Kissavero kans

kissansotkujensiivoaja

Vapaana viipottavat kissat aiheuttavat naapurustolle haittaa mm. kuseksimalla naapureiden pihalle ja tekemällä kakkostarpeet naapurin hiekkalaatikkoon, lasten iloksi. Olen itse nähnyt kaksi kertaa kun kaulapannalla varustettu kissa on napannut linnun. Ihminen eikä koirakaan saa ilman erillistä lupaa tappaa luonnon eläimiä, mutta kissalle tämä "sallitaan".

Näin ollen, koska kissoilla on paljon hallitsemattomia erivapauksia, niille pitää määrätä haittavero. Kissojen omistajat eivät ilmeisesti ole tietoisia, että järjestyslaki koskee myös kissoja, irtipidon osalta.

6

714

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • HUOH!

      nähny ku kissa on napannut hiiren.

    • d-wa

      Onko sinulta jäänyt koulun biologian tunnit väliin?? Kissa on saalistaja, ei seurallinen niinkuin ihminen ja koira! Se kuuluu sen luontoon saalistaa toisin kuin koiran luontoon kuuluu totella ihmisen typeriä käskyjä! Ymmärrän kyllä sen ettei ole kivaa kun kissat tekevät jätöksensä hiekkalaatikoihin, mutta sillä ei mun mielestä ole mitään merkitystä jos ne kusevat sun pihaan tai paskovat kukkapenkkiin, se ei tapa sun pihaa tai kukkasia!

    • Lupus

      Itselläni ei ole kissaa, mutta naapurustossa sitäkin useampi. Kissojen(kin) tekemisiä on kiva seurata. Ennen kuin seuraavan kerran vedät kissojen takia herneen nenääsi, katsele miten ne toimivat, vaanivat ja saalistavat, pesevät itseään.
      Minä taas olenkin nähnyt kun ihminen teurastaa sian. Syödäkseen! Niinhän kissakin tekee, ei se huvikseen saalista.
      Ehdottaisin haittaveroa ihmisille, ilmakehän oheneminen ja kaikki maapallon saasteet ovat ihmisten aikaansaannoksia.

      Hiekkalaatikoihin on saatavana kansia, tiesitkö sitä?

      ps.kissalla on kissan luonto, ihmisellä omansa

    • Jaabos

      Keskity vaan siihen että sulla on se koiravero. Ei sun tarvii sressata enää kissaveron laillepanoa, kun tuntuu että noita propleemeita on vähän omasta takaa. Eine kissat sun kiusakses syö niitä eläimiä, niillä vaan sattuu oleen huonot isännät. Pistä ne pannaan, elä eläinraukkoja.

    • katti

      oletko tosiaan nähnyt kun kissa on tappanut linnun. Oikein kaksikertaako?
      Minäkin olen nähnyt kun mies on tappanut sorsan ja hirven ja kun joku on tappanut kalan.
      Olen myös nähnyt kun kissa on tappanut hiiren ja ihan ilman lupaa.
      Luonnossa kaikki eläimet tappavat toisiaan.
      Älä sinä ihminen takerru kissaan.

    • kysyvä?

      Minkä ihmeen takia kissoilla ei ole veroa koska koirillakin on? Kumpikin ne yhtä paljon luontoa suttaavat ja ärsyttävät ketä milloinkin.
      Mutta kohtuudenmukaista olisi yhtä lailla kissa- kuin koiraverokin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Niin surullinen

      onnettomuus taas. Voimia ihan kaikille läheisille,kavereille ja kouluun 🙏
      Lapua
      82
      2740
    2. En minä kyllä enää odota sinua

      Olet siellä sen harmaan kanssa. Niin, annoit minun nähdä lämpimät tunteesi siitä huolimatta. Se merkitsi kyllä paljon. O
      Ikävä
      49
      2658
    3. Kehutaan vaihteeksi Perussuomalaisia

      Perussuomalaiset ovat olleet melkoisen lokakampanjoinnin kohteena, vaikka ovat saaneet paljon hyvää aikaiseksi. Nyt on
      Maailman menoa
      78
      2342
    4. Paloautoko se oli kolarissa Juntusrannan risteyksessä?

      Oli kuva paloautosta nettijutussa.
      Suomussalmi
      23
      1891
    5. Joka kolmas työtön on työkyvytön

      Viime vuonna työnhakuvelvoitteen ulkopuolella oli noin kolmannes työttömistä työnhakijoista. Huhheijaa, mihin suomalais
      Maailman menoa
      217
      1818
    6. Jos joku luulee että kaikki käy

      Sanon vain tämän. Minun kanssani ei neuvotella. Minun kanssani eletään tasavertaisesti. Jos se on liikaa, niin ovi rinn
      Ikävä
      68
      1680
    7. Julkinen saunatilanne Haapavedellä, tämä on täyttä paskaa!

      Eilen Haapaveden uimahallin saunassa koettu tilanne oli täysin käsittämätöntä ja helvetin järkyttävää. Ladyboy harjoitti
      Haapavesi
      20
      1491
    8. Sakin hivutus - ilmiö

      Miten tuollainen tuollainen ilmiö kuin ”sakin hivutus” syntyy? Mitä syitä ilmiön syntymiseen tarvitaan? Onko sakissa jok
      80 plus
      92
      1489
    9. Roiskeläpät takaisin niin alkaa lasit kestämään

      "Tuulilaseja hajottava talvi-ilmiö on ehkä ratkennut" Tämän päivän autoissa kun on esimerkiksi vanhempaa autokalustoa s
      Yleistä autoilusta
      22
      1480
    10. Ei ole rohkeutta tulla jututtamaan

      Voidaan me nähdä ja tervehtiä, sitäkin harvoin, mutta iso kynnys on edes mennä lähelle ja kysyä kuulumisia. Ymmärrät var
      Tunteet
      12
      1450
    Aihe