Viime vuonna vierailin täällä joulunajan keskustelutuokioissa. Onkohan tänä vuonna luvassa samaa ? Saatan taas piipahtaa...runoja olen jo kerännyt valmiiksi...
Hyvää Joulun Odotusaikaa Kaikille !
Onko Joulukeskustelua
7
471
Vastaukset
- Hannipali
Nykyisin joulusta menee maku, kun se aloitetaan toista kuukautta ennen virallista H-hetkeä. Kaikki markettien hälinä ja muu humu nostavat karvat pystyyn
Ennen JOULU juhlistui huomattavasti lyhyemmässä ajassa. Koulujen pikkujouluohjelmien valmistelu ja itse joulujuhla nostivat sen tietoisuuteen.
Kotona odotus alkoi joulusiivouksella vähemmän juhlallisesti ja lämpeni joululeivonnan ja -leipomusten mukana. Huipennus oli lahjojen jako ja joulukirkko.
Odotellaanpa vielä kärsivällisesti, lapset;-) Me eläimetkin osallistumme keskusteluun sitten aikanaan.- Hannipali
capt.cöpenick kirjoitti:
Aito suomalainen joulu tulee Shanghaista, Honkongista tai Da Nangista.
toimii kahteen suuntaan.
Työpaikat kulkeutuvat itään ja rihkamaa virtaa tilalle, täyttäen työpaikkojen jättämän tyhjiön.
Tällä tavoin balanssi säilyy. - Marjatta
Hannipali kirjoitti:
toimii kahteen suuntaan.
Työpaikat kulkeutuvat itään ja rihkamaa virtaa tilalle, täyttäen työpaikkojen jättämän tyhjiön.
Tällä tavoin balanssi säilyy.tulee ja menee, niinkuin aina. Yksinäiselle ihmiselle on sama onko joulu tai juhannus. Samanlaisia päiviä kaikki.
- ajatellen
Hannipali kirjoitti:
toimii kahteen suuntaan.
Työpaikat kulkeutuvat itään ja rihkamaa virtaa tilalle, täyttäen työpaikkojen jättämän tyhjiön.
Tällä tavoin balanssi säilyy.Hannipali! Osa työpaikoista menee, mutta yrityksen hyvinvointi paranee ja säilyy!
Älä osta krääsää, rihkamaa. Osta kunnon kotimaista! - Hannipali
ajatellen kirjoitti:
Hannipali! Osa työpaikoista menee, mutta yrityksen hyvinvointi paranee ja säilyy!
Älä osta krääsää, rihkamaa. Osta kunnon kotimaista!Mutta olin trendikäs. Nääs' on niin muodikasta valittaa ja vaikerrella.
Vaikka sanoihan jo Jaakko Ilkka, että ken vaimojansa vaikertaa, on vaimojensa vanki(höh, lipsahtivat vahingossa nämä vaimovalitukset) - ajatellen
Hannipali kirjoitti:
Mutta olin trendikäs. Nääs' on niin muodikasta valittaa ja vaikerrella.
Vaikka sanoihan jo Jaakko Ilkka, että ken vaimojansa vaikertaa, on vaimojensa vanki(höh, lipsahtivat vahingossa nämä vaimovalitukset)yhdyn edelliseen - siis ajatukseesi.
"Ollaan vaan, niinkuin ei oltaiskaan", trendikkäitä ja vähemmän trendikkäitä. Jutunaiheita kaikenlaisia on hyvä olla.
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Ikävöin sinua kokoyön!
En halua odottaa, että voisin näyttää sinulle kuinka paljon rakastan sinua. Toivon, että uskot, että olen varsin hullun614358KALAJOEN UIMAVALVONTA
https://www.kalajokiseutu.fi/artikkeli/ei-tulisi-mieleenkaan-jattaa-pienta-yksinaan-hiekkasarkkien-valvomattomalla-uimar1443120Jos sinä olisit pyrkimässä elämääni takaisin
Arvelisin sen johtuvan siitä, että olisit taas polttanut jonkun sillan takanasi. Ei taida löytyä enää kyliltä naista, jo472428Kadonnut poika hukkunut lietteeseen mitä kalajoella nyt on?
Jätelautta ajautunut merelle ja lapsi uponnut jätelautan alle?462343- 981985
- 241883
- 281596
- 221584
- 1501411
- 341233