oikkikseen...mikä kurssi paras?

???

Niin,elikkäs kertokaapas te jotka olette käyneet oikikksen valmennuskursseilla, että mikä mahtais mielestänne olla hyödyllisin`?
Itse olen ajatellut pykälä ry.:n kurssia..kokemuksia??

6

1598

Äänestä

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • johdanto oikeustieteeseen.

      Edullinen ja ihan hyvää ja riittävää.

    • OIK.YO vm. 05

      Jos Helsinkiin olet hakemassa, kuten oletettavaa on, koska mainitsit Pykälän... Niin ensikertalaiselle suosittelen Pykälän pienryhmäkurssia; asiat selkiintyvät toisten selittäessä ja lisäksi käydään vastaustekniikkaa läpi, joka on kaiken AO sisäänpääsyn kannalta. Itse oli viime keväänä pienryhmä-kurssilla ja se tuotti tulosta... :)

      Jos et koe pienryhmää niin oleelliseksi on myös teoriakurssi (mahdollisesti yhdistettynä vastaustekniikkaan) hyvä vaihtoehto. Pienryhmät kuitenkin saavat ns. läheisempää opetusta ja siellä tutustuu kohtalontovereihin, joihin on kiva törmätä tiedekunnan käytävillä syksyllä... :)

      Eli voin suositella Pykälää koko sydämestäni! Sisäänpääsyn kuitenkin ratkaisee oma lukeminen, ei mikään muu... Ja kova tahto siihen mitä tekee...

      Tsemppiä ensi keväälle!!

    • lääkisheppuli

      Miten erottaa wannabe-opiskelijan eli hakijan ja todellisen opiskelijan?

      No siitä että hakijat keksivät ylimääräisiä konsonantteja kuulostaakseen fiksummilta vaikka nolaavat itsensä totaalisesti.

      Se on OIKIS, aivan kuin lääkis on LÄÄKIS.

      • Karvanalle

        ....paitsi jos ihan tosissaan haluaa oikkeustieteelliseen tai lääkketieteelliseen tiedekuntaan.


    • nykyään

      enemmän rahastamista!:(
      Kyllä itsekin lukemalla saa hyvät ja selkeät vastaukset paperille!

    • hänkin pyrkimässä...

      Kannattaisi kysyä Luhtaselta, hänkin varmasti mukana ensi vuoden oikiksen pääsykoessa. Nykyään hommat aloitetaan ensin oikeusministerinpaikasta, sitten oikista lukemaan ja jos vielä kiinnostaa, sitten yksinkertaisen juristin hommiin!

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Stefu LOISTAVAA!

      Ilmeisesti joku vedonlyönti tms, selvinpäin-elämästä👍👍👍 ilmankos ei ole Sofiaa näkynyt. Miten tän parin nyt käy, kun viimi ei maksettuna enää virta
      Kotimaiset julkkisjuorut
      134
      2024
    2. Msisa on eronnut

      Mies ei kestänyt jatkuvia syrjähyppyjä eikä totuutta Turun yöstä.
      Kotimaiset julkkisjuorut
      29
      1082
    3. Missä sinuun mies voisi

      näin pääsiäisenä vahingossa törmätä? Ei ilmeisesti missään?
      Ikävä
      69
      883
    4. Venäläisiä keksintöjä?

      Kun tässä nyt yritän miettiä venäläisiä keksintöjä, niin ei äkkiseltään tule oikein yhtään mieleen. Onko niitä edes?
      Maailman menoa
      262
      770
    5. Tiedän että on aika luovuttaa

      En vaan osaa. Liian kauan toivonut jotain, mikä ei koskaan tule toteutumaan. Olo ei ole mitenkään hyvä, mutta itken vähemmän kuin silloin kun sinuun r
      Ikävä
      65
      760
    6. Raviskalla tappo?

      Huhuja liikkuu et raviskalla ois joku laitettu kylymäksi?
      Oulainen
      14
      744
    7. Sun mies on mun

      Sinun mies on yksin minun ja sinä et voi sille mitään.
      Ikävä
      83
      693
    8. Katumuksesta

      Pitkäperjantaina eräässä seurueessa puhuttiin katumisesta ja mitä itse kukin katuu. Yleisintä tuntui olevan pahasti sanominen jollekin läheiselle ja t
      Sinkut
      132
      687
    9. Sisällissota kiihtyy Ruotsissa

      KaupunkiTaistelut koraanin puolesta kiihtyneet Linköpingissä ja Malmössä. Ruotsin poliisi joutunut vetäytymään suojiin. Päätän raporttini Ruotsista.
      Maailman menoa
      213
      679
    10. Et arvaa nainen, miten ikävä mulla on sinua.

      Sinua ei voi unohtaa. Pusu sulle musulle!
      Ikävä
      26
      673
    Aihe