RFTA -hoitoa

kokemuksia ??

Löytyykö kokemuksia RFTA -hoidosta vasomotoriseen nuhaan ?

8

6702

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • lucy.3

      saako saman lääketieteellisiä sanoja?

      koska olen miettiny olisiko kenelläkään kokemusta siitä, että esim. koira-allergikko olisi parantunut altistuttuaan koiralle.

    • dedä dukossako ja duha?

      Nenäni oli aluksi niin tukossa, että juuri ja juuri paikallaan ollessani pystyin hengittämään nenän kautta, jo muutaman kymmenen metrin kävely pakotti hengittämään suun kautta. Nukkumisesta ei oikein tullut mitään ja aamulla heräämisen jälkeen piti istua pari minuuttia sängyn laidalla pökerryksissä.
      Ensin hoidettiin allergia lääkkeillä, mutta ei niistä ollut mitään apua. Kahden RFTA-hoidon jälkeen ilmaa kulkee nenän kautta niin paljon keuhkot vaan vetää. Kävely ja jopa rauhallinen pyöräilykin sujuu nenän kautta hengittäen. Aamulla on kiva herätä, kun on saanut yöllä nukuttua kunnolla. Hoidoilla oli noin kolme kuukautta väliä ja viimeisestä on kulunut noin vuosi, eikä sen jälkeen ole ollut lainkaan nuhaa. Ennen nuhaa oli n. kolme kertaa vuodessa, ja jokainen niistä kesti n. kolme viikkoa.
      Hoidossa ei ole pelättävää. Ainakaan minulla operaatio ei kovin hirveästi koskenut, pientä nipistelyä ja palaneen hajua nenässä. Hoidon jälkeen nenään ei koskenut lainkaan, tuntui siltä kuin mitään ei olisi tehty. Noin viikon kuluttua nenää niistettäessä sieltä tulee melkoisia palaneita kuorikon palasia, mutta se on normaalia.

      Kipu aistimukset ovat kyllä henkilökohtaisia, mutta omalla kohdalla ne olivan erittäin vähäisiä.

      Suosittelen kyseistä hoitomuotoa, ei sitä ainakaa tarvitse pelätä, vaikka se voi oudolta kuulostaakin. Apua ainakin sain onaan ongelmaani.

      • 3 vkoa sitten

        Itse kävin kolme viikkoa sitten hoidossa eikä se hyödyttänyt mitään. Oliko ensimmäisen hoidon jälkeen mitään tuloksia sinulla?
        Minun oireet olivat seuraavat ennen leikkausta: Piti niistää jatkuvasti, aamuisin tuntui että otsassa oli räkää ja flunssa tuli tosi helposti aina. Ainoastaan otsa juttu jäi pois mutta räkää tulee edelleen.


      • kannattiko?
        3 vkoa sitten kirjoitti:

        Itse kävin kolme viikkoa sitten hoidossa eikä se hyödyttänyt mitään. Oliko ensimmäisen hoidon jälkeen mitään tuloksia sinulla?
        Minun oireet olivat seuraavat ennen leikkausta: Piti niistää jatkuvasti, aamuisin tuntui että otsassa oli räkää ja flunssa tuli tosi helposti aina. Ainoastaan otsa juttu jäi pois mutta räkää tulee edelleen.

        kävin ko hoidossa 3 viikkoa sitten ja sen jälkeen on ollut kuin krooninen nuha.Tietääkseni minulla ei ole allergioita, ei ollut ainakaan ennen tätä, vain toinen sierain oli tukkoinen. Itse toimenpide oli täysin kivuton vaikka verta tuli runsaasti. En silti ihan mielellään menisi uudestaan - paitsi jo joku sanoo että se varmasti auttaa. Toimenpide maksoi vain sairaalan poliklinikka-maksun n. 25 euroa.


      • Irmeliini 45
        kannattiko? kirjoitti:

        kävin ko hoidossa 3 viikkoa sitten ja sen jälkeen on ollut kuin krooninen nuha.Tietääkseni minulla ei ole allergioita, ei ollut ainakaan ennen tätä, vain toinen sierain oli tukkoinen. Itse toimenpide oli täysin kivuton vaikka verta tuli runsaasti. En silti ihan mielellään menisi uudestaan - paitsi jo joku sanoo että se varmasti auttaa. Toimenpide maksoi vain sairaalan poliklinikka-maksun n. 25 euroa.

