Tietääkö kukaan saako Suomeen tilata/tuoda metsästyskäyttöön alunperin sotilaskäyttöön tarkoitettuja kivääreitä? Esim Barret M82-A1, PGM Mini-Hecate , Heckler&Koch PSG-1 yms.
Jos saa ,niin onko jotain rajoituksia sen lisäks, että kunhan kaliiperi riittää tavoiteltuun eläimeen?
Jos saa ,niin onko jotain rajoituksia sen lisäks, että kunhan kaliiperi riittää tavoiteltuun eläimeen?
Vastaukset 6
Vanhimmat
ainakin tuohon barrettiin voisi olla erittäin vaikea saada lupaa, onhan siinä aika iso se kaliiberi. Sitä ei voi oikein suomessa käyttää mihinkään metsästykseen. psg:hän on ihan "normi" puoliautomaatti .308, ei sen kanssa pitäisi olla kyllä mitään ongelmaa.
Barrettiin saa hyvin luvat, mutta ei oo parhaasta/tarkimmasta päästä. Kannattaa ennemmin kattoa vaikka Lynxin 12,7x99 tarkkuuskivääriä, on hinnaltaanki vielä kohtuullinen, tosin ei tuommoseen voi mitään halpaa kiikaria laittaa päälle. Rekyyli on kova, semmonen voimakas työntö .338 LapuaMagnumissa on omasta mielestä ikävämmän tuntunen potkasu (terävämpi). Kuten joku tuossa toteski, että patruunat on kalliita (itse ladattunaki!!).Kuka ees viittis kantaa 12-17kilon kivääriä metsällä??? Kyllähän sillä hirviä TUHOAA mukavasti..heh...
Jotensakin kaikki yleisimmät käytössä olevat kaliberit on alunperin tehty sotilaskäyttöön: 7,62x53R, .308, 30-06, .223 jne.
Ei se lähtökohtaisesti että on iso kaliberi estä luvansaantia tai että joku armeija joskus jossain on käyttänyt sitä.
Pitää olla hyväksytty käyttötarkoitus esim tarkkuusammunta ja siihen sopiva paikka ja näyttöä harrastuksesta, sopiva seuran jäsenyys ja oma tausta.
Barrettia saatettaisiin käyttää enemmänkin tarkkuusammuntaan jollei se oli niin suolaisen hintainen.
Muutenhan kaliberina 12,7x99 BMG:tä on käytetty kymmeniä vuosia kertalaukaus kivääreissä pitkän matkan ammunnassa. Tarkkuuspatrunoilla useita eri valmistajia.
H&K:lla sama hintarajoitus, muutenhan se olisi oikein hyvä. Erinomaisesti tehty, ergonominen ja kaliberiin saa paukkuja joka eräkaupan hyllyltä kohtuuhintaan euron kummaltakin puolelta. BMG:n pati maksaa n 4 euroa..se halvin.
repiiköhän se pahasti hirveä tuo 12,7. tai lintua. olis aika mielenkiintoinen kampe
Sopii kumpaankin tarkoitukseen, riippuu enemmän
kiikarista, isompi suurenteinen jos linnustat.
Luoti lentää noin 800 m/S, ei ole mikään huippu
nopea maknum joka pilaisi lihaa.
Hirvestyskäyttöön tarkoitettuja patruunoita ei
ole yleisesti saatavana, mutta linnustukseen
löytyy sopivaa täysivaippaa helposti.
Ei se sinänsä ole sen huonompi linnulle kuin .308
suurin piirtein yhtänopea, tulee vaan hieman
isompi reikä.
Mutta vaatii pitkät selkoset jotta voit varmistua
ettei takana ole vaaraalueella ketään.
http://www.barrettrifles.com/military.htm
eikä maksa ku 7500$ amerikoissa heehehe