Ottakaapas kantaa. Tuntuu olevan trendinä, että uudisrakennuksessa pitää olla vähintään 100kpl halogeeni spotteja. Jotkut perustelee sitä jopa hyvänä lämmönlähteenäkin... Olen ajatellut kuitenkin suosia mm. energiatalouden kannalta loistevalaisimia.
Mutta askarruttaa kys. valaistuksen säätö, ja sen kustannusvaikutus. Onko miten järkevää, ja miten kallista halogeenien ja tav.hehkulamppujen säätämiseen verrattuna? Kiitos kommenteista.
Mutta askarruttaa kys. valaistuksen säätö, ja sen kustannusvaikutus. Onko miten järkevää, ja miten kallista halogeenien ja tav.hehkulamppujen säätämiseen verrattuna? Kiitos kommenteista.
Vastaukset 3
Vanhimmat
Sähkölämmitteisessä omakotitalossa sähkön kulutus ei käytännössä riipu sisävalaistuksen kulutuksesta. Sähköä kuluu yhtä paljon, vaikka ei polttaisi ainuttakaan lamppua, koska silloin lämmitykseen kuluu vastaavasti enemmän sähköä. Kesällä, kun ei tavita lämpöä, ei tarvita juuri valaistustakaan. Toki jos lämmittää yösähköllä, on valaistuksen kulutuksella pieni vaikutus.
Tästä huolimatta käytän itse vain loistelamppuja ja suosittelen niitä muillekkin.
Loistelamput kestävät erittäin pitkään, jolloin ei tarvitse olla koko ajan lamppuja vaihtamassa (tästä on hyötyä varsinkin korkeissa tiloissa).
Hehkulamput ovat erittäin himmeitä, niiden valoteho ei riitä juuri mihinkään. Loisteputkilla saadaan helposti hyvä valaistusvoimakkuus hyvällä hyötysuhteella.
Hehkulamppujen ja halogeenien valo on erittäin kellertävää. Itse en pidä tällaisesta ureankeltaisesta valosta. Loisteputkia on saatavana useaa eri sävyä, jolloin jokainen voi valita mieleisensä sävyn (toiset tykkää kellertävästä, toiset raikkaan ja puhtaan valkoisesta valosta).
Käytettäessä elektronisia liitäntälaitteita kuristimien sijaan lamput syttyvät vilkkumatta, sähköä kuluu entistä vähemmän, valossa ei ole värinää, rikkinäiset lamput eivät jää vilkkumaan ja myös himmennys onnistuu himmennettävillä liitäntälaitteilla.
Ainoa himmennettävän loistevalaistuksen haittapuoli on korkea hankintahinta. Se on kuitenkin pitkäaikainen investointi, joten ei pidä ajatella pelkkää hankintahintaa. Tarkkoja hintoja en osaa sanoa, mutta ei se mitenkään älyttömän kallista ole, ainakaan jos valaisimia on määrällisesti vähän.
Valaisimilla ei ole kylmän aikaan käytännössä mitään lämmityskykyä.
Koska ne ovat katonrajassa, josta esim. imuri vie lämpöä pois.
Korkeintaan teoriassa yläkerran lattiaan on vaikutus.
Mutta kyllä kesäkuumalla on merkitys.
Kun lähtökohtana on että ulkona on keskimäärin lämpöisempää kuin sisällä,
silloin merkitsee lamput ja tietokonekin.
Vinkin: runsaahkolla halogeenivalaistuksella saa samalla rahalla ylempään kerrokseen lattialämmityksen. Ilmankos eräs asiakas valitteli sitä, miten halogeenivalot lämmittää lattian varsin lämpimäksi yläkerrassa ja pelkäsi mitä lämpötiloja siellä lattian sisällä mahtaa oikein ollakaan?