Kokemuksia Hainanilta?

palloilija

Onko kokemuksia ko. paikasta? Muutaman kuvan löysin verkosta, mutta niiden perusteella Sanya näytti isohkolta satamakaupungilta, jossa on kapea korkeiden kerrostalojen (hotellien?) reunustama ranta. Ei houkuttele. Kuitenkin muistelen kuulleeni, että pitäisi olla hieno paikka. Oliko kuva huono, vai myydäänkö suomalaisille huonoimmat ja halvimmat hotellit?

1

987

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • jrhoffa

      Mortonki!
      Aiemmissa viesteissä on jonkin verran tietoa Hainanilta, mutta tässä vähän lisää. Palasin Sanyasta pari viikkoa sitten. Sateinen kausi oli päättymässä, ja sadetta tuli vain ensimmäisenä päivänä.
      Sanyan keskusta on tosiaan kuin Helsingin Mannerheimintie, ei siis kannata varata hotellia keskustasta. Noin kolmen kilometrin päässä keskusta sijaitsee Dadonghai beach, josta löytyy kaikki mitä rantalomassa tarvitsee. Taksikyyti keskustaan maksaa euron = 10 yuania. Hotelli kannattaa varata vasta paikanpäältä, sillä hinta on vain murto-osa listahinnoista. Voit myös valita paikanpäällä itsellesi sopivan. Minäkin vaihdoin kolmen päivän jälkeen Sanya Pearl Seaview hotelliin, mikä sijaitsee aivan rannassa. Yhden hengen huone merinäköalalla ja aamiaisella 31 €. Samalla hinnalla olisi majoittunut kaksikin.
      Seitsemän kilometrin päässä keskustasta sijaitsee toinen rantakohde Yalong bay. Tasokkaita resortteja, joissa hintataso kohdallaan.
      Sanyassa on yksi McDonalds ja yksi pizzeria, mutta kiinalaisia tietysti pilvin pimein.
      Mukaan kannattaa ottaa valokopioita passista, todennäköisesti tarvitset vaihtaessasi rahaa. China Bank vaihtaa myös euroja.
      Lennot esim. Kantonista kannattaa varata www.ctrip.comista. Liput voi noutaa ja maksaa Kantonin lentokentällä. Hinta puolet normaalihinnoista. Paikanpäällä matkatoimistoissa ctripin hinnat. Ei siis kannata ostaa suoraan lentoyhtiöiltä.
      Varo myös Men in Black Kantonin lentokentällä.
      Suomalaisille paras aika matkustaa Hainanille lienee tammikuu, jolloin lämpötila on siedettävä 25c, nyt marraskuussa oli koko ajan yli 30c, eikä jaksanut paljon saarta enempää tutkia.
      Hyvää matkaa!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ensi kesänä

      Näin kesän viimeisenä minuutteina ajattelen sinua. Olisiko seuraava kesä "meidän" kesä? Tänä vuonna ei onnistuttu, mutta
      Ikävä
      70
      3560
    2. Anne Kukkohovin karmeat velat ovat Suomessa.

      Lähtikö se siksi pois Suomesta ? Et on noin kar? mean suuret velat naisella olemassa
      Kotimaiset julkkisjuorut
      148
      3533
    3. Tukalaa kuumuutta

      Tietäisitpä vaan kuinka kuumana olen käynyt viime päivät. Eikä johdu helteestä, vaan sinusta. Mitäköhän taikoja olet teh
      Ikävä
      46
      3322
    4. Sinä, ihastukseni

      Mitä haluaisit tehdä kanssani ensimmäisenä?
      Ihastuminen
      53
      2779
    5. Tiedät ettei tule toimimaan.

      Mielenterveys ei kummallakaan kestä.
      Ikävä
      32
      2036
    6. Okei, myönnetään,

      Oisit sä saanut ottaa ne housutkin pois, mutta ehkä joskus jossain toisaalla. 😘
      Ikävä
      30
      1962
    7. Et siis vieläkään

      Et ilmeisesti ole vieläkään päässyt loppuun asti mun kirjoituksissa täällä. Kerro ihmeessä sit, kun valmista 😁 tuskin k
      Ikävä
      42
      1704
    8. Onko kaivatullasi

      himmeä kuuppa?
      Ikävä
      48
      1676
    9. Mihin hävisi

      Mihin hävisi asiallinen keskustelu tositapahtumista, vai pitikö jonkin Hannulle kateellisen näyttää typeryytensä
      Iisalmi
      96
      1635
    10. On jo heinäkuun viimeinen päivä.

      En taida nähdä sinua koskaan.
      Rakkaus ja rakastaminen
      39
      1400
    Aihe