iso autotalli

jussi

Kuomat jotka ootte tehny tai jolla muuten käsitys:

Aion tehdä vähän isomman autotallin/verstaan jotain 120 neliötä lämmintä tilaa. Harjakorkeus n. 7 m.
Muoto ihan tavallinen suorakaide. Sisäkorkeus olis tarkotus hyödyntää joten tarvii varmaan laittaa saksiristikko mallinen kattotuoli eli harjan kohdalla sisäkorkeutta ainaski 5 m.
Tiilikatto ja betonilattia. Sisäverhous vaikkapa
EK kipsilevy. Arvioikaa neliöhinta, lämmitysvehkeitä ei tarvi noteerata.

2

2159

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • vm 1987

      Faija rakensi 1987 verstaan,jossa ei tosin ole ihan 120 neliötä,mutta 100 varmaankin,ja se kehuskeli,että ei mennyt 100 tuhattakaan (markkaa)Ja kun otetaan kustannusten nousu huomioon,niin veikkaan että alle 30 tuhatta € tulee maksamaan.Tässä ko. verstaassa on lauta vuoraus,ja useita 3 vaihe pistokkeita,ja betonimiehet kävivät tekemässä lattian,eli se on tasainen.

      • Viimeinen talliprokkis

        Terve. Olen tässä kesällä rakennellut autotallia jonka pohja-ala on 115m2 sekä yläkerta 40m2. Vapaa korkeus tallissani on 3,3m.
        Projektiin on kulunut ennalta arvaamaton määrä euroja. Tosin asiaan vaikutti paljon materiaali valinnat. Talliini pistin seinät lakatusta vanerista ja katon, varaston, wc/suihkutilan, toimiston ja yläkerran tilat ek-kipsistä. Siihen kun vielä lisää 2 crawfordin nosto-ovea, 85m2 epoxi lattiaa, ilmalämpöpumpun, 15 ikkunaa, laatoitukset, palonkestävät väliovet ym.ym... niin kyllähän tallini kokonais kustannukset lähentelevät jo 50000€. Kai siellä sitten joskus viihtyy töissäkin :). Ei muuta kun onnea projektiisi.


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe