kuvan itselleen, muokata kuvankäsittelyohjelmalla ne vähätkin vaatteet pois ja kas, sitten onkin teinityttären kuva jossain ulkolaisen pornosivuston galleriassa. Siinäpä sitten miettimistä tulevaisuudessa, kun asia tulee esille jotain kautta...

Äänestä
  • Monet ulkolaiset galleriat tarvitsevat uusia "kasvoja" malleiksi.Tyttöjä on saatavana kuitenkin vain rajallinen määrä ja näistä "siviili-gallerioista" on helppo kerätä uusia kasvoja.Sama vartalo saattaa olla useammallakin mallilla mutta päällä ja kasvoilla nimenomaan saadaan henkilöstä ikään kuin uusi.
    Siksi toisekseen, on ihmisiä joita ei edes täysi alastomuus kiihota vaan eräänlainen reallife-materiaali.ja kuten jo mainittiin, nykyisillä kuvankäsittelyohjelmilla saa aikaan lähes mitä vaan.Eli harkintaa ja valistusta jo ennen nettiyhteyden avaamista!!!!!!

    Äänestä

  • Toiset kuitenkin osaavat pistää asiallisia kuvia, vaikka joissain vähäisiä vaatteita olisikin, kulkevat ne kersat rannallkin bikineillä, mutta perimmäinen pointtini oli että vainoharhainenkaan ei tarvitse olla, ei jokaista nettiin laitettua kuvaa joku käy tallentamassa.

    Äänestä

Minulla nyt ei ole vielä tuon ikäistä tytärtä että laittaisi tuollaisia kuvia nettiin. (on vasta 4vuotta) mutta otetaan jos-kanta. Jos minun tytär laittaisi tuollaisia kuvia nettiin puhuisin hänelle järkevästi ja kantaa ottavasti. Huomauttelemalla ja kertomalla tosi asiat. Selittämällä että jos hän haluaa huomiota amis ikäisiltä pojilta niin hankkii mielummin sen ikäisen poikaystävän kuin levittää kuviaan netissä. Kertomalla että saattaa monet pedofiilit runkata ja kaikkea sellaista hänen kuvistaan. Mutta missään nimessä en suoraan menisi kieltämään asiaa häneltä koska uskon että se ei ainakaan auta koska silloin tulisi melkovarmaan asenne ''vittu mun vanhemmat on paskoja ku kieltää laittamasta kuvia nettiin. Eikö se ole mun asiani mitä teen'' jne jne.

Tämä on oikeastaan ainut hyvä oppi vanhemmiltani minkä olen todennut jo toimivaksi entisen kihlattuni lasten kanssa (ovat 12 ja 15 vuotiaita) että missään nimessä ei saa suoraan kieltää vaan pitää kertoa asian haitat ja huonot puolet ja antaa lasten ajatella asiaa. Osaavat hekin päätään käyttää. Vasta jos ei tuollainen auta niin ottaa kieltävän kannan. Itse en ole vielä kertaakaan joutunut suoranaisesti kieltämään. Ja vielä bonuksena nuo ent. kihlattuni lapset pitivät/pitävät minua mukavana isäpuolena. :)

Äänestä

Joo, tämä kuvake.net on aika täynnä tuollaisia kuvia, ja se on tavallaan tarkoitettukin "heruttamiselle"..

En usko että tosta mitään pahaa on, tuskin tyttösi erottuu niitten tuhansien muitten heruttajien joukosta !! (:

Tosin en itekää ois ilonen jos löytäisin lapsestani tollasii kuvii.

Äänestä
  • joka haikailee nuoruuttaan, tallentaa noita kuvia koneelleen. Ja sitten tietysti kattelee niitä ja vetää käteen.

    Eikä mikään ihme. Kyllähän tiukka farkkuperse ja sen alta vilkkuvat stringit kiihottaa ketä vaan miestä.

    Suoraa puhetta, mutta olis varmaan tyttöjenkin hyvä tajuta...

    Äänestä

  • mä vaan kirjoitti:

    joka haikailee nuoruuttaan, tallentaa noita kuvia koneelleen. Ja sitten tietysti kattelee niitä ja vetää käteen.

    Eikä mikään ihme. Kyllähän tiukka farkkuperse ja sen alta vilkkuvat stringit kiihottaa ketä vaan miestä.

    Suoraa puhetta, mutta olis varmaan tyttöjenkin hyvä tajuta...

    ...

    Äänestä

Olen itse nuori tyttönen (11v) eikä minua kiinnosta kuvia laittaa irciin tai minnekkään nettiin.. Olen puhunut monille ystävillenikin netin vaaroista ja olen saanutkin monet puolelleni. Jos ihmisiä kiinnostaa minua katsoa, katsokoon kadulla... En laita kuvia nettiin muiden töllätäviksi tai leviteltäväksi..
Minua ei kiinnosta nähdä kasvojani alastomien mallien kasvoina ja alastontavartaloa "minun vartalonani". Ties missä USA:SSA niitä levitellään... Jos joku teitä haluaa todellakin laittaa kuvia nettiin, niin miettikääs kaksi, mutta ei kolmaskaan kerta
Joillain luokkalaisillani on kuvia netistä ja minua nuoremmillakin on.
Olen jyrkästi tätä mieltä ja en tule kantaani muuttamaan!

ONKO JOKU SAMAA MIELTÄ?

Äänestä
  • Toisinaan, myös omien mielipiteiden jakamista ennen olisi hyvä ottaa selvää asioista, irc ei ole sama asia kuin irc-galleria, mikä sanotaankin jopa gallerian etusivulla, vaan harvempi näyttää edes lukevan minne kuviaan pistää tai mistä valittaa.

    Galleriassa on omat etunsakkin, ainakin niillä jotka sitä oikeasti käyttää alkuperäiseen tarkoitukseen eikä heruttamiseen.

    Itse voin kertoa rehellisesti tavanneeni paljon uusia ihania ystäviä ympäri suomea, ensin netissä, myöhemmin isolla joukolla livenä.

    Äänestä

  • Tietoa kirjoitti:

    Toisinaan, myös omien mielipiteiden jakamista ennen olisi hyvä ottaa selvää asioista, irc ei ole sama asia kuin irc-galleria, mikä sanotaankin jopa gallerian etusivulla, vaan harvempi näyttää edes lukevan minne kuviaan pistää tai mistä valittaa.

    Galleriassa on omat etunsakkin, ainakin niillä jotka sitä oikeasti käyttää alkuperäiseen tarkoitukseen eikä heruttamiseen.

    Itse voin kertoa rehellisesti tavanneeni paljon uusia ihania ystäviä ympäri suomea, ensin netissä, myöhemmin isolla joukolla livenä.

    älä tuu aukoon..

    Äänestä

En ymmärrä sitä miksi toisten kooneelle pitää mennä katsomaan sivuhistoriaa tai muutakaan.. ? Ymmärrän että äiti saa olla huolissaan mutta ei toisen omaisuuteen saa koskea ilman lupia. En antaisi oman äitini todellakaan mennä koneelleni vaikka siellä ei ole mitään mitä salaisin häneltä! Minusta on törkeää koskea toisen omaisuuteen se on minun mielipide joten pohtikaa asiaa ystäväsi kanssa. Anteeksi jos kuulostan töykeältä mutta halusin vain ilmoittaa mielipiteeni.

Äänestä
  • näitä vanhoja ketjuja nostellaan!

    Äänestä

  • jjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjjj kirjoitti:

    näitä vanhoja ketjuja nostellaan!

    no miksi ei?

    Äänestä

no toihan on ihan normaalia!!! kerranhan sitä vaan eletään niin miksi ei laittas paljastavia kuvia!! ja onko silla väliä jos ne kuvat leviää. Tyttösi saattaa olla seuraava Paris Hilton jos ne kuvat oikein myy..

Äänestä

prostitoitu!

Äänestä

Voit saada sakot kun olet rajoittanut, urkkinut lapsesi yksityisyyttä....

