Dementoituneen omaishoitajat yms. huomio! Haluaisin teiltä käytännön vinkkejä seuraavaan asiaan: Yksin asuva lievästi dementoitunut ihminen, nyt on alkaneet uni-valve rytmin häiriöt. Eli nukahtelee päivisin, illat ja yöt jaksaa sitten kävellä.. Millä konstilla saataisiin unirytmi pysymään suurinpiirtein "normaalina"? Kyse on siis lääkkeettömistä keinoista. Miten olette itse helpottaneet dementoituneen läheisenne/potilaanne rauhattomuutta iltaisin ja öisin?
Uni-valve rytmin häiriöt
5
991
Vastaukset
- Kandi
Dementoituneen ihmisen iästä riippuen et välttämättä saa mitenkään hänen unirytmiään normaaliksi. On nimittäin normaalia (siis myös dementoitumattomilla), että vanhemmiten unirytmi menee pätkittäiseksi, eli yleensä vanhusten yöuni lyhenee ja päiväunet lisääntyvät. Niin se vain menee.
Kannattaisiko kokeilla ihan tavallisia unettomuuden tai nukahtamisvaikeuksien hoitoon sopivia keinoja. Eli riittävästi ulkoilmaa, ei saa syödä raskaasti illalla jne. Omalla kohdallani olen havainnut hyväksi keinoksi sen, että unettomina iltoina/öinä käyn ihan rauhallisella kävely- tai hölkkälenkillä myöhään ja menen suoraan suihkun kautta nukkumaan. Sama voisi toimia sinunkin tapauksessasi, eli rauhallinen iltakävely raittiissa ilmassa ja sitten sänkyyn. - kokemusta on
Tähän kysymykseen minäkin olen dementoituvan omaishoitajana etsinyt vastausta noin vuosikymmenen. Tulos on tuo otsikko.
Unilääkkeitä saatiin vasta sitten ,kun laitettiin jo hakemus laitokseen kun ei millään jaksettu yötä hypätä. Niidenkin kanssa tuli yllätys, kun määrätyt lääkkeet olivatkin nukahtamislääkkeitä. Ne kyllä tehosivat illalla, mutta aamuyöstä, kun muut olivat syvimmässä unessa, hän heräsi ja lähti reissun päälle.
Unilääkkeitä kannattaa kokeilla, mutta suosittelen yöksi varmoja lukkoja oviin, sulakkeiden irrottamista sähkölaitteita ym. turvakeinoja, sillä jostakin syystä lääkkeistäkin on dementoituville vähemmän hyötyä kuin terveille.- lääkkeitä
Miksi lääkkeitä ei voisi kokeilla. Tarkoitushan ei ole saada henkilöä jalattomaksi, rauhoitetuksi niin ettei enää mistään tajua. Eli oletkos kuullut melatoniini nimisestä ns. lääkkeestä. Elimistön omaa hormonia joka väsyttää illalla ja piristää päiväksi, vaihtoehtoja on monia...
- satumaarit
lääkkeitä kirjoitti:
Miksi lääkkeitä ei voisi kokeilla. Tarkoitushan ei ole saada henkilöä jalattomaksi, rauhoitetuksi niin ettei enää mistään tajua. Eli oletkos kuullut melatoniini nimisestä ns. lääkkeestä. Elimistön omaa hormonia joka väsyttää illalla ja piristää päiväksi, vaihtoehtoja on monia...
Lääkkeitä unettomuuteen tällä ihmisellä on jo, mutta sen lisäksi kaipaisin lääkkeettömiä muotoja rauhattomuuden hoitoon. Yleensä ihmisillä, jotka esim. asuvat dementoituneen ihmisen kanssa on hyviä käytännön vinkkejä siitä, mikä heidän kohdallaan on toiminut.. Eli näitä hyväksi havaittuja keinoja kaipaisin, vaikka aina samat keinot eivät pädekään jokaisen kohdalla.
- Ezzy
satumaarit kirjoitti:
Lääkkeitä unettomuuteen tällä ihmisellä on jo, mutta sen lisäksi kaipaisin lääkkeettömiä muotoja rauhattomuuden hoitoon. Yleensä ihmisillä, jotka esim. asuvat dementoituneen ihmisen kanssa on hyviä käytännön vinkkejä siitä, mikä heidän kohdallaan on toiminut.. Eli näitä hyväksi havaittuja keinoja kaipaisin, vaikka aina samat keinot eivät pädekään jokaisen kohdalla.
Meillä huomattiin se, että lääkkeistäkään ei ollut apua pahimmissa tapauksissa. Silloin kyllä viimeistään kolmantena yönä mietittiin, että soitetaanko ambulanssi heti vai odotetaanko aamuun.
Parhaaksi keinoksi tavallisena aikana osoittautui samat rutiinit joka ilta: iltalääkkeet n. klo 19, iltapala, vessa , siellä vaatteet pois (kun ei muuten olisi suostunut niitä ottamaan), pesu, yöpaita päälle ja sänkyyn. Siinä unilääke ja iltarukous n. klo 21.
Yleensä se riitti, mutta ilta piti kyllä rauhoittaa jo ainakin klo 18 lähtien, muuten jäi levottomuutta. Ei vieraita, ei television katselua tms. Useasti koko seremonia piti toistaa jonkun ajan päästä ainakin vessareissua ja sänkyynmenoa myöten, toisinaan jopa iltapalakin, jotta meni jotenkin se "nukkumavaihde " päälle.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
IL - Patteriauto syttyi parkkihallissa Tampereella - 50 autoa LUNASTUKSEEN!
"Palon aikaan parkkihallissa oli 90 autoa, joista noin 50 tuhoutui palossa korjauskelvottomiksi. Lisäksi palo vaurioitti24945419Kristillisistä Siionisteista asiallista tietoa Hesarissa.
KD ja Persut ovat kaiken takana avoimesti!3411278Persut JYTKYTTÄÄ ylös, ohi kepun! +2,1 %
Persut palasi kolmen suurimman joukkoon ja on matkalla kohti kevään 2027 eduskuntavaalivoittoa. Sosialistit ovat syöksy21510916Sanna Marin saa ylistystä Hillary Clintonilta
Jos joku ei tiedä kuka tämä rouva Hillary Clinton on, niin kerrottakoon "fun fact", eli hän on se keneltä Donald Trump369731Ja jälleen uusi latauksessa olleen sähköauton palo! Nyt Keravan Prisman parkkihallissa.
IS 3.10.2025 Latauksessa ollut sähköauto syttyi yöllä tuleen Keravan Prisman parkkihallissa, Keski-Uudenmaan pelastusla858548Gallup, PS:lle JÄRISYTTÄVÄ nousu, SDP suurin laskija
https://yle.fi/a/74-20186114 PS kovaa vauhtia nousemassa ennen 2027 vaaleja suurimmaksi puolueeksi. Nyt mennään jo etua2306539Pirjo sanoi Esalle
Painu sinä Esa hevonvittuun... johon Esa? Laittakaapa ehdotuksia. # ==================== # APUFUNKTIO: satunnainen kok03230Jos mä joisin
Itteni känniin nyt, voi olla että mä tunnustaisin sulle kuinka ihastunut oon ollu suhun viimeiset 2 vuotta. Eikä mua pys302269- 391807
Koulu-uhkaus.
Meinaatteko päästää lapsenne kouluun, niin kauan kun tämä uhkaaja siellä myös on? Tekijä on kaikilla tiedossa.261540