atooppinen iho

Miksiköhän tuo alkoholin käyttö pahentaa atooppista ihottumaa? Alkoholi vapauttaa histamiinia elimistöstä? Jos otan reippaasti alkoholia seuraavana päivänä otsaan puhkeaa märkäpaiseen tapaisia (tiedä vaikka se olisi märkäpaisetta!) hiertymiä jotka kestää monta päivää parantua.

Kertokaahan atoopikot miten alkoholi vaikuttaa teihin?
55463
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Alkoholia pyrin käyttämään muutenkin todella vähän tai siis sanotaanko,että hyvä jos ollenkaan!
Silloin kun olen jotain alkoholipitoista juonut niin ainakaan toistaiseksi en ole huomannut mitään ihoärsytyksiä mutta kannattaa olla tarkkana kuin porkkana sillä sitä ei koskaan tiedä miten iho reagoi!yksilöllinen juttu siis on tämäkin..

Käytätkö jotain lääkitystä?Ainakin protopicin(kortisonia korvaava takrolimusiinivoide)ja alkoholin yhteisvaikutukset saattavat olla todella voimakkaat!iho-oireina esim.ihonpunoitusta mutta luulisin,että omalla kohdallasi on kyse esim.allergiasta jollekkin säilöntäaineelle!tosin kun en ole lääkäri niin en voi sanoa sitä varmaksi joten kannattaa varmistaa asia allergiatestillä.

Tsemppiä ihon kanssa!

Äänestä

Itse olen myös havainnut samaa, että alkoholi laukaisee atooppisen ihottuman. Tosin olen ajatellut sen olevan vaan sattumaa, mutta nyt kun huomasin kirjoituksesi, niin kaipa siinä yhteydessä saattakin olla jotain perää...

Äänestä

alkoholi kuivattaa elimistöä, joten myös ihoa... Eikä savukaan tee hyvää!

Äänestä

...siksi monille ei sovi. Toisilla iho alkaa seuraavana päivänä vähintääkin punoittaa, mutta saattaa tulla myös allergista ihottumaa.

Sitten lisänä on se, että saattaa olla allerginen jollekin juoman osalle. Sitä voi testa, miten vaikuttaa vodka tai Koskenkorva, niissä kun ei ole mausteita.

Jotkut eivät siedä viinejä, joillekin käy vain luomuviinit. Myös olut saattaa aiheuttaa toisille oireita.

Äänestä

lonkero (greippi) ja esim. vaalea vermutti (yrttejä)kutittavat minua, samoin makeat valkoviinit. viineissä usein paljon esim rikkihappoa säilöntäaineena, ei hyvä atoopikoille ja astmaisille. myös siideri saattaa nostaa pari nokkosrokkopaukamaa. parempi olla melkein kokonaan ilman. nuorempana joskus kun vedin kunnolla lärvit, oli paha turvotus ja iho läikikäskin, punoittava. savu myös pahensi silmäoireita.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


alkoholi kirjoitti:

Miksiköhän tuo alkoholin käyttö pahentaa atooppista ihottumaa? Alkoholi vapauttaa histamiinia elimistöstä? Jos otan reippaasti alkoholia seuraavana päivänä otsaan puhkeaa märkäpaiseen tapaisia (tiedä vaikka se olisi märkäpaisetta!) hiertymiä jotka kestää monta päivää parantua.

Kertokaahan atoopikot miten alkoholi vaikuttaa teihin?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu