mä en jaksais enää elää

amanda

Mitä mä voin tehdä muuta kun päättää päiväni.Mulla ei ole enää minkäänlaista motivaatioita mihinkään.Sairastan vakavaa syömishäiriötä,josta en pääse eroon(10 vuotta takana tätä).Päivät kuluu kuin sumussa.Töissä kuljen kuin haamu.En muista edes enää mitään.Masennuslääkkeistä(seronil,seromex,edronax,optipar)ei ole ollu apua.Miten masennuksesta selviää...Mulla on ihana avopuoliso,mutta tuntuu että pilaan hänenkin elämänsä.Nyt tilanne on jo siinä pisteessä,että olen suunnitellut oman itsemurhani,en vaan vielä tiedä koska sen teen.Pelkään tietysti aiheuttavani surua läheisilleni,mutta toisaalta,ei kai kenenkään ole pakko elää,jos ei jaksa!!Lapsia minulla ei ole,onneksi.

6

735

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jaksaa

      Joskus se kääntyy paremmaksi. Niin minullakin. Oli kymmenen vuotta vaikeaa masennusta sitten välillä taas menee paremmin ja ne hyvät hetket korvaa huonot.

    • samaa minullakin

      Viimeksi eilen ajattelin päättää päiväni oman käden kautta. Elämä ei vain tunnu miltään. Minulla taas on taloudellisia vaikeuksia, olen aika pa. Olen ollut pitkään poissa työelämästä masennuksen vuoksi. Eläke on huono, rahat ei tahdo riittää.
      Silti olen päättänyt elää. Tunteet tulee ja menee, ei niiden mukaan kannata päiviään päättää.
      Sinua neuvoisin hakemaan apua ja puhumaan tunteistasi ja syömishäiriöstäsi. Itsemurha-ajatuksent ovat hyvin inhimillisiä, mutta niistä todella kannattaa puhua.
      Hienoa kun esim. kirjoitit tänne.
      Voimia sinulle ja halauksia!

    • pyydän..

      Mä todella pyydän ettet luovuttaisi... jokaisella elämällä on joku tarkoitus. joka ikisellä. ehkä et oo viel tähä mennes saanu selville sitä... koitahan pärjäillä, vielä se elämä hymyilee usko pois. =)

    • Miten maailmaan mahtuu niin paljon onnettomia ihmisiä ja kohtaloita? Kun sinullakin tuota lääkitystä näyttää olevan, niin käytkö säännöllisesti terapiassa tai onko sinulla ketään luotettavaa henkilöä, jolle voisit kertoa voinnistasi?

      Tietysti ihminen on toiselle taakka silloin kun asiat eivät ole kunnossa. Se kuuluu elämään. Mutta molempien ihmisten pitäisi huolehtia omasta jaksamisestaan. Minä olen ollut poikaystävänä ja puolisona huolissani naisistani, mutta en sanoisi heidän pilanneen elämääni. Niin kauan kuin olen jaksanut, olen kuunnellut ja koettanut oppia ymmärtämään kumppaniani. Joskus tulos vain on ollut se, että toisen käydessä omaa prosessiaan, toisen täytyisi aloittaa omansa. Mutta prosessi tuskin koskaan pilaa kenenkään elämää, koska se on yksi tie kohti eheytymistä.

      Ne ihmiset, joiden tiedän sairastavan anorexiaa, joiden tiedän harkitsevan itsemurhaa, ovat kaikki herkkiä ihmisiä. Lisäksi heillä kaikillaan on takanaan jotain sellaista, joka heidän täytyisi uskaltaa kohdata. Olen tavannut ihmisiä, joiden jalat ovat pettäneet alta halatessani. Mitä he ovat pelänneet? Miksi he leikkivät ruoalla ja pitävät sitä jollain tavalla elämää koossapitävänä asiana? Totuuden kohtaaminen kolahtaa aina kovaa, mutta se voi olla ainoa tapa päästä elämässä eteenpäin, eikä ehkä ole muuta keinoa päästä eroon masennuksesta, jatkuvasta syyllisyydentunnosta ja itsesyyttelystä. Koska en tiedä tarkemmin, mitä tunnet, minun on vaikea sanoa muuta.

      • toivoa on!

        Viisaasti ja kauniisti kirjoitettu!


    • nallebuh

      sulle tekis hyvää nyt kunnon sauna, kokovartalohieronta ja suklaajäätelö :)

      ennen kuin teet itsarii, niin koklaa tehä jotain erilaista..repäise ittes irti arjesta ja tee jotain tosi hauskaa, tee vaikka kärrynpyörä suojatiellä isossa risteyksessä ;)...no joo, mutta siis oikeesti tee jotain sellasta mistä sulle tulee hyvä mieli :)

      mieti mitä sulta jää näkemättä jos lopetat leikin kesken! ei tätä elämää kannata niin vakavasti ottaa, välillä kaikilla on varmasti niinku niin vitun paskoja päiviä, paskoja jaksoja, paskoja vuosia, paskoja vuosikymmeniä, kokonainen paska elämä, mutta monesti huominen on aina parempi :)

      ja ennemmin et voi lopettaa päiviäs ennen kui oot ratkaissut seuraavan tehtävän:

      mies on matkalla kaupunkiin. Matkalla hän joutuu risteykseen josta toinen tie vie hänen määränpäähänsä ja toinen jonnekin muualle. Mies ei tiedä kumpi tie on oikea. Risteyksessä mies tapaa kuitenkin kaksoset jotka tietävät kumpi tie vie kaupunkiin. harmillisesti kaksosista toinen kuitenkin valehtelee aina ja toinen puhuu aina totta. Mies saa kysyä kaksosilta vain yhden kysymyksen selvittääkseen kumpi tie vie hänen määränpäänään olevaan kaupunkiin. Mikä on tämä yksi kysymys jolla mies saa oiken tien selville?

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe