Mikä parasta IT-duunia ?

koodaaja,testaaja,suunnitte...

Mikä on mielestäsi parasta it-duunia ? Tai millasta it-duunia haluisit tehdä?

Projektipäällikkö, koodaaja, mikrotukihenkilö, systeemisuunnittelija, atk-päällikkö, operaattori, suurkonehäärääjä, webbisuunnittelija, graafikko, käyttöliittymäsuunnittelija, help-desk, testaaja, dokumentoija, järjestelmäasiantuntija, kouluttaja, konsultti, opetteja, yrittäjä vai mikä ?

Jos sulla kokemuksia useammasta noista, niin ois kiva kuulla vertailuja.

18

6554

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • itm

      it-huora

    • ...

      Haluaisin tehdä vähän jokaista, max. 3kk kunnon projekti kerrallaan ja sitten taas jotain muuta. Niin, paitsi yrittäjä ja myyjä. Ne hommat jätän suosiolla hullummille.

    • Mr.HellDesk

      Näitä on tullut testattua.

      >Projektipäällikkö,

      Oikein mukavaa jos on mielenkiintoinen projekti ja hyvä porukka, eikä kosmista kiirettä ja hommat ei kuse. Yleensä vaan tuo on haave. Eli porukka on mitä on, aikataulu on aivan älytön jo alusta asti ja tämän johdosta kaikki on ihan päin v*ttua.

      >koodaaja

      Edelleen oikein mukavaa jos sitä saa harrastaa. Tekee kunnollista koodia, suunnittelee hyvin ja tekee sitä harrastuksekseen ja saa tyydytystä todella hyvin tehdystä duunista. Siihen se unelmointi sitten päättyykin. Päästään todellisuuteen, on aikataulu älytön. Sitten pitää tehdä kludge ratkaisuita ja muutenkin paskaa koodia ja sitten vielä itketään isoon ääneen siitä että tekee ihan täyttä paskaa. Tosin itku on näennäistä kaikki on kuitenkin tyytyävisiä että teit hommat ajoissa. Ylitöitä tulee ja tulee lisää. Saako itse hommasta henkistä tyydytystä? Ei todellakaan, burnoutti alkaa hiipimään ensimmäisestä päivästä lähtien.

      >mikrotukihenkilö

      Sietämätöntä hommaa, ei muuten mutta tehtävät on yksitoikkoisia ja ne käyttät aivan uskomattoman tyhmää jengiä. Tota ei pää kestä ei sitten yhtään.

      >webbisuunnittelija

      Ihan kivaa jos vähän harrastelee. Muuten turhan yksitoikkoista hommaa. Olettaen että kyse on siis pelkästä webbisuunnitelijasta. Käytännössä nämä asiat menee aina vähintään kolmen listassa mainitun asian kanssa ristii. Kun se ei riitä että tekee vain "yhtä työtä".

      >käyttöliittymäsuunnittelija

      Naurattaa jo valmiiksi. Tämä osio on aina laiminlyöty. Ikävää sanoa näin koska tällä hetkellä minun pitäisi vastata myös tuosta sektorista. Tuleeko vastattua? No hmm, äärimmäisen vättävästi. Yhdessäkään dokumentoinnissa jonka olen laatinut ei ole ollut riittäviä tietoja kunnollisen käyttöliittymän toteuttamiseen. Niitä on sitten paikattu jälkikäteen.

      >help-desk

      Vielä pahempi kuin mikrotuki. Puhelin soi nonstoppina, tyhmät ihmiset kyselee aivan uskomattoman tyhmiä asioita eivätkä edes halua uskoa kun niille kerrotaan miten asiat on. Jos on oikea asenne, eli hällä väliä ja vitut mua kiinnostaa ja osaa oikeasti irrottautua täysin työstä ihan hyvä homma. Mutta mulla ei ainakaan pää kestänyt tota.

      >testaaja

      Asiakas on paras testaaja, testaus laiminlöydään aina. Tuo mukavasti lisätöitä sitten koodereille, kenttähenkilöstölle (asentajille) sekä tietysti asiakkaille ja helpdeskille.

      >järjestelmäasiantuntija

      Miellyttävä homma. Tuosta tykään aikailailla paljon. Antaa lausuntoja ja perehtyy asioihin. Ei paha ollenkaan. Parasta tässä on se, että jos on enemmän asiantuntija kuin operatiivinen henkilö ei ole niin helpsti kusessa äärittömän työtaakan kanssa.

