nokkosrokko

kutina

Minulla on todettu vuosi sitten nokkosrokko, johtuu ilmesisesti stressistä..
Tällä hetkellä syön Zyrteciä kerran päivässä, välillä söin myös Attaraxia mutta siitä en pitänyt , hirveä väsymys ja tokkurainen olo. Välillä oireet pysyvät poissa Zyrtecin avulla...mutta usein, varsinkin jos olen nukkunut vähän tai olen kisaamassa (jännitys kai)niin tulen aivan täyteen oikein isoja paukuroita jotka kutisee aivan kamalasti, hulluksi meinaa tulla.
Onko kenelläkään kokemusta tai tietoa mistään muusta konstista...lääkärit vaan sanovat ettei voi mitään..sen kanssa pitää vaan elää...

6

4019

    Vastaukset 6

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Ansku

      Mulla on ollut nokkosrokko n.8 vuotta ja koko sen ajan olen syönyt Zyrteciä ja se on myös auttanut. Rokko ei kerkeä nousta kun ottaa lääkkeen n. joka toinen ilta tai kerran vuorokaudessa. Mutta jos lääkkeen ottaa liian usein se ei vaikuta.

      • ei enään

        sairastin nokkosrokkoa n6kk.olen allerginen .ihotautilääkäri testasi allergiani syyn.söin myös aluksi allergialääkkeitä.ja väsytti valtavasti.
        käytän nykyisin allergiaani homeopaatin suosittelemaa ainetta. ihottuma on pysynyt pois.


      • s.Freud
        ei enään kirjoitti:

        sairastin nokkosrokkoa n6kk.olen allerginen .ihotautilääkäri testasi allergiani syyn.söin myös aluksi allergialääkkeitä.ja väsytti valtavasti.
        käytän nykyisin allergiaani homeopaatin suosittelemaa ainetta. ihottuma on pysynyt pois.

        mitä se homeopaatti suositteli ?


      • ei enään
        s.Freud kirjoitti:

        mitä se homeopaatti suositteli ?

        allergiani aiheuttaa perunbalsami ( E 211, asperiini, kaneli, vanilja ym.)Nämä aineet laukaisevat nokkosrokon. Myös itikat. muutama vuosi sitten todettiin astma. Näihin vaivoihin olen käyttänyt homeopaattista lääkettä, Apis,jota saa luontaistuotekaupasta, asiaan perehtynyt myyjä osaa neuvoa käytön (alussa todella varovasti , rae liuotetaan lasilliseen vettä ja pieniä " hörppyjä" ) kaikille ei apis sovi!!


    • hoitsu

      Nokkosrokon syyt olisi aivan ensin parempi selvittää, vaikka se vaikeaa onkin. Itselläni nokkosrokko aktivoitui/puhkesi noin kolme vuotta sitten flunssan yhteydessä. Ensin epäiltiin, että tulehdus elimistössä olisi sen aiheuttanut tai antibiootti jota vaivaan söin. Epäiltiin myös stressiä, koska elämässäni oli tapahtunut samoihin aikoihin paljon muutoksia, työpaikan vaihdos jne. Nokkosrokko "jäi" päälle useaksi kuukaudeksi ja pelkäsin kroonistuneeni ks. taudille, mutta onnekseni se meni ohi. Lopulta noin reilu vuosi sitten itse sain selville yksinkertaisen syyn nokkosrokkooni, jälleen kerran flunssan yhteydessä nautin Finrexiniä(apteekista saatavaa jauhepusseja, jota sekoitetaan veteen ja nautitaan kuumana).
      Ks. annospussi sisältää mm.asperiinia ja jälleen kerran ihoni oli täynnä nokkosihottumaa. Tämän jälkeen herkistyin myös ibuprofeenille eli Burana, Ibuxin jne eivät enää sovi minulle.
      Myöhemmin minua valistettiin Finrexinin olevan "yksi pahimmista" laukaisevista tekijöistä nokkosihottumaan ja herkistymisiin myös muille kuten esim. ibuprofeenille.

      Muita syitä nokkosihottumiin voi olla myös lämpötilavaihtelut esim. kuumasta kylmään tai päinvastoin. Kiusallinen vaiva.

      mainitsen vielä, että minulle eivät perinteiset antihistamiinit kuten Zyrtec auta yhtään mitään. Jos nokkosrokko on päällä joudun turvautumaan kortisoniin suun kautta tai pistoksena lihakseen.

    • a.p.u

      Minä olen kärsinyt nokkosrokosta , 9 kuukautta mutta kävin homeopaatilla noin kuukausi sitten ja nyt alkaa näkyä tuloksia. Nokkosrokkoni on stressiperäistä ja siihen lääkäreillä ei ollut muuta apua kuin antihistamiinit. Nokkosrokko on ollut hyvin rajua , kasvoissa valtavaa turvotusta ja mieletön kutina ympäri kehoa mutta kuten totesin niin apu voi tulla myös homeopaatilta.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Ampuminen kylpylässä

      Onko vornasen timbe käynyt hiukan kylpemässä vai mikä tämä ampumatapaus on kylpylässä? Tuntuu aika villi meno olevan naa
      Naantali
      75
      1729
    2. Naantalin kylpylän ampujat

      Oli somppumatuja. Nyt mennään. Suomi on ruotsi.
      Maailman menoa
      24
      1216
    3. Kemijärvellä vesionnettomuus

      Pitkänsillan ja taiteilijanniemen välillä nähty henkilön painuvan veden alle. Mitä on tapahtunut? Onko vesihiisi taas as
      Kemijärvi
      34
      1112
    4. Hei, voitko kuunnella

      Voisitko auttaa minua selvittämään asioita? En halua ajaa sinua hulluuteen kanssani, en sitoa sinua, en esittää vaatimu
      Ikävä
      135
      933
    5. Joku porukka lähtenyt täältä

      Ihmeen hiljainen on palsta nyt. Yleensä tänne tulvii aloituksia yms, mutta nyt on kyllä erikoisen hiljaista.
      Ikävä
      189
      826
    6. Miten yrität

      Vielä saada kaivattusi?
      Ikävä
      64
      704
    7. Olipa yllätys

      Kuten hyvin moni tiesi/arvasi että valetta alusta loppuun toi *olemme ystäviä* satu. Instassaan käsi kädessä kuva kertoo
      Kotimaiset julkkisjuorut
      192
      629
    8. 77
      622
    9. On todella ikävää

      Todella ikävää, että asiat ovat menneet tällaisiksi. Tämä ei ollut missään vaiheessa tarkoitukseni. Olen tehnyt virheit
      Ikävä
      79
      608
    10. Tuletko tänään

      Jos soitan? Niin... tuletko?🖤
      Ikävä
      49
      571
    11. Se kun olit pitkästä aikaa silmieni edessä

      Oli kyllä sykähdyttävää. Tiedätkö, mikä laittaa minut ikävöimään sinua? Kun palautan mieleeni valtavan ihanan olemuksen,
      Ikävä
      32
      528
    12. Ottanet yhteyttä

      Facebookissa,jos on jotain asiaa.Miehelle! T.M-nainen.
      Ikävä
      55
      517
    13. Muutto auto hakee sut tänään!

      Tein sulle oman huoneen! mieheltä naiselle
      Ikävä
      57
      502
    14. 36
      474
    15. Oletteko koskaan torjuneet kaivattuanne?

      Minä olen, kun en silloin tajunnut vielä ihastuneeni. Yritin paikata tapahtunutta, mutta ei onnistunut enää.
      Ikävä
      25
      457
    16. Kai sä mies ymmärrät..

      ..ettet jättänyt vaihtoahtoa. Tottakai toivon vielä, että pystyisit toimimaan niin että asiat korjaantuisivat. Vahvast
      Ikävä
      28
      432
    17. En tiedä mitä sanoa

      Siksi en vastannut😔
      Ikävä
      33
      423
    18. Jos kaivattusi olisi

      Vieressäsi niin mitä tekisit?
      Ikävä
      40
      417
    19. Kiinni jäit

      Ei olisi uskonut sinusta
      Ikävä
      16
      409
    20. Päivän galluppi

      Minkälainen ehkäisy sinkkupalstalaisilla käytössä?
      Sinkut
      82
      398
    Aihe