Hei,
Asumme Sveitsissä Zürichin lähellä. Muutimme tänne elokuussa. Suomessa asuessamme poikani pelasi jääkiekkoa, mutta nyt on ongelma. Ei tahdo löytyä pojalle jääkiekkoseuraa, kukaan ei ole kiinnostunut ottamaan suomalaista 12-vuotiasta poikaa junnujoukkueeseen. Nyt tarvittaisiin kaikki apu, mitä saatavilla että saisimme poikamme hänelle tärkeän lajin piiriin.
Jos tiedät joukkueita Zürichin ympäristössä joilla junnuvalmennusta niin laittaisitko tietoa.
Kiitos !
Juniori jääkiekkoilemaan
3
541
Vastaukset
- Sveitsissä
Voi että miten harmi. Mikä on ongelma? Onko poikasi liian vanha? Vaikea näin ihan puhtaalta pöydältä alkaa mitään tiedusteluja tekemään, mutta lupaan auttaa, jos tarkempia koordinaatteja annat. Täällähän on tukuittain suomalaisia pelaamassa, joten luulisi jostain avun löytyvän. Puhun myös muutaman Sveitsissä asutun vuoden jälkeen varsin uskottavaa paikallista murretta, joten jos spostiosoitteesi annat, koitan auttaa.
PS. Tässä maassa täytyy olla a) sitkeä sekä vähän röyhkeäkin ja b) ainakin uskotella kaikille, että suhteita löytyy, muuten mistään mitään tule.
PS2. Oletko jo kokeillut http://www.svff.ch/index.asp ja sieltä Gästebuch?- isches ja..
die schwiizer schwärmen vom fussball heutzutage :)
Ja varsinkaan zürichin suunnalla ei ole lätkä tällä hetkellä oikein kurssissaan.. ;-)
- Kokeile
klotenissa saattas tilaa olla. tiedän ainakin yhden suomalaisen, joka on pelannu junnuissa
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitä hyvää rikkaiden hyysääminen Suomelle tuonut?
Minäpä vastaan: ei yhtikäs mitään, vaan pelkkää vahinkoa. Demareiden ansiosta Suomen valtio oli käytännössä vielä 1980-257587Grahn-Laasonen: "Kansalainen joutuu pettymään, jos demareita äänestää"
Ministeri viittaa tuoreeseen Helsingin Sanomien juttuun, jossa demarijohtajan keinoja Suomen suunnan muuttamiseksi esite986226Tytti Tuppurainen häpäisi Suomen epäisänmaallisella lausunnollaan USA:n ulkoministerille Rubiolle.
https://www.is.fi/politiikka/art-2000011816267.html Miksi Tytti Tuppurainen päästetään antamaan typeriä lausuntoja noin1164358- 1554274
Purra hyökkää nyt suomalaisen duunarin kimppuun teettämällä mamuilla palkatonta työtä
Niinpä niin. Persut duunaripuolue, HAH. Joko alkaa kovapäisinkin persu älyämään, että persut ovat Suomen kansan vastain562594Purra ehdottaa vaan Tanskan mallia, joka on erittäin hyvä malli
Purra ehdotti helmikuussa Suomeen Tanskan mallia, jossa maahanmuuttajilta vaaditaan työntekoa sosiaalitukien saamiseksi.542370- 1632031
- 661943
Miksi miehen on hankala ymmärtää
Että hänen on tehtävä aloite. Niin sen kuuluu mennä luonnollisesti.1461815- 451614