Miksi urheilukisoja ei saa käydä katsomassa, miksi ei saa käydä käydä kuuntelemassa klassisen musiikin konsertteja? Koska niissä myydään alkoholia, ...no onko pakko ostaa sitä alkoholia??
Miksi usein päädytään sterilisaatioon, kun ei terveys kestä synnytyksiä? Miksi ei syödä vaihtoehtoisesti jonkin aikaa e-pillereitä tai käytetä kumia? Ihminen voi kyetä esim vuoden tai kahden kuluttua taas synnyttämään, siksi sterilisaatio on voimakkain ja kielteisin EHKÄISYKEINO. Kun ihminen kerran suostuu leikkaamaan itseltään lisääntymiselimet, niin hän tekee siinä lopullisen ratkaisun, e-pillerit eivät ole lopullinen ratkaisu.
Miksi hedelmöityshoidot sallitaan heteroille, mutta ei mielellään lesbopareille? Sanotaan, että lapsen on saatava itsekin valita vanhemmat ja ei ole lapselle oikein, jos hän kasvaa kahden samaa sukupuolta olevan perheessä. Miksi halutaan viedä loputkin oikeudet samaa sukupuolta olevilta. Jos hedelmöityslaki sallitaan heteroille, tulee se sallia niin lesboille kuin myös yksineläville. Sillä jos hetero pariskunta, uskovainen sellainen, haluaa saada vaikka väkisin lapsia, kun Jumala ei niitä anna eikä ole suunnitellut antaa, niin samalla tavalla on oikeus myös yksinelävän naisen saada hedelmöittää itsensä ruiskeilla.
Milloin ristiriidat selvitetään ja loppuu ryhmän hallintakeinoina käytetty sääntöjen ja kieltojen laatiminen? Milloin esille nousee oikean uskon merkitys, siis sydämen uskon merkitys eikä se, että tiettyjen asioiden tekemättä jättäminen tekisi jostakin kunnon uskovaisen?
Milloin ry:n keskusteluilloista tulee keskusteluiltoja, joissa esitetään hyvin erilaisia mielipiteitä? Ei koskaan, ne eivät ole keskusteluiltoja, koska mielipiteiden esittäminen on rajattua ja noudattaa aina samaa kaavaa ja eriäviä mielipiteitä ei suvaita.
pohdintoja
4
347
Vastaukset
- cityläinen
käyn harvaseltaan klassisisen musiikin konserteissa ja toisinaan jääkiekkopeleissä.
Emme ehkäise.
Lesbous ja homous on sairaus, niiden harjoitaminen on Raamatun mukaan yksiselitteisesti väärin. Samoin esiaviollinen seksi. Tai irtosuhteet. Nämä vat selkeästi syntejä.
Ry:n keskusteluillat ovat kulissi, joissa esitetään "maksetteja" puheenvuoroja itku silmäklmassa. Ei kukaan odotakaan niiltä mitään. Toisaalta, Päivämies ja veljet ajattelee meidn kaikkien puolesta, tosin ajoittain väärin. - on olla sellaisessa
joukossa jossa sinulla on noin kurjaa olla. Kukaan sinua ei pakota, ja taitaa sydämen uskon kanssa olla jo vähän kyseenalaista koska tuollaisia tänne kirjoittelet. Haluat olla vaan arvostelemassa ja asioita sellaisessa valossa tuomassa esiin,että pilkkajien kuoro nauttii.
Mietihän omassatunnossasi mikä on sinun suhteesi Kristukseen, onko sydämessä rauha ja onko Pyhä Henki ohjannut ajatuksia kirjoittaessasi?- kun ei
saa ilman pilkkaa esittää omia mielipiteitään ja ajatuksiaan, heti on joku nälvimässä ja esittämässä kiivaasti vastalauseita. Ei teidän kanssa voi edes keskustella mistään, kun heti pilkkaatte!!
- pohtijalle
No joo, Kuuleppas kun ei ole tarvetta tuoda esille mainitsemiasi asioita. Miksi sinä et ole ottanut asioita esille, sehän on vain ja ainoastaan sinun asiasi. Mikset esitä mielipiteitäsi.
Se menee tätä rataa: ensin alkaa tietyt asiat houkuttaa ja mietityttää, seuraavaksi saatetaan jopa vuosia pohtia niita asioita mielessään ottamatta puheeksi kenenkään kanssa. Sitten aletaan arvostella kun muut eivät ole ymmärtäneet ottaa sinun puolesta asioita esille( vaikeaa, jos ei tiedä että sinulla on jotain mielenpäällä). Seuraavaksi erkaannutaan ja kielletään usko tms. Ja lopulta vihataan kaikkia uskovaisia. Eikä vastuu omasta uskosta ole loppujen lopulta kuin itsellä.
Ja tämä palsta liittyy uskoon eikä politiikkaan, tarkoitan lakiasioita.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 674421
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h684271Jos vedetään mutkat suoraksi?
Niin kumpaan ryhmään kuulut? A) Niihin, jotka menevät edellä ja tekevät? Vai B) Niihin, jotka kulkevat perässä ja ar1112947Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv662835Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p212119Vain vasemmistolaiset ovat aitoja suomalaisia
Esimerkiksi persut ovat ulkomaalaisen pääomasijoittajan edunvalvojia, eivät auta köyhiä suomalaisia.552002Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska151689- 321513
Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1111373- 1821286