Olen tilaamassa uutta Audi A4:sta ja olen nyt vähän kahden vaiheilla että kannattaisiko siihen ottaa lisävarusteena varashälytin (muistaakseni maksaa €800 asennettuna tehtaalla). Nyt kysyisinkin onko muut uuden Audin ostajat miettineet onko se tarpeellinen? En kyllä ajatellut auton sisällä mitään arvokasta säilyttää, joten siinä mielessä se ei ehkä olis tarpeellinen mutta toisaalta... onhan se turvallisuustekijä.
Mielipiteitä/kommentteja aiheesta, kiitos.
Mielipiteitä/kommentteja aiheesta, kiitos.
Vastaukset 5
Vanhimmat
ja lisää myös auton jälleenmyyntiarvoa, seuraava omistaja voi pitää autoa kadunvarrella. Kaikilla ei ole autotallia.
Vorot murtautuu yleensä siihen viereiseen autoon jossa ei ole hälytintä.
800 eurolla ei saa edes kunnon aluvanteita ja hälytin on mielestäni paljon fiksumpi sijoitus.
Osta pois,tehdasasennettu hälytin sisältää mm. auton kallistus ja sisätilan tutkat ja ne saa erikseen tarvittaessa pois päältä .
Mietin itsekin tuota jokin aika sitten, mutta en keksinyt mitään hyvää syytä miksi tarvisin autossani varashälytintä.
Autoon tulee vakiona ajonesto (ja se vilkkuva ledi kuskin oveen), autossani on tehdasradio joka tuskin kovin paljon murtoveikkoja kiinnostaa, mitään muutakaan varastettavaa ei ole ja autolla on täyskasko. Joten... miksi?
...minäkin aloin miettimään, eli miksi ottaa sitä varashälytintä jos kerran ottaa vaikkapa Pohjolan surerkaskon, joka on aika kattava jos jotain odottamatonta sattuisi. Ja jos varas haluaa autoon sisälle niin kyllähän se sinne menee, vaikka rikkomalla ikkunan ja poistuu paikalta alle aikayksikön.
Ja kuten sanoin, en aio siellä sisällä mitään arvokasta säilyttää, siksi aloin miettimään tätä kannattaako vai ei-juttua.
hälyttimen. voi olla että se etupään roskakori kelpaa varkaille lähivuosina.