Äänestä
  • Ite oon 15, enkä koskaan laita nettiin semmosia kuvia, mitä ei vanhemmille vois näyttää.
    Ei kaikki teinit oo toivottomia tapauksia. :D

    Äänestä

  • old_profile_50722 kirjoitti:

    Ite oon 15, enkä koskaan laita nettiin semmosia kuvia, mitä ei vanhemmille vois näyttää.
    Ei kaikki teinit oo toivottomia tapauksia. :D

    Itse olen asiasta sitä mieltä että nuoria ei kannata estää palveluiden käyttämistä, siitä ei seuraisi kuin vain sekasorto kun nuoret alkavat osoittaa mieltään vanhemmilleen, itse soitin koululle ja sanoin nuorten nettikäytöstä ja rehtori lupasi puuttua asiaan ja olikin pyytänyt mm. kyseisen koulun koulupoliisit valistamaan koko koulua nuorten nettikäyttäytymisestä yms. Ja huomasin tämän todella toimivan! Kannattaa kokeilla, siitä hyötyy useampia nuoria eikä vain se omasi :) Eli jos kiellät nuortasi käyttämästä kyseisiä gallerioita ja yhteisöjä, niin siitä ei seuraa todennäköisesti mitään hyvää, muuta kuin saat vaan nuoresi sinua vastaan, kokemusta löytyy! Ja nuori voi aina halutessaan luoda uuden käyttäjätilin tai profiilin mikäli haluaa, esim. muuttaa nimensä netissä Minnasta Riikaksi, josta voi saada vaikka sakot henkilöllisyyden väärentämisestä. Meillä kävi toisella nuorella näin että kielsimme käyttämästä koska perustelimme asian tarpeeksi hyvin nuori uskoi meitä ja lupasi olla käyttämättä tai vähintään olla laittamatta paljastavia kuvia, mutta tyttäremme paras kaveri sai tuolloin käyttää palveluita vapaasti koska hänen vanhempansa eivät kiinnittäneet siihen huomiota ja sallivat sen, luotin tyttäreeni sen verran paljon että minun ei tarvinnut "kyylätä" enää hänen profiliaan irc-galleriassa, mutta hänen siskonsa joka on häntä 2 vuotta vanhempi löysikin hänet vahingossa kyseisestä galleriasta paljastavien kuvien kera, kysyimme että mistä on oikein kyse ja mikä on homman nimi, niin tyttäremme sanoi että hänen kaveri käyttää näitä sivuja, otin suoraan kaverin vanhempiin yhteyttä ja he lupasivat selvittää asian ja soittaa sitten takaisin. Seuraavana päivänä tyttäreni kaverin isä soitti minulle ja sanoi että heidän tyttärellä on kone kieltoa 2 kuukautta ja katsovat sen jälkeen onko sitä tarpeen jatkaa, lisäksi hänen oli pitänyt poistaa kaikki kuvat ja profiilit netistä. Annoimme tyttäremme silti käyttää vielä konettamme koska emme kokeneet sitä niin pahaksi rikkeeksi, kunhan hän poisti vain paljastavat kuvat (mm. hänen rintansa näkyi joissain kuvissa miltei kokonaan ja joissakin hän kurkki oman paitansa sisään sekä nuoli poikia/miehiä heidän tisseistään, oli pelkät alusvaatteet päällä, sekä makasi joidenkin miesten päällä...ja oli myös sellaisia kuvia missä hän nuoli banaania ja lekki kondomeilla), no kyllä hän poisti ja ottikin opikseen että se ei enää kannata koska siitä jää aina kiinni ja hänen kaverinsa sai lisäksi 2 kuukauden konekiellon ja sen perään vielä toisen 2 kuukauden kiellon. Enää asia ei ole meillä ongelmana sillä olemme sopineet tyttäremme kanssa että vielä kerran jos paljastavia kuvia löytyy niin silloin lähtee koko kone, sekä kirjastokortti ettei kirjastossakaan voi käydä, sanoimme myös että jos näin tapahtuu tulemme ilmoittamaan myös hänen kaverinsa kotiin ettei sielläkään käydä koneella ainakaan silloin kun tyttäremme on vierailulla, ja asia on toiminut näin. Eli suosittelen ottamaan suoraan kouluun yhteyttä mikäli tälläisiä ongelmia ilmenee, ja jos nuori ei usko sanomaasi niin keksit vain tarpeeksi vakavat rangaistukset niin silloin viimeistään nuori ymmärtää asian vakavuuden. (Mm. kännykkäkielto, tietokonekielto, viikkorahan pois jättäminen yms.)
    Tässä muutamia yleisimpiä palveluita/gallerioita:
    kavereita.com
    irc-galleria.net
    ii2.org
    facebook.com
    kuvake.net


    Näitä löytyy vielä enemmänkin jos vain jaksaa nähdä vaivaa :)
    Terveisin: Anu

    Äänestä

  • Anu Räihä kirjoitti:

    Itse olen asiasta sitä mieltä että nuoria ei kannata estää palveluiden käyttämistä, siitä ei seuraisi kuin vain sekasorto kun nuoret alkavat osoittaa mieltään vanhemmilleen, itse soitin koululle ja sanoin nuorten nettikäytöstä ja rehtori lupasi puuttua asiaan ja olikin pyytänyt mm. kyseisen koulun koulupoliisit valistamaan koko koulua nuorten nettikäyttäytymisestä yms. Ja huomasin tämän todella toimivan! Kannattaa kokeilla, siitä hyötyy useampia nuoria eikä vain se omasi :) Eli jos kiellät nuortasi käyttämästä kyseisiä gallerioita ja yhteisöjä, niin siitä ei seuraa todennäköisesti mitään hyvää, muuta kuin saat vaan nuoresi sinua vastaan, kokemusta löytyy! Ja nuori voi aina halutessaan luoda uuden käyttäjätilin tai profiilin mikäli haluaa, esim. muuttaa nimensä netissä Minnasta Riikaksi, josta voi saada vaikka sakot henkilöllisyyden väärentämisestä. Meillä kävi toisella nuorella näin että kielsimme käyttämästä koska perustelimme asian tarpeeksi hyvin nuori uskoi meitä ja lupasi olla käyttämättä tai vähintään olla laittamatta paljastavia kuvia, mutta tyttäremme paras kaveri sai tuolloin käyttää palveluita vapaasti koska hänen vanhempansa eivät kiinnittäneet siihen huomiota ja sallivat sen, luotin tyttäreeni sen verran paljon että minun ei tarvinnut "kyylätä" enää hänen profiliaan irc-galleriassa, mutta hänen siskonsa joka on häntä 2 vuotta vanhempi löysikin hänet vahingossa kyseisestä galleriasta paljastavien kuvien kera, kysyimme että mistä on oikein kyse ja mikä on homman nimi, niin tyttäremme sanoi että hänen kaveri käyttää näitä sivuja, otin suoraan kaverin vanhempiin yhteyttä ja he lupasivat selvittää asian ja soittaa sitten takaisin. Seuraavana päivänä tyttäreni kaverin isä soitti minulle ja sanoi että heidän tyttärellä on kone kieltoa 2 kuukautta ja katsovat sen jälkeen onko sitä tarpeen jatkaa, lisäksi hänen oli pitänyt poistaa kaikki kuvat ja profiilit netistä. Annoimme tyttäremme silti käyttää vielä konettamme koska emme kokeneet sitä niin pahaksi rikkeeksi, kunhan hän poisti vain paljastavat kuvat (mm. hänen rintansa näkyi joissain kuvissa miltei kokonaan ja joissakin hän kurkki oman paitansa sisään sekä nuoli poikia/miehiä heidän tisseistään, oli pelkät alusvaatteet päällä, sekä makasi joidenkin miesten päällä...ja oli myös sellaisia kuvia missä hän nuoli banaania ja lekki kondomeilla), no kyllä hän poisti ja ottikin opikseen että se ei enää kannata koska siitä jää aina kiinni ja hänen kaverinsa sai lisäksi 2 kuukauden konekiellon ja sen perään vielä toisen 2 kuukauden kiellon. Enää asia ei ole meillä ongelmana sillä olemme sopineet tyttäremme kanssa että vielä kerran jos paljastavia kuvia löytyy niin silloin lähtee koko kone, sekä kirjastokortti ettei kirjastossakaan voi käydä, sanoimme myös että jos näin tapahtuu tulemme ilmoittamaan myös hänen kaverinsa kotiin ettei sielläkään käydä koneella ainakaan silloin kun tyttäremme on vierailulla, ja asia on toiminut näin. Eli suosittelen ottamaan suoraan kouluun yhteyttä mikäli tälläisiä ongelmia ilmenee, ja jos nuori ei usko sanomaasi niin keksit vain tarpeeksi vakavat rangaistukset niin silloin viimeistään nuori ymmärtää asian vakavuuden. (Mm. kännykkäkielto, tietokonekielto, viikkorahan pois jättäminen yms.)
    Tässä muutamia yleisimpiä palveluita/gallerioita:
    kavereita.com
    irc-galleria.net
    ii2.org
    facebook.com
    kuvake.net


