Kuinka saisi RW-levyt toimimaan siten, että niihin voi lisätä ja poistaa tiedostoja hiirellä vetämällä?
Käytin K3b-poltto-ohjelmaa ja se kyllä lisäsi tiedostoja levylle, muttei sallinut niitä poistaa. Ilmeisesti projekti pitää siellä myös tallettaa, ennen kuin tiedostojen lisääminen jälkikäteen on mahdollista.
Miten tämä homma hoituisi kätevimmin eli miten RW-levyn saa toimimaan kiintolevyn tapaan?
Distrona on Suse 10.0
Käytin K3b-poltto-ohjelmaa ja se kyllä lisäsi tiedostoja levylle, muttei sallinut niitä poistaa. Ilmeisesti projekti pitää siellä myös tallettaa, ennen kuin tiedostojen lisääminen jälkikäteen on mahdollista.
Miten tämä homma hoituisi kätevimmin eli miten RW-levyn saa toimimaan kiintolevyn tapaan?
Distrona on Suse 10.0
Vastaukset 31
Vanhimmat
Minäkin haluaisin tietää saman asian.
Distrona on Mandriva.
K3b-poltto-ohjelmalla se ei onnistu.
GNOME:n Nautilus filemanageri sisältää tuen tuolle. Nautilus on valmiiksi asennettuna Debianissa, Susesta en tiedä. CD:n poltton mahdollistavan paketin joutuu muistaakseni Debianissakin asentamaan erikseen. Tuon asennettuaan voi hiirellä raahata kamaa cd:lle jne.
GNOME:n Nautilus filemanageri sisältää tuen tuolle. Nautilus on valmiiksi asennettuna Debianissa, Susesta en tiedä. CD:n poltton mahdollistavan paketin joutuu muistaakseni Debianissakin asentamaan erikseen. Tuon asennettuaan voi hiirellä raahata kamaa cd:lle jne.
"Tuon asennettuaan voi hiirellä raahata kamaa cd:lle jne."
Mutta voiko hiirellä napauttaa pois, vaikka vain sanan ja sitten
kirjoittaa samaan paikkaan toisen sanan. Tiedoston koko ei silti
kasva jos esim. sana joka lisättiin oli samanmittainen. Mitenhän
tätä selittäis että tulisi ymmärretyksi. No winissä se hoituu
InCD- ohjelmalla. Joka sitä on käyttänyt, ymmärtää asian.
cd-rw:n pakettikirjoitukseen, ainakaan toimivaa sellaista. Joku yritelmä kyllä on tehty, mutta se ei ole kovin stabiili.
Kuukkelista saat lisätietoa.
"Mutta voiko hiirellä napauttaa pois, vaikka vain sanan ja sitten kirjoittaa samaan paikkaan toisen sanan. Tiedoston koko ei silti kasva jos esim. sana joka lisättiin oli samanmittainen."
Oletkin aiheesta jo kirjoitellut tälläkin palstalla aiemmin. Ei se taida udf toimia kuvaamallasi tavalla edes muissa käyttiksissä.
Pistäpä vähäsen faktaa peliin.
Kysymys on kuitenkin ns. pakettikirjoituksesta, jossa levyä ei viimeistellä.
En kyllä ymmärrä tuon Nautiluksen käyttöä ollenkaan.
Valikostani löytyy ohjelma Gnome CD/DVD Creator, joka nyt käsittäkseni on juuri tuo Nautilus.
Kun ohjelman avaa valikosta, avautuvassa ikkunassa lukee palkissa "CD/DVD-kirjoitin" ja Tiedosto-valikosta löytyy "Kirjoita CD:lle..." valikko. Kirjoitus tällä kyllä onnistuu (ilmoittaa tosin, että ensin tyhjentää CD:n!), mutta jos sitten siirtyy tällä Nautiluksella CD-levyn kansioon, ei mahdollisuutta olekaan enää kirjoittaa eikä poistaa levyn tiedostoja. Muuttuu siis pelkäksi selaimeksi.
En kyllä ymmärrä...
No onpa ihme, ettei löydy. Luulisi, että kyseessä on ihan perustoiminto.
Kyllähän se toimii win:ssa jotenkuten jopa
mikrojen kesken (niinkuin korppu) mikäli kaikissa
mikroissa on sama käyttis ja sama poltto-ohjelma.
Siitä huolimatta tulee ongelmia ja CD saattaa korruptoitua.
Linukkaankin on olemassa palikkaa, mutta....
Se toi UDF tuntuu olevan ikuisesti
tulollaan, enpä siihen ainakaan vielä luota
missään käyttiksessä.
