Saarenmaan valssi

Tämä viesti ei ehkä sovi matkailupalstalle. Useimpien suomalaisten tavoin olen aina pitänyt todella paljon Saarenmaan valssista, ja olen tavattoman ylpeä siitä, että opimme sen eestinkurssilla alkukielellä. Minulle oli kuitenkin melkoinen järkytys äskettäin saadá tietää, että laulun sanoittaja Debora Vaarandi oli innokas kommunisti, joten viimeisen säkeistön "kiiltävätähtinen sotilas" todella viittaa neuvostoaikaan! Kun aikoinani opin laulun suomeksi, en tietenkään ajatellut loppusäkeitä sen enempää. Eihän sen tarvitse olla mikään ihme, että sotilaat, varsinkin nuoret, ovat mukana kesäjuhlissa ja pyörittävät pellavapäisiä tyttöjä! Tämä yksityiskohta kuitenkin selittää, miksi Saarenmaan valssi on aina ollut suositumpi Suomessa kuin Eestissä. Opettajamme ei koskaan sanonut, että laulu on neuvostomielinen - ehkä hän arveli, ettemme enää pitäisi siitä, jos tietäisimme sen taustasta.

10

1849

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • opiskelija

      Neuvostovirossa kaikki kuuluivat kommunistiseen puolueeseen, jos jotain elämässään halusivat (esim. parempi työpaikka, parempi asunto yms.).
      On asia erikseen edistivätkö he kommunistisen puolueen toimintaa vai olivatko "vain rivijäseniä".. Nimittäin jossain vaiheessa virolaiset menettivät halunsa taistella kommunismia vastaan ja yrittivät vain parantaa elämän laatuaan niissä puitteissa missä se oli mahdollista.

      Mielenkiinnosta kysyn, missä opiskelit viron kieltä?

      • Yksi eestinkurssi kuului pakollisena yliopisto-opintoihini, ja jatkoin opiskelua kahdella vapaaehtoisella jatkokurssilla.


      • opiskelija
        Suomi-tyttö kirjoitti:

        Yksi eestinkurssi kuului pakollisena yliopisto-opintoihini, ja jatkoin opiskelua kahdella vapaaehtoisella jatkokurssilla.

        Kiva huomata miten paljon ihmisiä kiinnostaa Viro ja viron kielen opiskelu!
        Minullakin on muutama "pakollinen" viron kurssi, tai paremminkin muutama kymmenen.

        Useinhan neuvostoviron aikaisissa lauluissa, televisio-ohjelmissa ja missä ikinä vain oli mahdollisuus, niin piikiteltiin hieman neuvostoliiton johtajia ja kommunismia. En tosin ollut ennen kuullut, että Vaarandi oli kommunisti, mutta jos lehtorisi on niin sanonut niin en näe syytä epäillä sitä.


      • max_gearson
        opiskelija kirjoitti:

        Kiva huomata miten paljon ihmisiä kiinnostaa Viro ja viron kielen opiskelu!
        Minullakin on muutama "pakollinen" viron kurssi, tai paremminkin muutama kymmenen.

        Useinhan neuvostoviron aikaisissa lauluissa, televisio-ohjelmissa ja missä ikinä vain oli mahdollisuus, niin piikiteltiin hieman neuvostoliiton johtajia ja kommunismia. En tosin ollut ennen kuullut, että Vaarandi oli kommunisti, mutta jos lehtorisi on niin sanonut niin en näe syytä epäillä sitä.

        Nimittäin kansalaisopistossa, pitäisi vain saada harjoitusta niin se oppi tarttuisi paremmin päähän. Olen kyllä käynyt Virossa muutaman kerran ja tarkoitus olisi tulevana kesänä kiertää bussilla maata.


    • Poro Tallinnasta

      Minun käsittääkseni se viimeinen kertosäe oli (tai ainakin neuvostoaikana virolaiset sen niin tulkitsivat) hienovaraista kritiikkiä. Siinähän nimenomaan lauletaan, miten "me ööd on nii valged ja kuluvad ruttu, et linalakk neiu sa pyyda EI saa."!!!

      • Luin äskettäin nimenomaan, että mainitsemasi tulkinta on yleinen virhe, koska Debora Vaarandi oli kommunismin kannattaja.


    • greta

      Joku edellä puhui täyttä asiaa, että esim. korkeakouluun tai kunnolliseen ammattikouluun pääsemiseksi piti kuulua komsomoliin.
      Toinen juttu on sitten se, että Georg Otsia on kritisoitu ihan samasta syystä kuin Vaarandia. Osa virolaisista katsoi karsaasti Otsin esiintymistä Neuvosto-Eestin ns. virallisena julkkiksena länsimaissakin.
      Itse ajattelisin asian Otsinkin kohdalla niin, että aika paljosta suomalaiskontakteista olisivat virolaisetkin jääneet paitsi, jos Ots olisi hautautunut jonkin paikallisteatterin kuoroon sen sijaan, että pääsi kiertämään ulkomailla, vaikkakin miehitysvallan edustajana, ja tuomaan Viroa maailmankartalle.

      Mutta valssista vielä, että kyllä se ainakin omien kokemusteni perusteella on ollut aina todella suosittu virolaistenkin parissa. Sitä esitetään edelleenkin häissä, synttäreillä jne. Yhdeksänkymmentä luvun alussa Tartossa opiskellessani se kuului pakollisena yhteislauluna aina opiskelijoiden känni-iltojenkin ohjelmistoon. Siinä ne vironkieliset sanat sitten tuli tutuksi porollekin.

      • virossa asuva suomalainen

        mistähän se käsitys on tullut, että kaikki virolaiset kuuluivat kommunistiseen puolueeseen?

        tunnen useita virolaisia, jotka neuvostoaikana pystyivät pysymään puolueen ulkopuolella ja siitä huolimatta suorittivat yliopisto tai korkeakoulututkinnon ja saivat hyvät työpaikat.

        totta on se, että jos joku halusi aivan huippupaikoille niin puolueeseen piti liittyä. vähän samallalailla kuin SAK tai YLE suomessa... tuskin niissäkään aivan huippupaikoille mennään jos ei kuuluta "puolueeseen".

        varmasti siinä myös eroteltiin "jyvät akanoista" eli tänäpäivänäkin virolaista yhteiskuntaa jakaa erittäin paljon se, että osa ihmisistä lähti neuvotojärjestelmään mukaan ja osa pystyi tekemään hiljaista vastarintaa vuosikymmenet, mm. ei-puolueeseen liittymällä. tänäpäivänä on nähtävissä, että yksilötasolla myötämielisyys systeemille kannatti paremmin kuin vastustus. neuvostoajan lopulla kommunistisessa puolueessa olleet ovat myös nykyisessä virossa johtopaikoilla.

        tietysti ei saa unohtaa, että monet viron kommunistiseen puolueeseen kuuluneet virolaiset pystyivät tekemään erittäin paljon viron uudelleenitsenäistymisen hyväksi. heidän panoksensa taisi olla ratkaiseva, koska puolueen ulkopuolella olleet neuvostovallan vastustajat eivät olisi voineet asioihin niin paljon vaikuttaa.


    • valkolainen

      NIIN oli G Otskin EKP:n jäsen ja NL:N korkeimman neuvoston jäsen !!!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Jos yhdistät nimikirjaimet

      Jos yhdistät sinun ja kaivattusi ensimmäisten nimien alkukirjaimet mitkä nimikirjaimet tulee? Sinun ensin ja sitten häne
      Ikävä
      119
      7616
    2. Mies vinkkinä sulle

      Jos pyytäisit kahville tai ihan mihin vaan, niin lähtisin varmasti välittämättä muista
      Ikävä
      81
      7104
    3. Oletko katkera kun

      Et saanut kaivattuasi
      Ikävä
      95
      5314
    4. Paljon niitä puheita

      susta liikkuu. 🤮
      Tunteet
      52
      4825
    5. Mitä haluat sanoa tällä hetkellä

      Hänelle 🫶 ⬇️
      Ikävä
      243
      4373
    6. Kyllä se taitaa olla nyt näin

      Minusta tuntuu et joku lyö nyt kapuloita rattaisiin että meidän välit menisi lopullisesti. Sinä halusit että tämä menee
      Ikävä
      49
      4346
    7. Haluun sua niin paljon

      ❤️🥰🥹 Miehelle
      Ikävä
      44
      4285
    8. Odotan että sanot

      Sitten siinä että haluaisit vielä jutella kahdestaan kanssani ja sitten kerrot hellästi että sinulla on ollut vaikea san
      Ikävä
      28
      4018
    9. Vietetään yö yhdessä

      Rakastellaan koko yö
      Ikävä
      59
      3153
    10. Mitä palveluita mies..

      Haluaisit tilata minulta? -N
      Ikävä
      48
      2606
    Aihe