Acer & Slot-asema

Acer 5021WLMi koneen yhteydessä on ollut huonoa palautetta tuosta Acerin Slot-asemasta, onkohan aseman ongelmat ratkaistu 5022WLMi mallin kohdalla?

Toisaalta jos olisi, luulisi että huollossa 5021 malliaan käyttäneet olisivat saaneet tämän uuden asematyypin (olettaen että sellainen on). Ja mikäli asema on vaihdettu, niin tähän ketjuun voisi laittaa palautetta miten se on toiminut sittemmin.
4492
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

niin, tuo asema on itselläni ollut ongelma, suojalevy on irronnut eikä pysy paikallaan, levyt eivät tule ulos kuin hyvin satunnaisesti kun sörkin pieneen reikään klemmarilla... huoltoon on lähdössä helsinkiin kunhan saan lähetettyä, (nyt on vielä tarvetta koneelle), ja sanoivat että menee n.2vkoa!! ei auta itku. kuulemma se etulevy on tässä mallissa ollut liian pieni ja heiveröinen eikä siksi kestä kiinni, ja sen takia varmaan paskaa on päässyt koneen sisälle kun ei koko asema enää toimi kunnolla. Muuten kone on toiminut hyvin. mitä nyt kolme kuollutta pistettä. (häiritsee nekin aika paljon). Vaihtavat samalla näytönkin kyllä huollossa.

Äänestä
  • Muista tulla kommentoimaan kun saat koneesi huollosta, onko asema vaihdettu sellaiseen jossa läppä jykevämpi tms. :) Mikä Acerilla muuten on rajana näytönvaihdossa, ilmeisesti ei kauheasti tarvitse olla pikseleitä vialla kun vaihtavat.

    Äänestä

  • Hei!

    Hankin Acer Aspireni (5021 WLMi) tämän vuoden toukokuun loppupuolella. Minulla oli silloin ihan sama ongelma slot-aseman kanssa, eli etulevy ei pysynyt paikalla. Tuli uusi etulevy tilattua huollosta, kesti lähes kuukauden ennen kuin uusi levy saapui! Ennen uuden levyn saavuttua pidin etulevyn teipattuna jotta se pysyisi paikalla, näytti kyllä vähän hassummalta! Tämä uusi levy oli sitten "oikeankokoinen", nyt se on pysynyt hyvin paikalla ja aukko on tarpeeksi suuri joten cd/dvd-levyt eivät ota siihen kiinni.

    Mutta: kone on toiminut ongelmitta sen jälkeen, pidän erityisesti näppäimistöstä ja slot-aseman toiminnasta! Toisaalta harmittaa etten hankkinut 5024-malli, siinä on esim. ATI Mobility Radeon X700 128 MB näytönohjain verrattuna koneeni X600 64MB...

    Edellinen läppärini oli Fujitsu Siemens Amilo 8800, se oli kans hyvä kone mutta tuli niin hirveän kuumaksi ja kerran lähes ylikuumentui!

    Äänestä

eli näytön vaihtavat jos keskimmäisessä kolmannessa siis sivu/pystysuunnsta kun rajaat näytön kolmeen osaan, jos siinä on yksi tai kaksi häiritsevää kuollutta pistettä niin vaihtvat... reunoilla jos on kuollutta eivät kuulemma vaihda...

Äänestä

Kommentoi aloitusta


tirlintaa kirjoitti:

Acer 5021WLMi koneen yhteydessä on ollut huonoa palautetta tuosta Acerin Slot-asemasta, onkohan aseman ongelmat ratkaistu 5022WLMi mallin kohdalla?

Toisaalta jos olisi, luulisi että huollossa 5021 malliaan käyttäneet olisivat saaneet tämän uuden asematyypin (olettaen että sellainen on). Ja mikäli asema on vaihdettu, niin tähän ketjuun voisi laittaa palautetta miten se on toiminut sittemmin.

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu