Onkohan noi lidlissä myytävät monivitamiini-poretabletit hyviä,eli "aitoja",hinta
ainakin mielyttää 20 kpl poretabletteja 0,99 euroa.
Lidlin monivitamiini?
18
28451
Vastaukset
- tutkimusta
etsip netistä mitä joku apteekin tunnettu monivitamiini sisältää ja vertaa siihen Lidlin pakkaukseen. Jos on samat määrät samoja aineita niin eiköhän jo kannata hankkia!
- Anonyymi
Ihan kiva idea ja varmasti hyvänmakuisia mutta vitamiinipitoisuudet ihan liian pienet kun vertaa esim noihin kolmeen vahvaan tuotteeseen.
https://www.sokos.fi/fi/sokos/solgar-vitamin-b-complex-50-100-kaps
https://www.suomenparasvitamiini.fi/
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/vitatabs-b-complex-strong-100-tabl-ravintolisa - Anonyymi
Paras monivitamiini - https://hespac.com/monivitamiini.htm Multivitamin Gummies sisältää yli 20 tärkeää vitamiinia ja kivennäisainetta kätevästi samassa tabletissa.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Paras monivitamiini - https://hespac.com/monivitamiini.htm Multivitamin Gummies sisältää yli 20 tärkeää vitamiinia ja kivennäisainetta kätevästi samassa tabletissa.
Pitoisuudet liian pieniä.
- Anonyymi
Anonyymi kirjoitti:
Ihan kiva idea ja varmasti hyvänmakuisia mutta vitamiinipitoisuudet ihan liian pienet kun vertaa esim noihin kolmeen vahvaan tuotteeseen.
https://www.sokos.fi/fi/sokos/solgar-vitamin-b-complex-50-100-kaps
https://www.suomenparasvitamiini.fi/
https://www.karkkainen.com/verkkokauppa/vitatabs-b-complex-strong-100-tabl-ravintolisaVoit aivan hyvin maksaa 5-kertaisen hinnan suuremmista pitoisuuksista vitamiineja, mutta et voi tietää, paljonko niistä oikeasti imeytyy - mm. Solgar B-vitamiinissa huonoiten imeytyvä B12-vitamiini (syanokobalamiini) 50 mikrog! - ehkä 0,5% imeytyy...???
- Rose
Ainaskin Lidlin C-vitamiiniporetabletit sisältää 180 mg C-vitamiinia joka on 300 % päivän saantisuosituksesta. Musta tuntuu että nää sisältää enemmän C-vitamiinia kuin apteekin kama. Mutta C-vitamiinihan ei ole vaarallista yliannostuksina, se poistuu vaan virtsan mukana elimistöstä.
- molle
Apteekin vitamiinit, esim. multitabs ei ookaan mitenkään laadukasta.
Kai noissakin pätee se sama, että halvalla ei välttämättä saa hyvää - Ihmeissäni
Olen oikeasti kokenut että Lidlin C-vitamiini ehkäisee flunssaa. Oli kaikki oireet ja otin vain yhden vai oliko se puolikkaan tabletin, niin flunssa jäi tulematta!
Jos se johtui C-vitamiinista niin oli aika halpa keino. Saattoi se toki muustakin johtua. Olen saanut tämän käsityksen että jos C-vitamiinia ottaa ajoissa, se tosiaan saattaa torjua flunssan. - tivaaja
molle kirjoitti:
Apteekin vitamiinit, esim. multitabs ei ookaan mitenkään laadukasta.
Kai noissakin pätee se sama, että halvalla ei välttämättä saa hyvää"Apteekin vitamiinit, esim. multitabs ei ookaan mitenkään laadukasta."
Asiallisia argumentteja, kiitos!
P.S. Apteekissa on myös pelkästään C-vitamiinia sisältäviä pillereitä ja poretabletteja, joissa C:tä 500/1000 mg. - vastaaja_2
tivaaja kirjoitti:
"Apteekin vitamiinit, esim. multitabs ei ookaan mitenkään laadukasta."
Asiallisia argumentteja, kiitos!
P.S. Apteekissa on myös pelkästään C-vitamiinia sisältäviä pillereitä ja poretabletteja, joissa C:tä 500/1000 mg.Apteekin vitamiinit esim. Multitabs ei ole mitenkään laadukas siksi, että söin niitä pari vuotta ilman mitään vaikutusta. Sitten vaihdoin Mivitotal Flexiin ja väsymys on hävinnyt ja iho tullut paljon parempaan kuntoon.
- flunssa...
Ihmeissäni kirjoitti:
Olen oikeasti kokenut että Lidlin C-vitamiini ehkäisee flunssaa. Oli kaikki oireet ja otin vain yhden vai oliko se puolikkaan tabletin, niin flunssa jäi tulematta!
Jos se johtui C-vitamiinista niin oli aika halpa keino. Saattoi se toki muustakin johtua. Olen saanut tämän käsityksen että jos C-vitamiinia ottaa ajoissa, se tosiaan saattaa torjua flunssan.Nii-in, mulla jää flunssa lähes aina sille "oire-tasolle", vaikken ota c-vitamiinia sen paremmin kuin söisin mitään muitakaan lisävitamiinivalmisteita.
Vuosia sitten mullakin oli c-vitamiini flunssan ensioireiden torjujana, mutta nyt täytyy todeta ("empiiristen tutkimusten perusteella"), että eipä sitä flunssaa ole tullut yhtään sen useammin ilman c-vitamiiniakaan :) - ulla
flunssa... kirjoitti:
Nii-in, mulla jää flunssa lähes aina sille "oire-tasolle", vaikken ota c-vitamiinia sen paremmin kuin söisin mitään muitakaan lisävitamiinivalmisteita.