        Oliko itse toimenpide miten inhottava ja paheniko tukkoisuus miten moneksi päiväksi?
        Saitko sairaslomaa miten paljon?


    • aputuli

      Minulle on tehty 2 kertaa toimenpide tänä syksynä.Kyllä nyt ilma kulkee nenänkautta paremmin kuin vuosiin.Jos olet herkkä poskiontelo tulehduksille tai astmaatikko kysy lääkäriltä kannattaako aloittaa antibiootti kuuri toimenpiteen jälkeen.

    • hengittää edelleen

      Kävin rfta-hoidossa kevät-kesällä 2007. Nenän kuorikoita poltettiin "reilusti", sillä ilma ei kulkenut nenän kautta juuri ollenkaan. Syynä allerginen nuha joka on ollut riesana ties kuinka kauan. Nyt ilma kulkee huomattavasti paremmin, mutta tietenkään ko. toimenpide ei poista tuota allergian aiheuttamaa tukkoisuutta, mikä välillä parempi/pahempi. Suosittelen toimenpidettä kaikille "tukkonenille". Yksityisellä puolella kulut olivat noin 800 euroa. Kokonaisuudessaan rahanarvoinen toimenpide. Ja puudutukset on sitä tehoa, ettei toimenpide tunnu....

    • Anonyymi

      Mulle tehtiin vajaa kolme viikkoa sitten ja koen että siitä on apua. nuhavesi ei enää vuoda niinkuin ennen. Aivastella pitää aina välillä mutta sen taitaa aiheuttaa noi poltetut kuorikot. niistäessä tulee välillä hieman veristä eritettä mutta mulla toimenpiteestä vielä vasta vähän aikaa mutta mielestäni ainakin mulla kannatti toimenpide.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Onhan tää tyhmää ajatella sua kun tuskin ees muistat mua

      Hyvää yötä sinne jonnekin. 💔
      Ikävä
      26
      2544
    2. Ikuiset kaipaajat

      Miksette vaan mene sen kaipauksen kohteen luokse ja puhu sille suoraan? Mitä järkeä on kaipailla jotain puolituttua vuo
      Ikävä
      77
      2356
    3. Persut rahoittavat velkarahalla rikkaiden ökyelämää

      Minkä vuoksi persut eivät leikkaa rikkailta, joilla on maksukykyä? Tuskinpa tuo persujen käytös saa Suomen kansalta hyv
      Maailman menoa
      66
      2323
    4. Riikka ottaa miljardi euroa EU:n yhteisvelkaa Suomelle

      Niin kääntyi irvipersun takki taas, vaikka vaalilupauksissa oli ettei yhteisvelkaa Suomi enää koskaan ota. No nyt otti m
      Maailman menoa
      23
      2030
    5. Kerro kaivattusi etunimi

      Naisille
      Ikävä
      84
      1769
    6. En tiedä ymmärrätkö

      Kuinka paljon merkitset mulle. Näet minut minuna etkä silti käännä selkääsi. Tökit jatkuvasti kepillä jäätä ja menit ehk
      Ikävä
      7
      1559
    7. Kun ei numeroa

      niin en edes voi viestittää, et suunnitelmiin tuli muutos. Ikävä on, ja kasvaa vaan🤍
      Ikävä
      30
      1378
    8. Veronmaksajat kustantavat yrittäjien eläkkeitä jo yli 500 miljoonalla

      Suomalaista yrittäjää ei kommunistista erota. Aktiivisen "yrittämisen" maksattaa yritystukina yhteiskunnalla, ja vieläpä
      Yrittäjyys
      16
      1261
    9. Kenenkä halli se on tulessa nelostiellä

      11 yksikköä paikalla
      Pyhäjärvi
      4
      1103
    10. Se on siinä

      Jami kun vielä loppuu niin Lappajärvellä ei oo yhtään mitään toimintaa.Purkamista piisaa kymmenen vuoden ajalle.Maakunna
      Lappajärvi
      32
      947
    Aihe