Venesähköstä

Maadoitetaanko puuveneen moottori akun - navasta,
vain tehdäänkö erillinen "maadoitusrima" ?
Onko mahdollista tehdä molemmat vaihtoehdot ?
Kiitos tiedoista.
51780
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

maat ole lähtöisin akun miinus navasta,suoraan tai haaroitettuna?!

Äänestä

Akun miinus ja maadoitus ovat eri asioita vaikka ovat yhteydessä toisiinsa. Järkevistä olisi tehdä plus ja miinus kiskot ja kytkeä akku pääkatkaisijan kautta niihin. Sitten rakennetaan vesikontaktissa oleva maadoituspiste, johon miinuskisko, moottorinrunko ja veneen metalliosat yhdistetään tähtiverkkona.

Äänestä
  • Vähän myöhään kysytty, mutta käytännössä miten ?
    Kaipaa vähän tarkempaa vastausta !

    Äänestä

Älä vaan tuo autosähköä veneeseen, se aiheuttaa korroosiota, kuten autoihinkin. Varmistu että käytössäsi on nimenomaan venesähköä

Äänestä

eihän sitä pysty mitenkään ku eihän se saa maita.....buaabuaabuaa

Äänestä

Kommentoi aloitusta


olli.r kirjoitti:

Maadoitetaanko puuveneen moottori akun - navasta,
vain tehdäänkö erillinen "maadoitusrima" ?
Onko mahdollista tehdä molemmat vaihtoehdot ?
Kiitos tiedoista.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu