Ennakkotehtävät?????

Maijuuh

Hei tjejer och grabbar, tiedättekös milloin ennakkotehtävät TTK ja TTY:n arkkitehtilinjalle tulevat??? Miten se systeemi nyt oikeastaan toimii? Olen yrittänyt ottaa selvää, mutta ei ole kuitenkaan täysin selvinnyt.... Siis ensin haetaan ihan normaalisti lukion päättötodistuksella??? Sen jälkeen päätetään ketkä saa tehdä ennakkotehtävät, vai?? Onko tuossa vaiheessa vielä yo-tuloksilla väliä? KIITOS!!!!

2

341

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • henkka

      http://www.dia.fi

      Voisin kuvitella, että ennakkotehtävät julkistetaan viimeistään silloin kun hakuaika alkaa. Muuta en osaa oikein neuvoa, kun en arkkari ole, mutta kantsii tuota dia-linkiä katsella aina välillä, jos sinne vaikka ilmestyisi ensi vuoden tiedot muuallekin kuin etusivulle. Vuoden 2006 valintaperusteet on jo paperilla, joten ne pitäisi kyllä jostain löytyä.

    • entinenHakija

      Ainakin TKK:lla kaikki hakijat jättävät ennakkotehtävät. Niiden perusteella valitaan matikan kokeeseen osallistujat. Ne jotka saavat matikankokeesta riittävästi pisteitä (joku kiinteä määrä ei voi muistaa), pääsevät paripäiväiseen piirustuskokeeseen.

      Valituiksi tulevat ne, jotka saavat suurimmat pisteet. Pisteitä tulee lukion papereista, ensisijaisuuspisteestä sekä matematiikan ja piirustuksen kokeista. Eniten pisteitä tulee kuitenkin piirustuskokeista. Piirustukokeessa se todellinen karsinta taitaakin tapahtua.

      Itse kuullut nyt jälkikäteen, että ennakkotehtäviä alettiin pyytää, kun pääsykokeisiin alkoi tulla mielin määrin armeijapoikia tikku-ukkoja piirtämään. Pääsykokeeseen osallistumisella kun saa vapaapäiviä... Ja sellaisia ei jaketa katsella.

      Ajat löydät netistä, kuten myös ennakkotehtävät. Ne voi myös tilata, mukavampi katsella paperilta. Onnea hakuun.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe