Mitä oireita pitkää GT:hen oikein kuuluu (ellei sitä kamalaa äkkikuolemaa oteta mukaan) ja millainen se yleensäkin oikein on? Liittyykö runsaat, päivittäiset kammiolisälyönnit ilman muita oireita siihen?
Pitkä QT
Millainen?
54450
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 5
Vanhimmat
Hei täällä on jotain infoa, tiedätkö mikä tyyppi olet?
http://groups.msn.com/lqtsinfo/lqtshome.msnw
Käytännössä voit elää normaalia elämää , muistat vain lääkitykset , jos olet 1 tyyppiä , ettet saa lääkettä joka vielä lisää pitkä qt aikaa, esim allergialääke Kestine on sellainen.
Et rasita itseäni äärimmilleen esim urheilussa.
Nythän on uusi opas, jossa on kaikki "pähkinänkuoressa" sitä voit tilata sydänliitosta noin 6 euroa.
Rytmihäiriöt , niistä en osa sanoa, niitähän on monella ilman oireyhtymääkin.
Kiitos linkkivinkistä. Tietääkseni minulla ei ole tuollaista pitkää QT:tä, ykköstä eikä kakkosta (ei kyllä olla koskaan tutkittu), rytmihäiriöitä kyllä, mutta kiinnosti vain tietää tuosta.
Pelottaa vaan vähän nämä rytmihäiriöni ja sitten kun kuulin vielä tuollaisestakin sairaudesta alkoi pelottaa enemmän...
Voiko Bisoprolol ratiopharmin käyttö edistää tuota QT:tä? Eihän tässä uskalla kohta käyttää mitään lääkkeitä jos kaikista voi seurata hankittu QT...
Mainitsemasi lääke kuuluu beetasalpaajiin, siinä ei ole haittavaikutuksissa qt- ajan pidentymistä, sitä voivat ko potilaat käyttää, esim verenpaineen hoidossa.
Olen minäkin käyttänyt aiemmin lääkkeitä (ennenkuin diagnoosia oli tehty ), jotka ovat kiellettyjen listalla ja hengissä olen .
Itse olen rauhallinen tilanteeseeni ja suurempi riski lienee kuolla vaikka liikenteessä , luulen.
Minulla on Bisoprolol estolääkityksenä pitkäQT ykköseen, eli sitä voi käyttää. Pitää vaan huomioida muitta lääkkeitä määrättäessä.
Ei suositeltavista lääkkeistä löytyy lista täältä netistä. Se kannattaa pitää AINA mukana, myös lääkärissä käydessä ja muistaa myös näyttää se lääkärille reseptiä kirjotettaessa.