Jos aloitan nyt koulunkäyntiavustajan työt, miten joululomat onko ne palkatonta aikaa kun ei ole kertynyt vielä lomia ja saako siltä ajalta liiton rahaa
kka ja loma-ajat
palkattomiako
2411
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Usein kunnat yrittävät kikkailla niin, että sopimus tehdään vain lukukauden ajaksi (esim. 15.8-22.12 ja sitten uusi pätkä 5.1-6.6). Tällöin joululoma ja kesäloma vietetään työttömänä.
Jos jostain löydät vakituisen avustajan (joka on ympäri vuoden töissä), hänellä on normaalit vuosilomat ja muun ajan hän on työpaikalla tai lomautettuna. KKA:n työaika muodostuu siis eri tavalla kuin virassa olevan opettajan - opettajillahan koululaisten loma-ajat ovat automaattisesti palkallista lomaa.
Liitolta saa rahaa jos työssäoloehto on täynnä ja ensin on karenssipäivät pidetty. Itse kun olen osa-aikaisena, saan liitolta myös työaikana osan korvauksesta. Mutta riippuu siis siitä millaisen palkan perusteella työttömyyskorvaus määräytyy. Mulla on työsuhde pätkitty juuri noin että lomat olen työttömänä. Sitten kun tuli tehtyä opettajien sijaisuuksiakin, niin eipä syyslomalta tullut liitolta mitään.