    Näitä löytyy vielä enemmänkin jos vain jaksaa nähdä vaivaa :)
    Terveisin: Anu

    kirjoitus, en jaksanut lukea kuin alun. Kappalejako olisi helpottanut lukemista.

    Äänestä

  • llllllllllllllllllll kirjoitti:

    kirjoitus, en jaksanut lukea kuin alun. Kappalejako olisi helpottanut lukemista.

    paljastavia,,tissivakoa esitellään,ja tyttöjen lesbomeiningiä.Ohan sitä aikoihin eletty lapsuus on vähentynyt puolella kun 9-10v:nä alkaa jo aikuisuus ja seksikkyys olla lastenkin huulilla.Juomaankin joka viikonloppu jotkut alkaa varhain 13veenä joka vknloppu kännissä.Alkoholistejako?sitten isän ikäset miehet tahtoo nuoren naisen tarkoitan tolla 18v eli täysiikäsiä 16v oli rajana jollekkin asialle ennen?Ja netistä saa näköjään pahoja vaikutteita erinäisltä sivustoilta.
    Valvojan pitäs poistella kuvat mitkä liian näkyviä.

    Äänestä

  • Anu Räihä kirjoitti:

    Itse olen asiasta sitä mieltä että nuoria ei kannata estää palveluiden käyttämistä, siitä ei seuraisi kuin vain sekasorto kun nuoret alkavat osoittaa mieltään vanhemmilleen, itse soitin koululle ja sanoin nuorten nettikäytöstä ja rehtori lupasi puuttua asiaan ja olikin pyytänyt mm. kyseisen koulun koulupoliisit valistamaan koko koulua nuorten nettikäyttäytymisestä yms. Ja huomasin tämän todella toimivan! Kannattaa kokeilla, siitä hyötyy useampia nuoria eikä vain se omasi :) Eli jos kiellät nuortasi käyttämästä kyseisiä gallerioita ja yhteisöjä, niin siitä ei seuraa todennäköisesti mitään hyvää, muuta kuin saat vaan nuoresi sinua vastaan, kokemusta löytyy! Ja nuori voi aina halutessaan luoda uuden käyttäjätilin tai profiilin mikäli haluaa, esim. muuttaa nimensä netissä Minnasta Riikaksi, josta voi saada vaikka sakot henkilöllisyyden väärentämisestä. Meillä kävi toisella nuorella näin että kielsimme käyttämästä koska perustelimme asian tarpeeksi hyvin nuori uskoi meitä ja lupasi olla käyttämättä tai vähintään olla laittamatta paljastavia kuvia, mutta tyttäremme paras kaveri sai tuolloin käyttää palveluita vapaasti koska hänen vanhempansa eivät kiinnittäneet siihen huomiota ja sallivat sen, luotin tyttäreeni sen verran paljon että minun ei tarvinnut "kyylätä" enää hänen profiliaan irc-galleriassa, mutta hänen siskonsa joka on häntä 2 vuotta vanhempi löysikin hänet vahingossa kyseisestä galleriasta paljastavien kuvien kera, kysyimme että mistä on oikein kyse ja mikä on homman nimi, niin tyttäremme sanoi että hänen kaveri käyttää näitä sivuja, otin suoraan kaverin vanhempiin yhteyttä ja he lupasivat selvittää asian ja soittaa sitten takaisin. Seuraavana päivänä tyttäreni kaverin isä soitti minulle ja sanoi että heidän tyttärellä on kone kieltoa 2 kuukautta ja katsovat sen jälkeen onko sitä tarpeen jatkaa, lisäksi hänen oli pitänyt poistaa kaikki kuvat ja profiilit netistä. Annoimme tyttäremme silti käyttää vielä konettamme koska emme kokeneet sitä niin pahaksi rikkeeksi, kunhan hän poisti vain paljastavat kuvat (mm. hänen rintansa näkyi joissain kuvissa miltei kokonaan ja joissakin hän kurkki oman paitansa sisään sekä nuoli poikia/miehiä heidän tisseistään, oli pelkät alusvaatteet päällä, sekä makasi joidenkin miesten päällä...ja oli myös sellaisia kuvia missä hän nuoli banaania ja lekki kondomeilla), no kyllä hän poisti ja ottikin opikseen että se ei enää kannata koska siitä jää aina kiinni ja hänen kaverinsa sai lisäksi 2 kuukauden konekiellon ja sen perään vielä toisen 2 kuukauden kiellon. Enää asia ei ole meillä ongelmana sillä olemme sopineet tyttäremme kanssa että vielä kerran jos paljastavia kuvia löytyy niin silloin lähtee koko kone, sekä kirjastokortti ettei kirjastossakaan voi käydä, sanoimme myös että jos näin tapahtuu tulemme ilmoittamaan myös hänen kaverinsa kotiin ettei sielläkään käydä koneella ainakaan silloin kun tyttäremme on vierailulla, ja asia on toiminut näin. Eli suosittelen ottamaan suoraan kouluun yhteyttä mikäli tälläisiä ongelmia ilmenee, ja jos nuori ei usko sanomaasi niin keksit vain tarpeeksi vakavat rangaistukset niin silloin viimeistään nuori ymmärtää asian vakavuuden. (Mm. kännykkäkielto, tietokonekielto, viikkorahan pois jättäminen yms.)
    Tässä muutamia yleisimpiä palveluita/gallerioita:
    kavereita.com
    irc-galleria.net
    ii2.org
    facebook.com
    kuvake.net


    Näitä löytyy vielä enemmänkin jos vain jaksaa nähdä vaivaa :)
    Terveisin: Anu

    Olen samaa mieltä Anu Räihä. Ei se aina auta jos tyttösi on laittanut alastomia kuvia, ja luennoit tästä. Siihen kannattaisi suhtautua vakavemmin, ja kiristää sitä esimerkiksi viikkorahasta! Kyllä hän taitaa tulla järkiinsä kun ajattelee asiaa tarkemmin. Tytöillä on pakkomieli olla alastomana, jopa kuvissa.

    Äänestä

Hei!Olen vasta 15 mutta siitä huolimatta kerron mielipiteeni.Minusta on todella naurettavaa laittaa omia paljastavia kuvia nettiin tai gallerioihin koska sieltähän voi kuka tahansa omia kuvat itselleen muokata niitä tai jotain muuta vastaavaa.En tiedä kiinnostiko tämä ketään mutta kerroinpa vain mielipiteeni.

Äänestä
  • Joo mä olen samaa mieltä, kuka hölmö laittaa itsestään paljastavia kuvia johonkin nettiin...? Tähän tässä nykymailmassa on tultu pelkkää pornoa vaan sivut täynnä!

    Äänestä

Oikein olet toiminut! En hyväksyisi minäkään.. :(

Äänestä
  • jotain oikeasti tapahtuu, 15-16 vuotias tytttö ei vain ymmärrä että mitkä seurakset sillä voivat olla kun hän laittaa kuviaan nettiin.

    Onhan se ihanaa kun sielä esim. kuvakkeessa, on itsestä otettuja kauniita kuvia, ja joku/jotkut niitä kehuvat. Aivan varmasti siitä tulee teini-ikäiselle tytölle hyvä mieli. Mitä vähemmän kuvissa on päällä, sitä enemmän kommentteja ne saavat. Ja aina pitää vähän kavereiden kanssa kisata kenen kuvia bongataan eniten, kuka on suosituin ja kuka saa eniten kommentteja.

    Näitä asioita on erittäin vaikea lapsille selittää. Heidän pitäisi vain itse se ymmärtää, ja laittaa sitten mielummin erittäin kauniita naamakuvia sinne nettiin, missä ei ole mitään paljastavaa. Toivottavasti sait edes hieman järkeä lapsesi päähän!

    Äänestä

16 vuotias,on tarpeeksi vanha.

Toisin kuin esimerkiksi minä 12 vuotias (uskon että voin nyt tässä ikäni paljastaa koska tämä kuhisee aikuisia) ainut kuva jota olen itsestäni nettiin laittanut on vanha ja sellainen että edes parhaat ysätväni eivät minua tunnistaneet...

Äänestä

Eihän se sun asias ole!

Äänestä

Hemmetti ku en ehtinyt nähdä sen 16v tytön stringikuvia :( Kyllähän 16 on paras ikä tytölle esitellä itseään

Äänestä

Voitko pistää linkkiä? c(:

Äänestä

OISKOHAN vanhempien kannattanu tehdä jo jotain ennenkuin tällainen yleistyi?
Nyt on TÄYSIN turhaa enää nostella karvojaan pystyyn jos oman tyttelin peppu jossai kuvissa vilahtaa,kyllä tää sairasmaailma johtuu MEISTÄ vanhemmista kun ollaan annettu tuollaisten asioiden käydä toteen,netti mahdollistaa kaiken MYÖS rikollisen käytöksen ja toiminnan,pitkään olen ollut vastaan sitä että kaikki menee tämän laitteen varaan.
Maailma on helppo saada polvilleen kun vaan tehdään isku suurimmille palvelimille,eikä meidän henkilökohtaiset tiedot ole missään turvassa jos halutaan oikein soluttautua!

Äänestä

Ehkä kannattais vähän laittaa valvontaa päälle niille kakaroille siinä koneella heti kun sellanen aparaatti taloon tulee. Ja perehtyä itekin vanhempana siihen nettiin eikä vaan simmut kiinni hymistellä ja sit jälkikäteen kauhistella.

Äänestä

jos katselet toisen koneelta,mitä tämä sinne on laittanut,sinä syyllistyt yksityisyyden loukkaamiseen.anna tyttäres näyttää vartalo kuvia,jos hän niin it haluaa,oli stringit tai ei.mielummin ilman.

Äänestä

Vanhempien pitää ajaa sitä järkeä lastensa päihin. Jo paljon ennen netin hommaamista. Ja jos rikkoo näitä vanhempien antamia sääntöjä, netti heti pois.

Lapselliset ihmiset ylipäänsä mainostaa itseään kuin huoraa, aikuisetkin. Nykyajan moraali on täysin sairasta.

Äänestä

Ketjusta on poistettu 6 sääntöjenvastaista viestiä.

Kommentoi aloitusta


järkyttynyt kirjoitti:

Eli ystävättäreni oli katsonut tyttärensä koneen sivuhistoriaa ja sieltä löysi tälläiseltä sivuilta kuin www.kuvake.net minun tyttäreni kuvat.

Olin järkyttynyt, sillä kuvissa oma 16-vuotias tyttöni esiintyi mm. bikineissä ja stringeissä!

Aika järkyttävää! Hän ei suostu poistamaan niitä, enkä itsekkään osaa, mutta lähetin asiasta jo ylläpidolle palautetta.

Vaikka kuinka olisi yleistä ja nykyaikaista niin en silti voi käsittää enkä hyväksyä tuollaista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu