Meillä poika 4.5kk itkee ja kipristää vatsaa jatkuvasti. Viime viikolla vein lastenlääkärille ja siellä sanoivat että on koliikkia. neuvoivat syöttämään peruna ym sosetta ainakin purkin päivässä iltapalaksi hedelmäsose. Jonkin verran ehkä helpottanut mutta ei ole vaivat kokonaan loppuneet :( Onko joku muu saanut saman neuvon että "kypsytetään" masua/suolistoa kunnon ruualla? Onko tehonnut? Kuinka kauan lapsillanne on kestänyt koliikki? Kiitos vastauksista :)
Koliikin kesto?
äidskä
2942
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
tyttärellä kesti 5kk koliikki jonka jälkeen likka ekat 3v herätti joka yö. Vikalla tytöllä uhkasi tulla myös koliikia mutta silloin olin jo oppinut jalkahieronnan vauvalle joka auttoi ja huudot loppuivat siihen.
yhden tuttavani kaksoset kärsivät koliikista 1v2kk hän oli juuri saanut toisetkin kaksoset jotka hekin kärsivät samasta vaivasta mutta sitä en tiedä kuinka kauan.. Toivon todella että teillä koliikki helpottuu pian,ei ole kiva kokemus!