Vuosia sitten mullakin oli c-vitamiini flunssan ensioireiden torjujana, mutta nyt täytyy todeta ("empiiristen tutkimusten perusteella"), että eipä sitä flunssaa ole tullut yhtään sen useammin ilman c-vitamiiniakaan :)Olemme yksilöitä, toinen sairastuu toinen ei, siis meillä on hieman erilaiset geenit. Jollain populaatioryhmällä C-vitamiini saattaa jopa ennaltaehkäistä flunssaa, mutta kun sitten lääketiede suuressa viisaudessaan tekee asiasta tutkimuksen multimega tutkimuksen 10.000 koehenkilöllä, niin tilastomatematiikka peittää alleen ne ryhmät, jotka saattaisivat hyötyä C-vitamiinin ennaltaehkäisevästä vaikutuksesta.
- hahahhaa
vastaaja_2 kirjoitti:
Apteekin vitamiinit esim. Multitabs ei ole mitenkään laadukas siksi, että söin niitä pari vuotta ilman mitään vaikutusta. Sitten vaihdoin Mivitotal Flexiin ja väsymys on hävinnyt ja iho tullut paljon parempaan kuntoon.
...iso otanta!
Todella tieteellinen näyttö väitteen tueksi! :-)))
- biotutkija
Kannattaa myös kiinnittää huomiota laatuun. Kaikki valmisteet eivät imeydy yhtä tehokkaasti. Esimerkiksi suuri osa myytävistä kalkkivalmisteista ei imeydy juuri ollenkaan, niissä käytetään kalsiumoksidia, jonka imeytyvyys on todella huono, tai sitten kalsiumkarbonaattia josta puuttuu kidevesi, jolloin se ei liukene edes laimeaan suolahappoon. Myös sidosaineet voivat vaikuttaa imeytyvyyteen. Mistä sitten tiedämme, että aineet imeytyvät? Se onkin vaikea sanoa koska useimpien tuotteiden imeytyvyyttä ei ole tutkittu, organisesti sidotut hivenaineet, kelaatit, sitraatit, glukonaatit jne toimivat yleensä hyvin. Yleisesti voi sanoa, että halpa harvoin on hyvälaatuista, ennemmin kannattaa maksaa vähän enemmän, että saa toimivan tuotteen.
- TerveKeho
Jos haluaa huolehtia terveydestään ja pysyä terveenä, niin kannattaa panostaa siihen mitä kitaansa tunkee. Pelkästään ainemäärät eivät kerro juuri yhtään mitään. Minulle on tärkeää mm. mistä pillerit ovat tehty, miten ja miten ne imeytyvät.
LifePak® on ainoa lisäravinne, joka on tutkittu yhtä tarkasti kun lääkkeet, mm. kaksoissokkotesteillä. Se sisältää kaikki kehon tarvitsemat antioksidantit, vitamiinit ja mineraalit pakattuina nerokkaasti niin, että ne vapautuvat haluttuna aikana ja imeytyen 60 %:sti kehoon (tyypillisesti lisäravinteet imeytyvät 10 %:sti). Olympiakomitea on hyväksynyt LifePackin ainoana mainostettavana tuotteena Olympialaisissa ja sitä on käyttäneet mm. USA:n urheilijat vuoden 2004 Olympialaisiin valmistautumiseen. Lisäksi tuotteella on "rahat takaisin" -takuu, jos ei antioksidanttitaso nouse mitatusta (mahdollisuus siis todeta teho!) ja paljon muuta täysin ainutlaatuista seikkaa, joita ei muilta tuotteilta löydy. Lisätietoja: [email protected] tai http://www.nuskin.com/intercom/editorial.do?contentId=fi.px.shop.home&mktId=5271&gwpID=dTftgwh8imghckcejcdjecfTe4dErWCvbS&nextPa... - dgfsfgdsfg
lidlin monivitamiineista juttua
http://www.muskleforum.com/showthread.php?12103-Optisana-vitamiinit
lidlin c-vitamiinista juttua
http://www.muskleforum.com/showthread.php?15115-Hyvin-toimi-tonniset-c-vitamiininapit - elintavatkuntoonn
Perusruokavalio kuntoon ja jotain purkista
http://personal.inet.fi/koti/remeli/ravinteet.htm - Anonyymi
Optisana Multi valmistettu Suomessa lidl 4,29 kokeillaan..
Ketjusta on poistettu 1 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Rukoilimme Länsimuurilla 2000 vuoden jälkeen, Jumalamme oli antanut meille kaiken takaisin
Western Wall, In our Hands. 55th Para. https://www.youtube.com/watch?v=u4BJAppyCSo https://en.wikipedia.org/wiki/55th_232463Kerro kaivattusi
Jokin tapa/piirre mikä sinua viehättää ja mistä hän voisi myös tunnistaa itsensä.531743Saako kantaa asetta
Voiko olla koskaan kotelossa lonkalla ase.. Siis ei mikään luvaton ase. Johon on luvat. Esim luottamustoimessa, tai kaup111054Vakkuri puhuu että Suomi joutuu sotaan.
Hänen mukaansa asiantuntijat ovat yhtä mieltä että Suomi joutuu sotaan Venäjän kanssa. En tiedä kuinka lähellä se on, mu2951022- 259982
- 146893
- 56854
Mies mitä ajattelet naisista?
Kerro mitä ajatuksia nousee. Mitä naiset sinulle merkitsee? Sana on vapaa.110759- 46745
Mitä laitatte karjalanpiirakan päälle?
Voita tietenkin, mutta mitä muuta? Itse yleensä juustoa, jotain leikkelemakkaraa ja tuorekurkkua8728