plotterin

Kuinka paljon nykyiset plotterit suunnilleen kuluttavat? Edes Garminin kotisivuilta en löytänyt tietoa, vaikka luulisi tuon virrankulutuksen olevan ainakin purjehtijoille hyvinkin oleellinen asia.
2492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Garmin GPSMAP 3005C:lle luvataan näköjään max. 12W.

Isommalla ruudulla varustetut vievät käsittääkseni enemmän.

Äänestä

Kyllä minä olen löytänyt nuo tiedot suuremmin haeskelematta niin esitteistä kuin Garminin sivuiltakin. Ja niiden perusteella muuten päätynytkin mustavalkonäyttöön. Virrankulutus on huomattavasti värillistä pienempi, enkä ole huomannut käytössäkään värejä välttämättömiksi, vaikka ei niistä tietenkään haittaakaan olisi. Pienenä lisäetuna oli vielä (182 mallissa) muutama pikseli enemmän mustavalkoisessa.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


virrankulutus kirjoitti:

Kuinka paljon nykyiset plotterit suunnilleen kuluttavat? Edes Garminin kotisivuilta en löytänyt tietoa, vaikka luulisi tuon virrankulutuksen olevan ainakin purjehtijoille hyvinkin oleellinen asia.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu