Ehkä suunnilleen n. kuukausi sitten alavatsani kipuili kummasti, tuntui ikäänkuin painetta vatsassa, mutta ajattelin sen johtuvan ihan vaan ilmasta mahassa, mulla kun on jostain syystä viimeisen vuoden ajan ollut normaalia enemmän ilmavaivoja, enkä tiedä mistä johtuvat. Kuitenkin sitten huomasin tunnustellessani alavatsaani, että lihaksia jännittäessä oikealla ala-vatsassa tuntuu lievä pullistuma. Kun en jännitä lihaksia, ei pullistumaa tunnu, ja välillä se ei tunnu vaikka kuinka jännittäisin ja välillä taas tuntuu helpommin.
En tiedä liittyykö tuo pullistuma mitenkään tähän alavatsakipuiluuni, sillä hakiessani netistä tietoa, ymmärsin että tuollainen pullistuma voi olla ihan normaali, ja löytyy kai aika moneltakin ihmiseltä, ja liittyy kai jotenkin suoleen, että silloin kun suoli on "täynnä kamaa", niin tuntee paremmin tuon pullistuman jne. eli en antanut sen sitten häiritä mieltäni enempää, ajattelin että jos mulla kerran on noita ilmavaivoja, eli suolistossa jotakin pientä häikkää, niin kaipa tuo pieni pullistumakin on sitten ihan ymmärrettävä.
Kuitenkin nyt sitten on välillä alkanut tuntua sellaista ihan hetkellistä vihlovaa kipua tuossa oikealla alavatsassa, eniten tuntui tuossa muutama päivä sitten, kun tuli juotua alkoholia (olutta) ja harrastettua seksiä, heti sen jälkeen kipu alkoi, ja tuntui kovana vielä seuraavana päivänä ja senkin seuraavana päivänä pientä kipuilua oli. Kun painoin tätä kohtaa oikealla alavatsassa jossa kipu tuntui, tuntui ehkä vähän siltä kuin ilmat olisi lähtenyt "liikkeelle" siitä kohdasta, ehkä kipukin vähän hellitti, mutta silti vihloili välillä.
Voisiko pelkkä ilma suolistossa aiheuttaa tällaista? Vai pitäisikö epäillä jotain suurempaa? Ja onko millää sukupuolitaudilla tällaisia oireita? Lisäksi on muitakin pieniä "oireita", en ole kyllä tosiaankaan varma liittyvätkö ne mitenkään noihin alavatsakipuiluihin, mutta esimerkiksi on jotenkin ehkä normaalia helpommin oikea jalka tupannut puutumaan (tai sitten vaan kuvittelen), ja on tuntunut myös jossain kohdunkaulan tms. ja peräsuolen/-aukon alueella hetkellistä kipuilua/vihlontaa. Muita "oireita" ei muistaakseni ole, ei mitään virtsaamis/ulostamis ongelmia, ei pahemmin mitään pahoinvointia tms. ..
En viitsisi mennä heti lääkäriin, mutta jos nämä oireilut jatkuvat tai pahenevat, menen tietysti sitten. Olisi kiva kuulla sitä ennen muitten arvailuja siitä mikä mulla voisi olla. Niin ja olen muuten sitten 17-vuotias tyttö.
Vastauksia siis vaan, jos kellään on mitään epäilyjä noitten antamieni tietojen perusteella siitä mikä mua voisi vaivata :I !
Kipua oikealla alavatsassa!!
tyttö17v.
2
849
Vastaukset
- mulla
ihan sama ongelma. Jään odottamaan vastauksia..
- täälläkin
Selkisikö tämä koskaan? Hiukan olisi saman tyyppistä täälläkin...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Stefu LOISTAVAA!
Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta1342024Msisa on eronnut
Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.291082- 69883
Venäläisiä keksintöjä?
Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?262770Tiedän että on aika luovuttaa
En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r65760- 14744
- 83693
Katumuksesta
Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t132687Sisällissota kiihtyy Ruotsissa
KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.213679- 26673