      >kouluttaja

      Ei saatana. Melkein yhtä paha kuin helpdesk. Lisäksi ihmiset soittelee sitten sulle aina silloin kun helppari ei ole avoinna. Ei kannata, ei jaksa ei huvita. Tuon homman hylkäsin jo ennen kuin yritin.

      >yrittäjä

      Vihoviimeinen taakka. Hoidat kaikki edellämainitut tehtävät ja olet vielä taloudenkin kanssa kusessa. ;)

      Okei jos oikein hyvin sattuu voi tehdä hienon tilin mutta aina ei voi voittaa.

      Siinähän noi rehelliset arviot tulikin tehtävistä.

      Jos nyt saisin valita ihan vapaasti tehtävän olisin mieluiten "järjestelmäasiantuntija/konsultti". Eli kuljen myynnin mukana isojen asiakkaiden luona juttelemassa vähän siitä mitä pitää tehdä ja sitten jatkossaa kirjaan asiakkaiden toiveet määrittelypalavereissa talteen ja loppu paska sitten kaatuu koodereiden, tuotepäälliköiden ja muiden niskaan.

      Onneksi osaan olla lupaamatta liikoja. Sitten tuotepäällikön ja kaikkien muiden homma tulee sietämättömäksi kun myynnin jätkät innostuu puhumaan vähän omiaan... *AUTS*

      Nykyinen tehtäväni on siis tuotepäällikkö. Vähän päivästä kiinni onko paska homma vai ei. Sietämättömintä on useat korkeanprioriteetin asiat jotka on tunnin tai päivän päälle. Onneksi vähemmän operatiivisessa tehtävässä ei tarvitse niin suoraan stressata asioista vaan voi ahkerasti painostaa muita tekemään töitä. ;)

      • skodari

        Hauskaa jollei joku ole kokoajan selän takana kysymässä että "joko se on valmis!".


      • kokemusta

        Kokemusta vähän samoin kuin sinulla. Nyt helpdeskissä siirryin firman sisällä konsultista luurin varteen. Palkkaan ei muutosta, mutta nyt riittää tuen aukioloaika työajaksi eli 7 tuntia ja ei ressiä vastaan vain yhteen luuriin kerrallaan. Uskomattoman typeriä kysyvät, mutta sen kun kysyvät.

        Tuotepäällikön hommat on puuta ja kuorta. Joka puolelta tulee roskaa tuulikaappiin. Pienellä palkalla en lähtis enää. 5teuroo kuussa ei riitä.

        Konsultinhommat ihan ok, mutta mutta se on oltava aika tyly ja siirtää kaikki myöhemmin tulevat kysymykset helpdeskiin eli puhelimeen, josta ei saa ketään kiinni. =)


    • Admin naama

      Omasta mielestäni nämä järjestelmän ylläpito tehtävät ovat parhaita. Liksaa tulee kohtuullisesti, mutta kun ottaa huomioon kuinka hommat on lepposia ku tekee eka syystemistä vakaan, niin ei kyllä sääliksi käy :)

      Tällä sitä nettiä selataan ku pippeliä venytellään ku koodarit vääntää koodia hiki otsalla :)

      • John Holmes

        "Tällä sitä nettiä selataan ku pippeliä venytellään"

        Siis nettipornoa, ettäs kehtaatte !


    • Mikrotuki

      Mikrotuki on minusta tosi viihdyttävää hommaa. Saa auttaa ihmisiä ja ihmiset tykkäävät, kehuvat aina maasta taivaisiin että niiden hommista ei tulisi mitään ilman minua, itselle hommat ovat niin yhsinkertaisia että usein parissa minuutissa on ratkasitu ongelma ja ihmiset ovat ihan haltoissaan taas. Lisäksi on paljon "vapaa-aikaa" vaikka surffaamiseen ja elokuvien katseluun, ja pitkiin lounastaukoihin.

      Tämä se on kivaa duunia :)

      • UltraPro

        Ei todellakaan ole vapaa-aikaa. 200 työasemaa, 10 palvelinta ja kaksi tyyppiä. Vapaa-aikaa ei valitettavasti ole edes nähty.


      • joojoo
        UltraPro kirjoitti:

        Ei todellakaan ole vapaa-aikaa. 200 työasemaa, 10 palvelinta ja kaksi tyyppiä. Vapaa-aikaa ei valitettavasti ole edes nähty.

        1,5 henkilöä 900 työasemaa 27 palvelinta. ette vain osaa.


    • Mäkkihöperö

      OS X ympäristössä

    • testaajaÖ

      Tää on parasta hommaa. Pääsee matkustelemaan ympäri maailmaa kännykkätehtaiden perässä. Paikalla oltava aina pistämässa testitolpat toimintakuntoon kun ruvetaan tekemään koesarjaa jollekin kännykälle. Päivärahat juoksee,matkustusaika korvataan ja näkee ilmaiseksi maailmaa.

      Ylitöitä tulee poikkeuksetta aina reissussa, mutta nekin korvataan,riippuu tietenkin projektista korvataanko rahana vai vapaana.

    • helldesk!

      Help Desk ehkä, surffailua ja kahvin juontia. Välillä voi vittuilla käyttäjille, jotka avuttomana soittaa..

    • on.

      Paras homma on sellainen jossa olet mahdollisimman kaukana oikeasta, suorttavasta työstä.

      Tämän on huomanneet kaikki vähänkin aikaa työssä olleet, kaikki karttavat oikeaa työntekoa.

      mahdollisimmat suuri valta ja mahdollisimmat pieni vastuuu on "suomalainen unelma" (vertaa amerikkalainen unelma).

    • kuuma vinkki

      ..pysyä pois it-alalta. Silloin et myy sieluasi työnantajalle.

    • organisaation sivussa

      Aivan ehdoton paikka, ilman alaisia ja mieluusti työnä jotain konseptoinnin ja teknisen asiantuntijan välimaastosta. Mieluummin vielä ns. Ei-business vastuullisessa organsisaatiossa eli kaikki työ lasketaan kulupuolelle.

      Sopivan isoon firmaan tuota niin "katoat" massaan ja sen jälkeen työpäivät/ajat on sovitettavissa miten lystäät... kunhan hommat tulee tehtyä niin kukaan ei napise "ylimääräisistä lomista/vapaista/asiainhoidoista" sun muuta.

    • arkkitehti

      Titteli on järjestelmäarkkitehti. Duunissa on parasta se, että tutustuu uusiin ihmisiin. Muita hyviä puolia on palkka. Uuden pakolliseen oppimiseen olen jo kyllästynyt

      • helppoa

        Tuo on paras homma -jos tuohon liittyy nimenomaan vaatimusten käsittely, kehitystyön pyörittäminen ja releasen liiketoiminnallisten kokonaisuuksien suunnittelu.

        Välillä saa leikkiä gurua, kun opastaa nuorempia (tai siis kokemattomampia) alaisia, mutta ei tarvitse enää itse työntää käsiään p*****n.

        Päivät kuluvat pääosin juttelemalla ihmisten kanssa, palavereissa keskustelemassa bisneksen kanssa ylemmän tason linkauksista, laskemalla parit investointikustannukset harvemmin ja orkesteroimalla kehitystyötä.

        Simple & fun. Siis jos sen osaa. Ilman kokemusta itse kehitystyöstä ja järjestelmistä palli olisi tosi kettumainen paikka...


    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Räppäri kuoli vankilassa

      Ei kuulemma ole tapahtunut rikosta. Sama vahinkohan kävi Epsteinille. https://www.hs.fi/suomi/art-2000011840869.html "
      Maailman menoa
      87
      4028
    2. Välillä kyllä tuntuu, että jaat vihjeitä

      Mutta miten niistä voi olla ollenkaan varma? Ja minä saan niistä kimmokkeen luulemaan yhtä sun toista. Eli mitä ajatella
      Ikävä
      24
      2891
    3. No kyllä te luuserit voitte tehdä mitä vaan keskenänne, sitä en ymmärrä miksi pelaat,nainen

      Pisteesi silmissäni, edes ystävätasolla tippui jo tuhannella, kun sain selville pelailusi, olet toisen kanssa, vaikka ol
      Ikävä
      45
      2310
    4. Missä näitte viimeksi?

      Missä näit kaivattua viimeksi ja oliko sähköä ilmassa?
      Ikävä
      34
      1311
    5. Puukotus yöllä

      Oli kaveri hermostunut ja antanut puukosta.
      Sotkamo
      10
      899
    6. 131
      875
    7. rakas J siellä jossain

      Niin ikävä sua. -P. Nainen
      Ikävä
      6
      844
    8. Masan touhut etenee

      Punatiilitalon tietotoimiston mukaan Masa on saanut viimein myytyä kämppänsä ja kaavoittaa uudelle lukaalille tonttia pa
      Äänekoski
      12
      811
    9. Naisten ja miesten tasoeroista

      Oletteko huomanneet, että naisissa ylemmän tason naiset ovat sinkkuja, ja miehissä alemman tason incelit? Toimivat paris
      Ikävä
      124
      756
    10. You've been running and

      so has your mind, I'm thinking of you all the time... 💘
      Ikävä
      11
      750
    Aihe