moi, joo eli ostinuuden kovon, ja asensin sen ihan oikein koneeseen, mutta sit ku yritin asentaa windowsia ni kone valitti että pitää tehdä joku osiointisysteemi, ja kuulin kaverilta et siihen pitää käyttää jotain fdisk ohjelmaa tai jotain..=) ni ois tosi kiva jos joku vois kertoo tarkoat ohjeet mitä tolle pitää tedä et sen saa käyttöön, tai antaa jotain suomenkielisiä sivuja mis ois ohjeet =)
uuden kovalevyn asennus?
hmm..
6494
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 6
Vanhimmat
Hae Googlesta Kielellä suomi ja hakusanalla F-disk ohjeet.
http://tatu.rkol.fi/Laitteistot/fdisk.htm
Ei osiointi ole ollenkaan tarpeellista tai välttämätöntä.
Voit asentaa koko homman pelkästään C-asemaan.
Hyvinn monissa merkkikoneissa ym. valmiiksi kasatuissa ei yleensä kovalevyä ole osioitu ellei asiakas nimenomaan halua osiointia.
Sitähän se kyselee haluatko osoioida? asenna vaan kaikki C-asemaan.
siis voiks joku niinku kertoo mitä mun pitäs tehdä tarkalleen sen jälkeen kun oon liittäny ton toisen kovon(uuden) tohon koneeseen, eli siis vanhan lisäks...siis pitäskö sen windowsin asentua ihan normaalisti siihen uuteen kovoon? ja onks se ihan normaalia et se kone pyytää mult jotain boot diskettiä tai jotain ku käynnistän koneen sen jälkeen ku oon pistäny ton uuden kovon tohon? =) ainaki kerran ku kokeilin pelkästään sillee et koneessa oli vaan 1kovo(uus) ni se pyys multa jotain boot diskettiä..no sit mä pistin sen windowsin levykkeen sisään, ja sit tuli se et käynnistetään windowsin asennus d asemalta jne...nosit valitsin sen ja sit se rupes alustaa kovoa..sit ku se oli tehny sen ni sit kone käynnisty uudestaan, ja sillo kai sen varsinaisen asennusohjelman piti käynnistyä, mut se rupes valittamaan jotain..muitaaksen et jos sinulla on joku oisiointi juttu tai jtn =D toi on kyl aika sekavasti selitetty mut kiitos jos joku viittis auttaa =)
olisi paljon helpompi antaa jos kertoisit mikä windows versio sulla on. Sullahan on jo windows vanhalla levyllä, miksi se sinne uudelle pitää änkeä jos kerran vanhakin kovo säilyy koneessa.
Tähänkin vois tulla heti oikee vastaus jos alkais arvaileen sitä windows versiota mutta en viitti jotta oppisitta kertomaan sen käyttiksen, kato kun kaikilla ei välttämättä ole sama kun sulla.
Uusi levy täytyy tosiaankin ensin osioida Fdisk ohjelmalla ennenkuin sitä voi käyttää. sillä saat tehtyä levystä yhden tai useamman osion. jos aiot käyttää uutta levyä masterina jolta windows 95,98.me käynnistyvät, tee sille yksi ensisijainen (primary partition). Tämän jälkeen useita kohtuullisn kokoisia paloja joihin voit ryhmitellä tiedostoja levy tunuksen mukaan tai voit tehdä yhden suuren osion. tai sitten teet vain yhden suuren ensisijaisen osion. uudelleen käynnistettäessä uudet levyosiot saavat asema tunnukset Ja sitten osiot täytyy alustaa Format ohjelmalla sopivaan tiedostomuotoon se mihin riippuu mikä käyttis sulla on (fat tai fat32 win 9x me) , jota käyttäessä kannattaa olla todella huolellinen mitä asemia formatoi. Molemmat ohjelmat löytyvät windowsin käynnistys levyltä. Ja sitten vaan asentamaan käyttistä jos sulla on se uusi levy 0-väylän masterina toisaalta koneen saat myö käyntiin jos sulla on sillä toisella levyllä käyttis valmiina kun vaihdat uuden levysi slaveksi ja sen vanhan masteriksi.