Minua ihmetyttää todellakin, miten vaikeaksi pankki tekee vainajan tilien lopettamisen. Edes perunkirja ei riitä pankille, vaan he vaativat samoja asioita uudelleen, mitä on perunkijaan toimitettu! Onko tämä vedätystä, vai laillista toimintaa?
Pankin vaatimukset!
4
996
Vastaukset
- Per Saukko
...tili olemaan. Sehän on pankin rasite.
- yx tavallinen
Pankki vaatii perukirjan lisäksi vainajasta kattavan sukuselvityksen (virkatodistukset) 15 vuoden iästä alkaen. Jos perukirjassa on maistraatin vahvistus oakasluettelolle, sukuselvitystä ei vaadita. Lisäksi pitää esittää mahdolliset avioehtosopimus ja testamentti (ja testamentin lainvoimaisuustodistus). Kaikkien osakkaitten valtakirjat tilien lopettamiseen ovat myös tarpeen. Tämä on normaali käytäntö ja aivan oikein.
- perunki
Olemme nyt tehneet perukirjan. Vien perukirjan piakkoin verottajalle. Ilmeisesti siitä itsekin kopion tarvisisimme, ainakin pankkiasiointia varten. (1) Tuleeko perukirjaa viedä maistrattiin kun kaikki sukuselvitykset vainajasta meillä jo on? (2) Antaako verottaja perukirjasta kopion vai pitäisikö siitä ottaa oikeaksi tositettu kopio ennen verotukseen viemistä?
- yx tavallinen
Jos haluatte perukirjan osakasluetteloon maistraatin vahvistuksen, teidän tulee antaa maistraattiin perukirja, avioehto, testamentti ja sukuselvitykset. Ne voitte antaa myös valokopioina, perukirja mieluimmin alkuperäisenä. Kopiot teidän on syytä ottaa ennen asiakirjojen viemistä verotoimistoon, siten saatte ne halvemmalla. Perukirja olisi hyvä tehdä useampana alkuperäiskappaleena (eli aidoin allekirjoituksin varustettuina kappaleina).
Maitraatin todistus maksaa (muistaakseni n. 50 euroa). Halvemmalla pääsette ottamalla kopiot sukuselvityksistä ja mahdollisesta avioehdosta/testamentista. Nämä pitää sitten perukirjan ohella esittää pankissa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673