Koiralle suolaa?

Siis tarvitseeko koira suolaa ja jos niin kuinka paljon?Jossain yrjölän puuro ohjeissa on suola jossain ei.
miksi mahan antaminen usein ruuaksi ei ole hyväksi?
Joku kirjoitti täällä ,että raakojen luiden antaminen aiheuttaa koirille agressiivisuutta,onko muilla kokemusta?
71452
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Suolaa tarvitaan ainoastaan koiran oksennuttamiseen! Siis jos syönyt jotain, mikä pitää saada ulos. Ruuassa ei!

Äänestä
  • raaka luu tekee koiristani aggressiivisempia, mutta kyse oli siis VAIN MINUN KOIRISTANI! Ja luulen, että raaka luu saa vain koirieni kesken voimakkaamman puolustusreaktion omaa luuta kohtaan. Myös meitä ihmisiä kohtaan ne käyttäytyvät aggressiivisemmin. Kypsien luiden kohdalla ei ole koskaan tullut murinoita poisotettaessa, mutta raakojen luiden kohdalla sai todella näyttää, kuka täällä määrää!

    Äänestä

yrjölän puuron sekaan voi laittaa hieman suolaa mukaan. itse en laita, mutta tiedän ihmisiä jotka laittavat suolaa.
suola on myös tärkeä kun koiraa täytyy oksennuttaa. Myöskin jos koiralla on ripuli, juomaveteen on laitettava hieman suolaa ja hieman sokeria. mutta nykyään apteekista saa juomaveteen laitettavia ravintojauhoja.

eli siis.. se on sinun itsesi päätettävissä laitatko yrjölän puuroon suolaa. määrä on kuitenkin niin pieni että se ei haittaa mitään, eikä siitä pahemmin ole hyötyä.

Äänestä
  • EI MISSÄÄN NIMESSÄ koirille suolaa!!!ei edes yrjölänpuuroon..

    Äänestä

  • tinttu kirjoitti:

    EI MISSÄÄN NIMESSÄ koirille suolaa!!!ei edes yrjölänpuuroon..

    olla hakusessa..! jos luet hiemankin eläinalaa (pieneläinhoitaja, eläinlääkäri...) niin saat selville että hieman suolaa voidaan antaa koiralla.

    Äänestä

  • Nimetön kirjoitti:

    olla hakusessa..! jos luet hiemankin eläinalaa (pieneläinhoitaja, eläinlääkäri...) niin saat selville että hieman suolaa voidaan antaa koiralla.

    niin oot oikees!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!hip hop hip hop

    Äänestä

en mä ainakaan antaisi ehkä suolaa koiralle.en mä tiä

Äänestä

Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastainen viesti.

Kommentoi aloitusta


murri kirjoitti:

Siis tarvitseeko koira suolaa ja jos niin kuinka paljon?Jossain yrjölän puuro ohjeissa on suola jossain ei.
miksi mahan antaminen usein ruuaksi ei ole hyväksi?
Joku kirjoitti täällä ,että raakojen luiden antaminen aiheuttaa koirille agressiivisuutta,onko muilla kokemusta?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu