kohokammiossa

pitääkö neulaventtiili jos vaihtaa pelkän neulan oottako kokeillu koskaan, vai vaihtaakko myös pohja. neulassa oli sellaista kulumaa niin remonttia pukkaa.pitääkö sen olla täysin pitävä jos vaikka käsipumpulla kokeilee ´(vene pumppu)
vai nouseeko ne paineet niin paljoa. pikkuisen antaa läpi kun rutistaa tuolla.
1381
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 1

Vanhimmat

On toki vaihdettu. Pääasia on, se yhdistelmä on ehdottoman tiivis.

Venttiilin pitävyyden voi varmistaa ilmapumpulla tai vaikka spriillä. Riippuu rakenteesta. Parempi olisi, jos voisi paineistaa virtaussuunta vastaan, jotta paine ei pääse avaamaan neulaa.
Venttiilin voi "hätätilassa" hioa sopivaksi vaikka jollain metallinkiilloitusaineella.

Pahoin kuluneita osia ei voi hioa, koska niiden muoto menee virheellliseksi.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


neula vena kirjoitti:

pitääkö neulaventtiili jos vaihtaa pelkän neulan oottako kokeillu koskaan, vai vaihtaakko myös pohja. neulassa oli sellaista kulumaa niin remonttia pukkaa.pitääkö sen olla täysin pitävä jos vaikka käsipumpulla kokeilee ´(vene pumppu)
vai nouseeko ne paineet niin paljoa. pikkuisen antaa läpi kun rutistaa tuolla.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu