Kuulin juuri, että Kelan myöntämään psykoterapiaan tarvitaan enää 3 kk hoidossa käyntiä 6 kk asemasta. Kelan sivuilta löytyy lisätietoa, jos joku on sen tarpeessa. Aiemmin aika oli 6 kk. Saattoi olla, että säännös tulee voimaan vasta vuoden vaihteessa, mutta jos haluaa asian laittaa käsittelyyn, niin kuukausi menee asian käsittelyssä, joten aivan passeli aika alkaa keräämään papereita, jos tuntee, että terapiasta voisi olla hyötyä. Omavastuu siinäkin kuitenkin on, mutta Kela sentään tulee vastaan.
Anteeksi epämääräinen tietoni. Ihailen Pärren tekniikkaa, jossa antaa suoran linkin kyseiselle Sivulle. Itse tässä vaan herätän huomaamaan.
Anteeksi epämääräinen tietoni. Ihailen Pärren tekniikkaa, jossa antaa suoran linkin kyseiselle Sivulle. Itse tässä vaan herätän huomaamaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
http://www.kela.fi/in/internet/suomi.nsf/NET/301204150015KM?OpenDocument
Hienoa. Pitäisi varmaan itsekin alkaa käymään noilla Kelan sivuilla, mutta ne on jotenkin periaatteellisessa "pannassa".
Oliko muuten mielestäsi selkeästi selostettu asia? Mielestäni oli sekava tai sitten olen nyt vain niin väsynyt, että ei tosta pirukaan tarkkaa selkoa ota.
Noh, eipä tuosta ammatti-ihmisetkään osanneet sanoa, että onko tuo linkkisi antama ohje Kelan sisäisi ohjeita, asetuksella vai lailla säädetty. Jos on vielä jokin muukin vaihtoehto, niin voi sanoa. Mielestäni saisivat Kelan sivuilla sanoa, että mihin perustuu tuo ohje.
Viittaisi siis, että asiasta on säädetty lailla tai asetuksella, mutta sitten tuo on Kelan soveltamisohje, jonka ovat itse "keksineet".
Mielestäni tuo ohjeena yhtä leveetä kuin pitkää... siinä sanotaan vielä, että päätöksestä ei ole valitusmahdollisuutta. Hienoa Kela! Onpa taas oikeusturva hienosti taattu, kun säädetään harkinnanvaraiseksi ja ei edes valitusmahdollisuutta. Asiassa on siis täydellinen mielivalta käytössä. Jos jollain on ottaa kantaa tähän, niin mielelläni kuulen positiivisiakin kokemuksia.
Kelan avustamaa psykodynaamista terapiaa saa 2 kertaa viikossa kahden vuoden ajan..hyvin harvoin 3 kertaa viikossa tai kolmannen vuoden
Kela korvaa suurimman osan,mutta vielä jää iso summa itse maksettavaksi- ja tuo kaksi vuotta on pitkässä intensiiviterapiassa vasta alku..usein on käytävä paljon pidempään
suosittelen! tie on pitkä ja kivinen,mutta vaivansa arvoinen- en antaisi pois hetkeäkään!
Olet siis onnistunut sen saamaan. Ei sille mahda mitään, mutta on se kyllä todella hyvä, että saa puhua säännöllisesti ongelmistaan jollekin, että ei tarvitse tuntea huonoa omaatuntoa. Minulla ainakaan ei ole parisuhteet kestäneet, kaverisuhteet rakoilee yms. Kolmen kuukauden kokemuksen jälkeen voin sanoa, että siitä on todella ollut apua, vaikka alussa se tuntui todella vaikealta. Omalla kohdallani se on vain puhumista, mutta en koskaan ole jaksanut muita kuunnellakaan kovin ja omista asioistani olen höpöttänyt.
Nyt aion ainakin yrittää muuttaa itseäni ja tulla mukavaksi tasapainoiseksi "tylsäksi" aikuiseksi. Tässä huomaa, että hieman epäilen tuota, että pystyykö itseään muuttamaan, mutta kyllä sitä pystyy niin, että kun on parempi olo, voi olla parempi muillekin ja kerrankin rulla pyörii ylöspäin ja ei hyvyys kasaantuu, kuten ongelmat aikoinaan.
ihminen muuttu iän myötä. Musta on tullut hieman rauhallisempi ja muita jaksan paremmin kuunnella ja huomioida kuin ennen.
Noista terapioistakaan en ole edes ennen kuullut yhtään mitään. Näin pimennossa olen ollut kaikki vuodet vaikka epiä oon sairastanut yli 20v.
Uskomatonta, mutta totta. Onneksi on hyviä ystäviä joille olen voinut aina purkaa huonoa oloani ja hekin ovat voineet kertoa huoliaan minulle.
Kelan lomakkeet KU 102 ja KU 106 ja sitten lisäksi psykiatrin lausunto. Lopullisesti Kelalta saa harkinnan varaista avustusta, kun on käynyt 3 kk terapissa (tätä logiikkaa en tajua ollenkaan). Kun on terapiassa käynyt 3 kk, niin uudestaan psykiatrin lausunto ja voivat tehdä päätöksen, josta ei voi olla varma. Olen kuullut, että siksi julkiselle puolelle tulisi hakeutua, jos oikeasti tarvitsee.
Pärre oli antanut tästä linkin. Kelan sivuilla on paljon tietoa, mutta ei he itsekään niitä aina noudata tai tiedä ja sitten etenkään lääkärit ei tiedä Kelan myöntö edelletyksistä ja kuitenkin kirjoittavat lausuntoja ja sairaanhoitajat vakuuttavat vielä, että varmasti voit mennä yksityiselle, että päätös tulee olemaan myönteinen. Näin asia ei todellakaan ole. Kyse on harkinnanvaraisesta kuntoutuksesta ja se voi olla kielteinenkin. Tätä ei vaan tiedä edes hoitoon ohjaava psykiatrikaan. Kelassakin päätöksen tekijät eivät oikein tarkkaan osanneet perustella päätöksiään ja kun kysyin, että pykälää, mihin päätöksen perustelivat, ei he sitä tienneet ja itseasiasiassa olivat valmiita heti sitä muuttamaan:). Yhtä sotkuahan nuo asiat on, mutta eiköhän ne selviä tai jää selviämättä. Se on selvinnyt ainakin, että ei ne kovin selviä ole ja aika on mahdolisesti muuttumassa takaisin 6 kk:teen 3:sta. Lakien perässä on vaikea pysyä ja informaatiotulva on valtava ja viranomaisetkin varmaan soveltavat lakeja ja ohjeita vaihtelevasti. Tulkinnan ja harkinnan varaa on aina etenkin harkinnanvaraisissa kuntoutusetuuksissa.
Nyt sain ainakin oman pään sekaisin. Toivottavasti saitte jotain selvää tästä:).
joten annetaan olla. Ei siis kirjoituksesi vaan käytäntö ja stressaan jo etukäteen kaiken maailman lippujen ja lappujen anomisista ym... Oon ihan täynnä noita anomisia.