Moro
Hieman on päässyt autokuume iskemään ja Ex-Alffistina (Alfa 75) Alfa 156 2.0 peli on aiheuttanut pientä kihelmöintiä ympäri kroppaa ja entisenä Alffistina tiedän että tästä tunteesta ei pääse eroon muutakuin ostamalla sellainen. Kertokaas kommentteja autosta: Ajotuntuma, alusta/jousitus, onko yli 100.000 km ajetuissa tullut ongelmia (esim. kannentiiviste, jne), onko ruostumisaltis, onko sähkölaitteissa ongelmia, lastentaudit, onko varaosat hintavia.
Kiikarissa olis yksi 156 2.0, vm 2000 jolla ajettu 43 000 km. Autoon tulee 20.000 kilsan takuu mukaan.
Hieman on päässyt autokuume iskemään ja Ex-Alffistina (Alfa 75) Alfa 156 2.0 peli on aiheuttanut pientä kihelmöintiä ympäri kroppaa ja entisenä Alffistina tiedän että tästä tunteesta ei pääse eroon muutakuin ostamalla sellainen. Kertokaas kommentteja autosta: Ajotuntuma, alusta/jousitus, onko yli 100.000 km ajetuissa tullut ongelmia (esim. kannentiiviste, jne), onko ruostumisaltis, onko sähkölaitteissa ongelmia, lastentaudit, onko varaosat hintavia.
Kiikarissa olis yksi 156 2.0, vm 2000 jolla ajettu 43 000 km. Autoon tulee 20.000 kilsan takuu mukaan.
Vastaukset 8
Vanhimmat
Moi,
itse ostin noin 1,5 v sitten. Olen ajellut nyt noin 50 tkm (mittarissa 90 tkm). Ei murheita, 20 tkm välein on käyty määräaikaishuollossa (huoltokust. yhteensä n. 600E).
Jos olisin asemassasi nyt ostelemassa, ostaisin 2.5 V6sen. Se oli ainut virhe, jonka minä tein...
Itsellä on 120000 ajettu 155:nen, jossa on 156:ssakin käytetty Twinsparkki, hyvin toimii edelleen, mutta jakohihnan olen kerinnyt kerran jo katkaista.
Antoivat sinulle muuten takuun jakohinan vaihtovälin mukaan.
Voin suositella twinsparkkia, sillä edellytyksellä että vaihdat tuon hihnan kiristimineen jo ennen 60000km. 156:sessa on tuo vanhemmiten moottorin dieseliksi muuttava nokka-akselin ajoituksen muunninkin vaihtunut paremmin kestävään versioon. Sähövioista ei ole tarvinnut ainakaan minun kärsiä
Terve
108 000 km on nyt 156 Selespeedin taulussa. Vähän olen vaihtoaikeissa ollut, mutta vielä ei ole sellaista koeajoautoa tullut vastaan, jonka jälkeen ei oma olisi tuntunut paremmalta. Paitsi tietysti uusi Alfa, mutta sitä ei ole varaa ostaa, kun Delta-autolla on kunnia-asianaan tarjota maan huonointa hyvityshintaa vanhasta Alfasta.
Tähän asti korjattua:
- polttimoita joutuu uusimaan turhan usein
- takajarrupalat on vaihdettu
- käsijarruvaijeri uusittu
- takaoven ulkokahva murtui, mutta on vielä käytettävissä
- oikea etuiskari ruiski itsensä tyhjäksi, jolloin vaihdatin kaikkiin nurkkiin Novitecin kaksitoimiset pumput. Lopputuloksena hieman jäykempi alusta, mutta maavara ennallaan.
- Lisäksi Selespeedissä on konehuoneessa muuan liitin, joka näköjään vanhetessaan löystyy tai hapettuu ja alkaa tarjota vaihteistolle mitä ihmeellisimpiä käskyjä. Liitin uusiksi ja vaihteisto kalibroitava. Liitin maksaa, mutta kalibrointi on halpaa.
- juu, ja joku etupään pusla oli katsastussedän mukaan vähän väljä. Ei pahasti, mutta suositteli seuraavassa huollossa vaihtamaan.
Pienenpieniä kiveniskemiä tulee kyllä kylkiin, mutta ruostetta ei ole näkynyt. Myös -89 mallin 75:teni on alkuperäisissä maaleissa ja kovin vähäisessä ruosteessa.
Alusta on 156:n parasta antia. Väittäisin, että 2-litrainen on vielä parempi tältä osin kuin kutonen, jossa etupää on vakiona vähän pehmeä, joskaan ei mitenkään absoluuttisesti, vaan ainoastaan verrattuna...
tullut täyteen 2.0 TS:llä.
Listaa:
- etupyörän laakeri vaihdettu 95 tkm kohdalla
- polttimoja mennyt myös ihan kivasti
- molemmat sumuvalot vaihdettu, lasi rikki en tiedä miksi
- tuulilasinpesurin moottori vaihdettu
- takajarrupalat loppu, vaihdettava pian
Siinähän ne.
Kalliita huoltoja ainakin 60 tkm ja 100 tkm kohdalla. 60 tkm on se legendaarinen hihnan vaihto, jonka ovh on about 5000 vanhaa rahaa. En tiedä onko alennuskampanja ko. työn suhteen vielä voimassa. 100 tkm:ssa tulee tulppien vaihto, joka nostaa hinnan pilviin.
Vaihtoa itsekin olen jo jonkin aikaa haaveillut, merkistä ei ole epäselvyyttä ;).
...ihmeessä vaihdatte ne noin uutena pois, kun kai ne nyt kauemminkin kestää ? :) Itse en ole Ladaa lukuunottamatta omistanut mitään autoa, jolla olisi ollut ajettuna vähemmän kuin 60000.
Kimmo (ei vielä alfisti)
...jonka äärelle hiljennyn silloin - tällöin itsekin. Omalta osaltani voin vain sanoa sen, että kun kilometrejä tulee puolen sataa tuhatta vuodessa ja useimmat kilometrit sellaisia, ettei ole varaa jäädä tielle, niin vaihdan auton mieluummin jo hyvissä ajoin ennen kuin siihen alkaa tulla vikoja - niitähän tulee kaikkiin autoihin ja rehellisyyden nimissä en usko, että Alfoihin kaikkein vähiten.
Kun ajokilometreistä suurin osa on vielä rahanalaisia eli muodostuu kodin ja työpaikan välisistä, verotuksessa vähennettävistä matkoista sekä muista työhön liittyvistä, työnantajan korvaamista reissuista, on mahdollista (joskaan ei helppoa) vaihtaa auto vielä suht' tuoreena.
Paljon toi sadan tonnin huolto maksaa ?
Jos eka hihnanvaihto on kuudessakympissä, toinen lienee 120 tkm ja maksaa yhtä paljon ( 5000 mk ) ?
Onko noi tulpat jotenkin erikoiset, ei kai niiden pelkkä määrä voi hintaa nostaa taivaisiin ?
Hihnanvaihto on nykyään 60 tkm:n välein. Se pudotettiin ehkä noin vuosi sitten ko. väliin ilmeisesti alkuperäisestä 80 tkm:sta. Delta antoi vielä ainakin vuoden vaihteessa 50 % alennusta 60 tkm kohdalla ja 25 % 80 tkm kohdalla ko. operaatiosta. En tiedä onko enää voimassa.
Tulpat vaihdetaan 100 tkm:n välein ja niitä tarvitaan 8 kpl TS:ssä. Jos en nyt ihan väärin muista niin tulpan hinta oli Deltassa n. 200 mk/kpl. Itse ostin täsmälleen saman tulpan muualta huomattavasti matalampaan hintaan.
Muilta osin huoltojen hinnat ovat kohtuulliset.