Kameralaukku Powershot S2:een

Mikä olisi hyvä kompakti näppärä kameralaukku Powershot S2:lle? Tekeekö Canon omalla DCC-90 laukulla mitään vai olisiko joku Lowepron malli hyvä? Canon omaan laukkuun ei ainakaan mahdu mitään ylimääräistä. Mistä huokella laukku?
71564
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 7

Vanhimmat

Älä vaan ikinä mene ostamaan tuota Canonin omaa laukkua tuohon kameraan, hyvä kun se edes mahtuu siihen, aivan liian tiukka. Itselläni on tuollainen Lowepro-laukku, mallia en muista, mutta mene kuvausliikkeeseen niin neuvovat siellä oikeanlaisen laukun tähän kameraan

Äänestä
  • Kiitos mielipiteestä. Kävin eilen kokeilemassa eri malleja. Canon oma laukku on armottoman pieni eikä siinä ole mitään suojia/vahvikkeita. Lowepron eri malleista Rezo TLZ 10 vaikutti melko hyvältä. Siihen mahtui hyvin kamera hihnoineen ja vara-akutkin mahtui mukaan. Tein siitä kaupat 19eur. Ikuinen takuu kuulemma.

    Äänestä

  • PaKo kirjoitti:

    Kiitos mielipiteestä. Kävin eilen kokeilemassa eri malleja. Canon oma laukku on armottoman pieni eikä siinä ole mitään suojia/vahvikkeita. Lowepron eri malleista Rezo TLZ 10 vaikutti melko hyvältä. Siihen mahtui hyvin kamera hihnoineen ja vara-akutkin mahtui mukaan. Tein siitä kaupat 19eur. Ikuinen takuu kuulemma.

    Kiitos kommenteista. Olin jo suunnitellut tilaavani kameran mukana tuon oman laukun. Taidankin ottaa kameran ilman laukkua ja käydä liikkeissä tutkailemassa niitä tarkemmin. Kyllä laukkuun nyt vara-akut pitää mahtua mukaan.

    Äänestä

Kaikille jotka suunnittelevat laukun ostoa Canon Powershot S2:een sanoisin, että älkää ihmeessä ostako Canonin siihen tarkoittamaa laukkua tai jos ostatte niin minulta, siihen ei kameran lisäksi mahdu mitään muuta, ei muistikorttia vara-pattereista puhumattakaan.

Äänestä
  • olisi paras ko kameraan, suosittele, kehu ja anna vinkki mistä.

    Äänestä

Kokeilin muutamia laukkuja. Lowepro TLZ 10 laukku vaikutti aika hyvältä. Taskut on jotenkin hölmösti sijoitettu ja vara-akut niiden sisällä voi painaa kameraa. Lisäksi laukku on sen verran syvä että S2 on vähän väljä sinne korkeus-suunnassa -> pääsee heilumaan kun on kovassa kyydissä. Kameran päälle mahtuisi kyllä vara-akut ja muut releet mutta ei oikein hyvä ratkaisu. Lisäksi kannessa oli vain kiinnitys-solkin joka ei estä lumen pölyämistä sisälle. Hinta Oulun kärkkäisellä 19eur.

http://www.rueducommerce.fr/Photo-Video-Numerique/Etuis/Sac-Photo/LOWEPRO/361260-Sac-photo-Rezo-TLZ-Digital-10.htm

Päädyin ostamaan Samsoniten Samoa DFV40 laukun. Laukkuun mahtuu kameran viereen vara-akut väliseinällä erotettuna. Muistikortti mahtuu ulko tai sisäpuolen taskuun. Kannessa vetskari joka estää lumipöllyt kelkkaillessa. Korkeus sopiva, eli kamera mahtuu sisälle kaulahihnan kanssa. Parempiakin varmaan on mutta hyvä kompromissi näin alkuun. Hinta kodin anttilassa 17.95 eur. 10 vuoden takuu.

http://www.hama.de/portal/articleId*112478/picType*abb/action*2599?picURL=/bilder/00028/abb/00028238abb.jpg

Äänestä

Ostinpa sittenkin perjantaina kameran kanssa sen originaalin laukun. Myyjä kertoi kameran kulkevan sen avulla vyöllä. Päätin ottaa sen ja testata.

Olin tänään muutamia tunteja Helsinki Motos Showssa tuo laukku vyöllä. Isohan se on, mutta ajaa asian tuossa "kamera vyöllä" tarkoituksessa todella hyvin. Kameran saa halutessa pois kädestä tai kaulasta vyölaukkuun, mikä on joissain tilanteissa kätevä ratkaisu.

Toisena laukkuna minulla on huomattavasti isompi Case Logicin laukku. Ostin sen kesällä videokameraa ja sen tarvikkeita varten. Tuli vain ostettua sen verran iso laukku, että siihen menee tuo Canonin S2 IS, videokamera ja niiden tarvikkeet mainiosti.

Onneksi nuo laukut eivät ole kalliita, vaikka ostaisi parikin eri laukkua yhdelle kameralle.

Äänestä

Kommentoi aloitusta


PaKo kirjoitti:

Mikä olisi hyvä kompakti näppärä kameralaukku Powershot S2:lle? Tekeekö Canon omalla DCC-90 laukulla mitään vai olisiko joku Lowepron malli hyvä? Canon omaan laukkuun ei ainakaan mahdu mitään ylimääräistä. Mistä huokella laukku?

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu