Psyykelääkken lopetus vaihe ????

Kertokaa millaisia oireita teillä muilla on ollut lääkkeen lopetus vaiheessa ja kauanko ne on kestänyt .
Itse lopettelen Sertralin hexal lääkettä ja lopetus on tehty tosi pikku hiljaa.
Silti paniikki kohtaukset ovat lisääntyneet ja ne tulee ihan tyhjästtä, ei ollenkaan niinkuin ennen.
Pelottaa että joutuu palaamaan takaisin lääkitykseen, ettei tämä olekaan vain ohimenevää lopetusvaiheen oiretta.
21397
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 2

Vanhimmat

Mulla lääkityksen vieroitusoireet kesti varmaan pari kuukautta... Lähinnä oli vähän väliä olo, kuin joka paikkaa ja varsinkin päästä olis "nykinyt". Ihan outo olo oli melkein koko ajan ja oli tosi vaikeeta pitää paniikkioireet poissa, kun ei itekään oikein tiennyt mitä se nyt sitten oli... Meni ohi onneksi aikanaan, mutta helppoa se ei ollut! Vuoden verran söin lääkkeitä, enkä tosiaan haluisi palata niihin, ellei ole ihan pakko. Ei ne lääkkeet, mutta niiden lopettaminen pelottaa...

On tää paniikkihäiriöisen elämä vaikeeta, kun joskus tuntuu, että kaikki mahdollinen voi pelottaa ja aiheuttaa lisää paniikkia... Onneksi sen tietää itsekin, mikä vähän helpottaa, mutta silti...

Äänestä
  • Mitä lääkettä käytit?
    Minä lopetin Zoloftin ( sertralin hexalin) ja lopetus tehtiin tosi pikku hiljaa.
    Silti nyt reilun viikon ollut koko ajan tosi outo olo. Ei oikein tiedä ahdistaako, pelottaako vai mitä!
    Paniikki oireet pyrkii pintaan ja ne ilmestyy ihan yht äkkiä ja täysin tyhjästä.
    Jotkut sanovat ettei voi johtua lääkkeen lopetuksesta että hae uudelleen lääkkeet, mutta olen kuullut että tällaisia oireita voi tulla ja että ne rauhoittuu pikku hiljaa. Ei viitsisi suin päin juosta hakemaan uusia pillereitä jos kerran todennäköistä on että tämä on vain lopetuksesta johtuva ohimnenevä ahdistus.

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


APUA kirjoitti:

Kertokaa millaisia oireita teillä muilla on ollut lääkkeen lopetus vaiheessa ja kauanko ne on kestänyt .
Itse lopettelen Sertralin hexal lääkettä ja lopetus on tehty tosi pikku hiljaa.
Silti paniikki kohtaukset ovat lisääntyneet ja ne tulee ihan tyhjästtä, ei ollenkaan niinkuin ennen.
Pelottaa että joutuu palaamaan takaisin lääkitykseen, ettei tämä olekaan vain ohimenevää lopetusvaiheen oiretta.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu