Blair Witch

Onko se hyvä

Olen säästynyt Blair Witch Projectilta ihmeen kaupalla, siksi kysynkin onko elokuva jännittävä. Tietenkin mielipiteitä on niin monia kuin katsojiakin ja jotkut eivät reagoi kauhuun millään tavalla.

Sisko katsoi sen joku vuosi sitten, ja näki siitä painajaisia monia päiviä.

9

760

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • neiti halla

      Se ei ole hyvä elokuva.


      Tosin uskon, että tässäkin on "Kauna-ilmiö": jotkut pelkää ihan hirveesti, ja toisten mielestä elokuva on yhtä paskaa. Olis mielenkiintoista tietää mihin tää perustuu.

      • J. Jokunen

        "Se ei ole hyvä elokuva.
        Tosin uskon, että tässäkin on "Kauna-ilmiö": jotkut pelkää ihan hirveesti, ja toisten mielestä elokuva on yhtä paskaa. Olis mielenkiintoista tietää mihin tää perustuu."

        ... siihen, että jokainen ihminen on erilainen!
        Ja kyllä BWP kannattaa ehdottomasti katsastaa, jos sitä ei ole nähnyt! Itse antaisin sille arvosanan 7-.


    • nimimerkki

      Tutustumisen arvoinen ainakin! Itse pidin siitä sen toteutuksen tuoreuden takia.

    • -mie-

      Mun mielestä leffa oli ihan ok, katsottava. Ei mikään hirmu jännä.

      Kaverini katsoi sen myöhemmin ja oli kuulemma ollut kauhusta kankeana.

      Eli minkä kukin kauheana/jännänä/hyvänä kokee...

    • animagus

      ...Blair Witch on yksi turhimpia elokuvia minkä olen nähnyt eikä edes kovin pelottava.

    • ihan

      hyvä

    • metsien mies

      Olihan se aika hyvä leffa. Hyvin pystyy eläytymään tapahtumiin, jos on itse ollut joskus synkässä metsässä yöaikaan ihan keskellä korpea. Helsingin Sanomathan teki leffan ensi-illan jälkeen jutun, jossa muutama pahaa aavistamaton (nais)toimittaja lähetettiin Kainuun metsiin tekemään muka jotain vaellusaiheista juttua ja muut kollegat sitten tekivät yöllä heille kiusaa BWP-tyyliin. Aika hyytävät tunnelmat oli muistaakseni tytöillä... Kauhuun ei aina tarvita verisiä kirveitä ja silpoutuneita ruumiita.

    • Se, mikä tekee BWP:stä jollain tavalla erikoisen on sen dokumentaarinen tyyli. Siinä missä tanskalaiset ovat lanseeranneet dogmansa, BWP:n tekijät ottivat surutta käyttöön samantapaisen kuvaustavan ja, jos Lars Von Trierin leffat kolahtavat dokumentaarisuudellaan, niin ehkä siinä on sitten BWP:n voima.

      Tarina itsessään on jokseenkin peruskamaa. Metodiltaan elokuva on siinä määrin erikoinen, että lopulta metsään hortoilemaan lähteneet kolme nuorukaista (näyttelijät) saivat lapuilla ohjeita, mitä pitää tehdä ja elivät sitten kolmestaan koko 'kauhun' ja se tunkee kyllä BWP:stä ulos voimalla. Kaikkia tuollainen metodi ei taida hirveästi inspiroida, mutta kuvamaailmaltaan se on sen verran tehokas, että vaikken muuten painajaisia kauhuelokuvista näe, niin tärisevä kamera ja pelosta vääntyneet ilmeet tulivat uniin.

      Vaikea sanoa lopulta, mihin elokuvien joukossa se sijoittuu. Se on pioneeri tavallaan ja sitä kautta klassikko, mutta toisaalta sen tarina ja juonenkehitys ei tuo mitään uutta kauhugenreen. Kannattaa katsoa ja vapista, mutta jos leffaan pettyy, niin eipä sekään toisaalta mikään ihme olisi.

    • fskj

      ei muuta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Oletko valmis? Meidän tarinaan

      Rakastan sinua ❤️
      Ikävä
      90
      1997
    2. Jumankauta sä olet hyvännäköinen

      Ihan mun miehen näköinen 😍
      Ikävä
      58
      1183
    3. Nainen, huomasitko kun muutin sinua?

      Niin lyhyessä ajassa niin paljon. Mutta jotain muuttui minussakin. :/
      Ikävä
      97
      1085
    4. Poliisi losautti puukkohemmon hengiltä

      Mitäs läks, heilumaan puukon kanssa eikä totellut käskytystä. https://www.is.fi/kotimaa/art-2000011361763.html
      Maailman menoa
      217
      1067
    5. Misä tulipalo?

      Mikä palaa Haapavedellä?
      Haapavesi
      10
      1026
    6. Tämä kesä ei ollut vielä meidän

      Olisihan se ihana viettää kesäiltoja kanssasi ulkona. Ei kai ollut vielä oikea aika. Ehkä kohtaamme vielä sattumalta jos
      Ikävä
      64
      961
    7. IS Viikonloppu 12.-13.7.2025

      Viikonlopun ratoksi Skyttä ja Kärkkäinen ovat taiteilleet 3.0 arvoisen ristisanatehtävän ratkottavaksi. Kenenkään ratko
      Sanaristikot
      56
      929
    8. Mitä jos vaan tapaisit sen jota mietit

      Jos se yksi henkilö on sinun mielessäsi niin entäs jos vaan menisit tapaamaan sitä, heti, samantien, miettimättä mitään.
      Ikävä
      87
      885
    9. Sofiaa ei kelpuutettu Martinan kaveriporukkaan

      Ibizalla lomailee Martinan kanssa ihan muut naiset.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      175
      878
    10. Teet tämän niin

      Helpoksi, mutta silti niin vaikeaksi. Vihaan omaa saamattomuuttani, vaikka kaikki olisi saatavilla. 🩷🌸
      Ikävä
      41
      800
    Aihe