Iltapäivälehdet yleensä niin syyttelevästi kaikista rekkaonnettomuuksista kirjoittelevat mutta eräässä Ilta(päivä)lehdessä kerrottiin kahdesta onnettomuudesta. Ensin kerrottiin kuorma-autosta, joka oli oli kaatunut. Siinä oli kuvat sun muuta mutta siitä kirjoitettiin sanalla rekka. Siinä oli kuvassa pelkkä vetäjä (ei todellista rekkaa, traileria).
Toinen juttu samassa lehdessä oli kun kerrottiin kuorma-autosta joka oli kolaroinut. Siitä käytettiin nimeä täysperävaunuton kuorma-auto.
Näin paljon toimittajat tietävät aiheesta mistä kirjoittavat. Ja heidän kirjoitusten peruusteella yleensä mieleen tulee että kaikki on rekkakuskin syytä.
Saattaa joidenkin mielestä kuullostaa pilkun nysväämiseltä mutta periaatekysymys!
Täysperävaunuton kuorma-auto
10
2530
Vastaukset
- Rattimatti
Ei ne tule sitä ikään oppimaan. Hassua sinänsä, kun heidän koulutuksensa varmaan sisältää aika lailla suomenkielen kielioppia yms. Pitäisiköhän heidän oppikirjoihinsa saada nämä käsitteet sisällytettyä, niin pientä toivoa voisi olla oikeista termeistä.
- hanttitytto
Mut sithän ei oo helppo syyllistää ketään taikka muut ihmiset ei ymmärtäis jolloin lehtien myynti olis pienempi...
- Rattimatti
hanttitytto kirjoitti:
Mut sithän ei oo helppo syyllistää ketään taikka muut ihmiset ei ymmärtäis jolloin lehtien myynti olis pienempi...
Olisihan sekin tietysti mahdollista. Kun uutisessa mainitaan rekka-sana, syyllinen löytyy heti.
Olikos tuossa loppukesä/alkusyksy kun Paltamossa uutisoitiin tapahtuneen REKAN ja henkilöauton yhteentörmäys. Törmäyksen aiheutti rattiin nukahtanut REKKAkuski. Noh todellisuudessahan oli kuitenkin niin, että tämä REKKA olikin kevyt kuorma-auto. Asioilla on aika vissi ero, en tiedä sitten halutaanko lehtiä myydä kylmästi uutisoimalla rekoista negatiiviseen sävyyn. Mieleeni nousee myös eräs toinen tapaus joka uutisoitiin muistaakseni rekan tieltä suistumisena. Eräässä lehdessä oli kuitenkin kuva tästä rekasta, oli muuten pakettiauto (varmaan kuorma-autoksi katsastettu).
Monestihan kirjoittajan tietämys paljastuu kun juttua lukee. Siinä saattaa lukea "rekka jossa ei ollut täysperävaunua" tai "täysperävaunullinen kuorma-auto" tai "väistön seurauksena rekan etummainen perävaunu kaatui tielle ja taaempi jäi pystyyn" vaikka tiellä retkottaa NUPPI :D
Mutta näinhän se asia on ollut jo kauan aikaa. Ja taitaa vain paheta...- Periaateessa
Jos sanoo Toimittajaa,Paperi mieheksi. Eikö?
- kynämieheksi...
Periaateessa kirjoitti:
Jos sanoo Toimittajaa,Paperi mieheksi. Eikö?
...!
kynämieheksi... kirjoitti:
...!
pikaluistelijoita ja jääkiekkoilijoita tylsästi vain luistelijoiksi. Tai mäkihyppääjiä hiihtäjiksi, onhan niillä kuitenkin sukset muttei sauvoja. Hmm... tästä tulikin mieleeni, että olisikohan mäkihyppy sitten dementtia hiihtoa jos kerran sauvakävelykin on...
- aikaan
joku soitti novalle et kuorma-auto on kaatunut iittalan shelliltä pari kilometriä tampereelle päin. hetken kuluttua toimittaja puhui kaatuneesta rekasta, no kyseessähän oli 2 akselinen jakoauto...
- pysäköiminen
tuohon meitin parkkikselle on kiellettyä, sain isännöitsijältä taannoin kirjeen ja pian toisenkin, siinä luki että taloyhtiön parkkipaikalle ei saisi pysäköidä rekkaa kun sen käynnistys aamulla herättää naapurit.
soitin ja kysyin tietääkö hän mikä se rekka oikein on, no noin suunilleen kai tietää....
tuo parkkis on 6 6 paikkainen henkilöauto ruutuinen, ei minun mittapuuni mukaan mahdu rekka siihen ei edes poikittain puhumattakaan ruutuun, laitoin siihen vikaan ruutuun kalja skaaniani, se kuulema olikin rekan kokoinen naapurin puheen mukaan. - yöksi seisomaan
pysäköiminen kirjoitti:
tuohon meitin parkkikselle on kiellettyä, sain isännöitsijältä taannoin kirjeen ja pian toisenkin, siinä luki että taloyhtiön parkkipaikalle ei saisi pysäköidä rekkaa kun sen käynnistys aamulla herättää naapurit.
soitin ja kysyin tietääkö hän mikä se rekka oikein on, no noin suunilleen kai tietää....
tuo parkkis on 6 6 paikkainen henkilöauto ruutuinen, ei minun mittapuuni mukaan mahdu rekka siihen ei edes poikittain puhumattakaan ruutuun, laitoin siihen vikaan ruutuun kalja skaaniani, se kuulema olikin rekan kokoinen naapurin puheen mukaan.miks ne saa tulla talojen parkkipaikalle? Vieköö varikolle seisoo ja haisee,niistä tulee kovaa ääntä ja savuu aamulla.Siihen herää vaikka 5 aamulla,ja ite ei tarvi herää ku 8 aikaa.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Me työeläkeläiset äänestämme SDP:tä
SDP on luonut koko työeläkejärjestelmän, jonka hedelmistä saamme nyt nauttia. Kansaneläkelaitos on Maalaisliiton tekele,1504877Eikö tunnukin kamalalta, kun en
anna periksi vaikka parhaasi olet tehnyt antaaksesi täystyrmäyksen? Ja kyllähän minä monta iskua olen saanut ja maannut813556SDP on selvästi paras valinta äänestyskopissa
Puolueella on arvomaailma kohdallaan, sillä on hyvä CV itsenäisen Suomen historiassa vastuunkantajana ja hyvinvointivalt312553SDP:n selitykset ontuu pahasti - "On käsitelty heti, mutta kukaan ei tiedä"
Kokoomuslaiset pistää taas demareita nippuun. Tuppuraisen mukaan mukaan SDP:n useat ahdistelutapaukset on käsitelty het402233Kenen juontajan pitäisi voittaa tänään Kultainen Venla? Ehdolla Pimiä, Holma ja Vaaherkumpu
Kultainen Venla gaalassa jaetaan tänään tv-alan palkintoja. Yksi suosituimmista kategorioista on Juontaja. Vappu Pimiä762080Antti Lindtman: "Ainahan kaikenlaisia huhuja liikkuu"
Näin hän siis vastaa SDP:n häirintäkohuun, väistelee vastuutaan Juttuhan on niin, että Lindtman ja Tuppurainen on tasan632013Mitä saa sanoa?
Palstalla tänään sanottua: ” Kaikki riippuu siitä, miten asian esittää,” Onko siis niin, että saa muita pomottaa ja851983Oletko nainen turhautunut, kun en tule juttelemaan siellä?
Haluaisin tottakai tulla. Älä käsitä väärin. Ehkä ensi kerralla?231981Onko olemassa miehiä, jotka haluavat yhteydenpitoa?
Silloin tällöin viestiä, puntarointeja arkielämästä, ikäänkuin pientä viihdettä ilman sen kummallisempaa. Tällaista miet191458Mitä Trump itse pitäisi siitä, jos häntä solvattaisiin
Kuten hän solvasi muita mm. Macronia? Kyllä ei huumori enää kukkisi. White house on nykyään pelkkä vitsi vain, ei mitään991272