Mitä kokemuksia teillä on kypäräpuhelimista??
Mikä olisi toimivin malli?
Toimiiko eri merkit yhteen vai pitääkö kaikilla olla sama merkki?
Käytettävyys, onko niissä joku tangentti ettei kanava ole kokoajan "auki"?
Kertokaa kokemuksia / suositelkaa jotain toimivaa mallia n.10 hlön ryhmälle...
Nimim. Moottoriturpa
Mikä olisi toimivin malli?
Toimiiko eri merkit yhteen vai pitääkö kaikilla olla sama merkki?
Käytettävyys, onko niissä joku tangentti ettei kanava ole kokoajan "auki"?
Kertokaa kokemuksia / suositelkaa jotain toimivaa mallia n.10 hlön ryhmälle...
Nimim. Moottoriturpa
Vastaukset 2
Vanhimmat
Tarkoitat varmaan radio yhteyttä?
Kaverin kans kokeiltiin viime syksynä:
www.louis.de
kaverin head set tuotenro: 10001294 vaioliko 10001232 10001234
Mulla PMR valmis intercom: 10001270
Radiona Cobran oli 700 (muistaakseni).
Molemmat toimi ihan hyvin(mulla oli jo koko kesän käytössä pop-intercomina). Liittimet etc eivät ole parasta mahdollista, mut toimivat hyvin kun käsittelee normaalilla huolellisuudella.
Mulla soi välillä poppi ja samalla voitiin jutella ilman ongelmia. Tangentti tulee johdon päähän vaikka kahvaan. tangentit ovat hankalan kokoisia (sama suunnilleen kaikissa), vaikea saada sellaiseen kohtaan ettei haittaa ajamista, mut helppo käyttää. Myös paksu tarranauha jolla tuli kiinni, painoi kämmenpohjaan lyhyelläkin lenkillä. todettin et jos käyttäis yhtään enempää niin se pitkien-vilautus-ohitus-nappi olis just hyvällä paikalla ja ihan varmasti vaihdettais se tangentiksi.
VOX-ääni aktivointi ei oikein toimi, kun kypärässä on aina sen verran melua ja tuossa lähetyksen viive on vielä pitempi , tangentillakin meinas jäädä lausen alut ja loput, ottaa noin sekunnin ennen kuin lähettää. ja loppuu just heti kun nappia löysää vähänkin.
PMR:t sinällään toimii yhteen kyllä, eli jokaisella voi olla vaika eri merkkiä. Laitteissa tosin on sit eroa. Toi Cobra on ihan ok, kohtuu hintainen kai jotain 60-70e pari. Huonoa on virtanappi joka on tyrkyllä ja painuu helposti esim taskussa ja sammuu (viila tai liimalla kohouma viereen auttais). Muista ei tuossa käytössä ole kokemusta mut kannattaa kattoo napit et on saatavilla myös hanskoin, mut ei vahingossa.
tuolta esim lisää tietoa: www.rxtx-tuote.fi/
Bluetooht olisis kova sana kunhan uusin versio tulee kunnolla myyntiin siis sellainen että se olisi stereo bluetooht versio eikä mono.Ei piuhoja roikkumassa kypärässä vaan lataus piuha kun akkua kypärässä ladataan ja vasta yksikkö pyörään missä liitännät puhelimille gsm ja uhf puhelin sekä stereot.Tää olis mun haave