Tikku on paljon kätevämpi väline (fat32).
Riippuu tietysti tarpeesta.
"No onpa ihme, ettei löydy. Luulisi, että kyseessä on ihan perustoiminto."
Hehh... Ei ole mikään perustoiminto missään nimessä - taitaa olla vain erään käyttöjärjestelmän omia virityksiä. Tuohan jättää CD:ltä paljon tilaa hyödyntämättä. Mutta Linux pystyy (kuten usein aiemminkin) lukemaan udf-levyjä.
Öh. Nautilus on siis FILEMANAGERI, samaan tyyliin siis kuin vaikka Windows Explorer, se poltto ominaisuus on nautiluksen lisäominaisuus. Ei nautilus ole varsinaisesti mikään poltto-ohjelma, se on filemanageri jolla voi myös polttaa tiedostoja raahaamalla tiedostot sinne cd folderiin.
Näköjään pitää ottaa sanoja takaisin. Näköjään toi Nautilus ei toimikaan ihan niin kuin luulin. Sain parilta sivulta kuvan, että se pystys käyttämään CDRW levyjä kuin isoja korppuja. Mutta ilmeisesti niin ei olekaan. En ole itse sitä sen CD:n polttoa käyttänyt, vaikka olenkin sen asentanut.
InCD on tunnettu aiheuttamistaan ongelmista windowsissa. Moni jättää sen siksi kokonaan asentamatta. Tai poistaa rekisteriä viilaamalla.
"Tuohan jättää CD:ltä paljon tilaa hyödyntämättä."
Tässä ensimmäinen joka ei ymmärrä asiaa lainkaan.
Minulla pelannut jo yli neljä vuotta. Ja tarvitsen sellaista jatkuvasti, kirjoitan joka päivä.
Tai sitten on perehtynyt siihen kuinka tuo InCD todellisuudessa toimii.... Tuo InCD vaan piilottaa aika tehokkaasti käyttäjältä sen mitä todellisuudessa tapahtuu levyllä kun jotain muutetaan, eli 99% Windows käyttäjistä _luulee_ tietävänsä kuinka InCD levyä käyttää (InCD myös siivoilee tekemäänsä "sotkua" piilossa kohtuullisesti eli todellisuutta on vaikea nähdä päällepäin). Kannattaisi ensin perehtyä asiaan tekniikan tasolta ennenkuin alkaa väittää ettei joku toinen ymmärrä asiaa.
Saman asian ajaisi tuo dvd-ram levy? jos on sellainen asema että tukee ram-levyn käyttöä? (LG)
Senhän pitäisi toimia kuin kiintolevy.
" Tai sitten on perehtynyt siihen kuinka tuo InCD todellisuudessa toimii.... Tuo InCD vaan piilottaa aika tehokkaasti käyttäjältä sen mitä todellisuudessa tapahtuu levyllä kun jotain muutetaan, eli 99% Windows käyttäjistä _luulee_ tietävänsä kuinka InCD levyä käyttää (InCD myös siivoilee tekemäänsä "sotkua" piilossa kohtuullisesti eli todellisuutta on vaikea nähdä päällepäin). Kannattaisi ensin perehtyä asiaan tekniikan tasolta ennenkuin alkaa väittää ettei joku toinen ymmärrä asiaa."
Tuosta asiasta minä en todellakaan ymmärrä yhtään mitään. En tiedä mitä siellä levyllä tapahtuu. Eikä ollut tarkoitus syyttää edellistäkään vastaajaa tuosta ymmärtämättömyydestä.
"InCD on uudelleenkirjoitettavan median ns. packet writing -ohjelma, joka mahdollistaa CD-RW/DVD-RW levyjen käytön kuten tavallisen levyaseman - suoraan Windowsin työpöydältä. InCD on Ahead Softwaren tuote, joten se on ihanteellinen kumppani Nero Burning ROM -ohjelmalle.
InCD käynnistyy automaattisesti Windowsin yhdessä ja sen avulla levyjä on mahdollista kirjoittaa suoraan Windowsin-käyttöliittymästä, levyasematunnuksen alta. Tiedostoja voi kopioida, kirjoittaa uusia, poistaa ja uudelleen nimetä normaalisti, jopa suoraan sovelluksista.
InCD tukee CD-RW, CD-MRW, DVD RW, DVD-RW or DVD MRW levyjä, eli vanhemman UDF formaatin lisäksi on Mt.Rainier -standardi tuettuna. InCD toimii vain uudelleenkirjoitettavilla levyillä."
Lue tarkaan!
No kyllä tavallisella 700Mt:n rompulla näkyy yli 100Mt menevän tiedostojärjestelmään. Eli tila on pois datalta.
Tuosta saan kyllä sellaisen käsityksen, että et taida
ymmärtää miksi käytän noita CD/DVD-RW levyjä
Kerro ihmeessä äläkä kiusaa.
Nimimerkki Linuxissa?, oletko sinä saanut mitään
apua tuohon ongelmaan josta kysyit?
Eihän tuo ongelma nykyisin juuri haittaa, nyt voidaan
käyttää muistitikkuja jotka ovat vielä kätevämpiä
käyttää kuin nuo levyt.
Suseen ja muihinkin saa pakettikirjoituksen. Hommassa joutuu vaan turvautumaan konsoliin, mikä saattaa olla ylivoimaista InCD-käyttäjille.
K3b kyllä tukee multisessioita.
Kuten sanoit muistitikut ovat paljon kätevämpiä ja myös varmempia.
http://lists.suse.com/archive/packet-writing/
"K3b kyllä tukee multisessioita."
Multisession ei ole se asia jota minä olen peräänkuuluttanut.
Se onnistuu molemmissa niin winissä kuin linuxissa.
Ja tuo konsoliasia, ei sekään niin vierasta ole. Olen Dos- ajan käyttäjiä.
Kommentti olikin tähän: "Käytin K3b-poltto-ohjelmaa ja se kyllä lisäsi tiedostoja levylle, muttei sallinut niitä poistaa. Ilmeisesti projekti pitää siellä myös tallettaa, ennen kuin tiedostojen lisääminen jälkikäteen on mahdollista."
Jos konsoli taittuu, niin sinulla on kaikki avaimet käsissäsi. Onko Google vieras?
Täällä tuntuu porukka olevan aika herkillä tämän Windows-Linux vastaanasettelun suhteen...
Minä olen tuo alkuperäinen kysyjä, enkä ole kirjoittanut kuin nämä kaksi kommenttia aloituksen lisäksi:
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=656&posting=22000000012162178
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=656&posting=22000000012162041
Joku on siis jatkanut keskustelua minun ongelmastani, mutta eipä siinä sinänsä mitään...
Kyllähän minä tiedän, että Windowsin ko. ohjelma on paketinkirjoitusohjelma. Sitä en kyllä tiennyt, että se ei ole "perustoiminto". Mielestäni toiminto on ollut sen verran kätevä, että kaipasin sitä myös Linuxiin.
Muistitikkujen käyttö on siis varmasti hyvä korvaava ratkaisu asiaan. Minulla nyt niitä ei satu just löytymään ja kun noita RW-levyjä olisi, niin siksi sitä kaipailin.
Ja tuo konsolin kautta tapahtuva pakettikirjoitus ei nyt ihan näillä näppäimillä onnistu minun tämän hetkisillä tietotaidolla, mutta täytyypä siihen tutustua. Googlettaakin voin, mutta jos nyt jollain sattuu löytymään hyvä linkki, niin en pane pahakseni.
Eikä nyt pidä polttaa pöksyjään, jos joku entinen Windows-käyttäjä kyselee ominaisuuksien perään, joiden käyttöön on Windowsissa tottunut. Mielestäni ylipäätään Linuxin yleistyminen on kiinni vain yhdestä asiasta: helppokäyttöisyydestä. Harvalla tavallisella taavilla riittää innostusta perehtyä asioihin perinpohjin tai edes hiemankaan syvemmin. Tämä helppokäyttöisyys on viime aikoina ottanut Linuxissa aimo harppauksen eteen päin, mikä on erittäin hyvä juttu.
Ehkä tuollainen helppokäyttöinen pakettikirjoitusohjelma Linuxiinkin saadaan. Joku asiaa ymmärtävä voisi sellaisen iltapuhteinaan kehittää. Eli töihin siitä, nörtit! :-)
Ja tämä ei ollut vastauksena edelliseen kommenttiin, vaan asiaan ihan yleensä.
Ps. En ole vielä ehtinyt paket-writing -keskustelulistaan tutustua, joten sieltä lienee löydettävissä apua myös tuohon konsolin käyttöön.
Kiitos joka tapauksessa linkistä.
http://keskustelu.suomi24.fi/show.fcgi?category=108&conference=656&posting=22000000012202800
Tässä olisi ohjeita siihen miten Mount Rainier tyyppisen CDRW pakettikirjotuksen saa toimimaan Linuxissa suht helposti.
http://www.thehaus.net/AltOS/Linux/ht-mtrainier.shtml