allergiaako?

onkohan

Olen aina pitänyt kovasti eläimistä ja monesti ajatellut hankkia jonkin eläimen.
Pelkään kumminkin kovasti, että olen perinyt allergian (koska isä on kaikelle allerginen).

Kavereilla on kissoja ja merkit ovat tälläiset:

Kissaa silittäessä käteen tulee välillä punasiä läiskiä, jotka sitten kutiavat jonkin aikaa. Pienet haavat alkavat kirvelemään ja kutimaan kovasti.
Silmät alkavat vuotamaan (tai muuttuvat punaisiksi), jos hankaan niitä silittelyn jälkeen.
Välillä tulee myös nuhaa.
Eli kissalle olen melkeen varmasti allerginen?

7

557

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • kysyt

      ihan selvät merkit,älä hanki kissaa.

      • Miriam

        Älä Ikinäää!!! Et kai halua astmaa? Minulla se on ja se ei ole kivaa!!!!!


    • minulla

      Minulla on siis astma ollut 6,5 vuotta.Olin paljon kyläilemässä sellaisessa paikassa,jossa oli koiria.Mua ottaa henkeen koiran haju.Itsellänikin oli syksyllä viikon verran koira,joka kuoli parvoon,ihan pentu oli,niin hänen lähellään ahdisti.Nyt meillä on ollut 3 viikkoa 2 kissanpentua,ei muita oireita kuin aivastelua,mut eilen illalla kisut oli mun sylissä,paljaalla iholla,niin aamulla mulla oli reisissä punaisia läiskiä,ei kutise,mut ajattelin,et johtuu siitä,kun kissat oli just siinä alueella,lievä allergiaoire??

      • pahempi...

        Hei,

        Kissasta tulee yleensä allergisille pahemmat oireet kuin koirasta. Allergiaan voi jopa kuolla jos se äityy pahaksi. Tai joutuu jäämään neljän seinän sisälle kun bussissakin ym. on karvoja.


      • läiskät lähti allergialääkk...
        pahempi... kirjoitti:

        Hei,

        Kissasta tulee yleensä allergisille pahemmat oireet kuin koirasta. Allergiaan voi jopa kuolla jos se äityy pahaksi. Tai joutuu jäämään neljän seinän sisälle kun bussissakin ym. on karvoja.

        Enkä jatkuvasti aivastele,muutenkin aivastelen,jos on pölyä,täytyy pitää vaan housut jalassa,kun kissat on sylissä:)


      • allergiasta
        läiskät lähti allergialääkk... kirjoitti:

        Enkä jatkuvasti aivastele,muutenkin aivastelen,jos on pölyä,täytyy pitää vaan housut jalassa,kun kissat on sylissä:)

        Anna kissa HETI pois. Jos astma/allergia pahenee niin voit joutua työkyvyttömäksi. Itsellä allergia todella paha. Pelottaa jatkossa työelämä jos en voi työskennellä ihmisten kanssa joilla koira/kissa kotona ja karvoja vaatteissa.


      • mulla on 2
        allergiasta kirjoitti:

        Anna kissa HETI pois. Jos astma/allergia pahenee niin voit joutua työkyvyttömäksi. Itsellä allergia todella paha. Pelottaa jatkossa työelämä jos en voi työskennellä ihmisten kanssa joilla koira/kissa kotona ja karvoja vaatteissa.

        kissanpentua enkä todellakaan anna niitä pois!


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Hengenvaaralliset kiihdytysajot päättyivät karmealla tavalla, kilpailija kuoli

      Onnettomuudesta on aloitettu selvitys. Tapahtuma keskeytettiin onnettomuuteen. Tapahtumaa tutkitaan paikan päällä yhtei
      Kauhava
      128
      5289
    2. Ajattelen sinua iltaisin, aamulla, päivittäin

      Ehkä siinä jo pientä vinkkiä. Oot jäänyt pahasti mieleen. Sun katse on niin syvä ja oot niin lempeä. Hyvä olla sun kanss
      Ihastuminen
      107
      2022
    3. Ootko rakastunut?

      Kerro pois nyt
      Ikävä
      138
      1438
    4. Onhan sulla nainen parempi mieli

      Nyt? Ainakin toivon niin.
      Ikävä
      106
      1282
    5. Mitä sä haluat?

      Kerro nyt. Sano suoraan.
      Ikävä
      98
      1279
    6. Priden osallistujamäärä suuri pettymys!

      Ei lähellekään sataatuhatta, vaikka mukaan on värvätty kaikki aktivistit jopa homot katolta heittelevä islamistinen aate
      Luterilaisuus
      187
      1121
    7. Huono grilli kokemus

      Menimme grillille ostamaan ruokaa. Myyjät nauroivat meille, ja saimme todella asiatonta palvelua. Odotimme ruokaa innoll
      Puolanka
      27
      1059
    8. Ujosteletko tosissaan vai mitä oikeen

      Himmailet???? Mitä pelkäät?????
      Ikävä
      48
      1053
    9. Joku kysyy

      Missä on syy? Jossainhan se syy täytyy olla persujen kannatuksen alenemiseen. Kannatuksen alneminen ei näy pelkästään g
      Perussuomalaiset
      65
      1010
    10. IS Viikonloppu 28.-29.6.2025

      3- merkitty Kovis Erkki Vuokilalta. Oikean reunan (kuvituksellinen) pääkuva on hauska, mutta siitä johdetun sanan merkit
      Sanaristikot
      57
      861
    Aihe