Uskotteko terapian auttavan?

mies ja nainen

Jos haluaa korjata lukossa olevaa parisuhdettaan ja kaikki oljenkorret on suhteen hyväksi käytetty,miten uskoisitte terapian auttavan?

Oppiiko tämän ikäiset enää uutta ja uusia käyttäytymistapoja toista kohtaan?

Kannattaako vai onko se rahojen tuhlausta?

Onko kellään kokemusta?

10

570

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • PrimaStara

      Vaikka ei kalaa saiskaan . Kaikkea hyvää vaan yritykselle ja mitä rahalla saa se ei maksa mitään.

      • ##############

        terapiaa,mutta se onkin toinen juttu onnistuuko löytämään sellaisen terapeutin joka täysin puolueeton molempien suhteen.
        ainakin kannattaa kiertää kaukaa naimattomat,koska ne on omasta mielestä parhaita parisuhdeoppaita ,samalla tavalla,kun lapsettomat kasvattamaan lapsia.
        Menestystä kuitenkin toivotan.


    • itsekin

      aika lukossa tällä hetkellä mutta tekisin mitä hyvänsä jotta saisin tehdyn tekemättömäksi nimenomaan parisuhtdetta silmällä pitäen.

      Terapiasta ei ole kokemusta, mutta sekin kannattaa
      varmaan kokeilla. Aikaisemmin en uskonut moiseen,mutta uskoni on kummasti vahvistunut.

      Luulísin, että oppii jos vain tarpeeksi uhraa sille asialle aikaa ja vaivaa.
      Ainahan on niitä "kasvukipuja" oli se sitten uusi tai vanha suhde.
      Uskon kuitenkin, että "rakkaus kaiken voittaa".

    • rosalii

      on monenlaisia
      ja varmaankin ammatti-ihmiset osaisivat opastaa ko. terapioiden vaikutusmekanismeja ja selvitellä yksilöllisesti mikä voisi sopia parhaiten

    • ei auttanut

      oltiin perheterapiassa yhdessä ja erikseen. Ei auttanut. Myötätuntuoa tuli molemmille puolin ja toisin, mutta päätä se ei kääntänyt. Nyt erosta jo 8 vuotta, enkä ole eroa koskaan katunut. Mutta kannattaa käydä kyllä juttelemassa terapeutin kanssa tai jossain ennen lopullista päätöstä. Voihan olla, että teidän tapauksessa löydätte toisenne uudelleen. Tsemppiä siis matkaan.

      • rosalii

        erilaisilla terapiamuodoilla etsitään ratkaisuja erityyppisiin ongelmiin ,,,
        tai ei ehkä välttämättä ratkaisua vaan tuetaan siten, että löytää omien ajatusten sekamelskasta itselleen tärkeät asiat

        ja selvitetään itse kunkin OMAT TAVOITTEET
        joskus ne voi olla itseltäkin hukassa
        mitä oikeastaan haluaa?

        Julkisen sektorin tarjonta saattaa olla aika yksipuolista,,,
        yksityisellä ehkä voisi olla monipuolisempia mahdollisuuksia
        ja kannattaisi selvittää esim mitä muotoja Kela
        korvaa... vai korvaako mitään?

        kun ihminen on kriisissä, ajatukset eivät kulje johdonmukaisesti,
        kyllä ulkopuolinen apu ainakin jossain määrin auttaa...


    • ystäväni saanut apua

      Mies ryyppäs ja haaskas rahat yms. luuhastamista. Menivät perhe neuvolaan, kun oli lapsellakin ongelmia. Olivat ilmottaneet likkakaverilleni, että hänellä on vika kun hän on riippuvainen miehen alkoholin käytöstä. Mies oli itkenyt, että kun muija on lyönytkin. Sitten se oli saanut valtavan säälin ja myötätunnon tädeiltä jotka liikuttuneena olivat seuranneet itkeskelevää miestä. Likkakaverini hämmästeli heidän käytöstään ja otti eron hunsvontista. Naureskeltu on, että miten hän nyt osaa ollenkaan olla kun hän on niin riippuvainen miehen juomisesta. Ihme että pärjää ilman retkun juomista!!!! Nainen ei siis saanut mitään apua ainakaan sieltä taholta.

      • olikin huora

        Pahemmasta päästä hakkasi miestään ja poltti tupakalla käsivarret,,hakkasi lapsia kusetti perheen rahat,


    • kokemusta on

      Ei kannata,,lähde ja heti eri suuntaan sinulla on elämää vielä hetken aikaa,älä tuhlaa sitä häneen enää.

      Sinä et voi enää mitään menettää voit ainoastaan voittaa ja voittaa.

    • olette valmiita avoimin mielin tekemään töitä asian eteen yhdessä, auttaa varmasti - jos ei ensimmäinen terapeutti onnistu, toinen tai kolmas onnistuu ihan varmasti auttamaan teitä auttamaan itseänne. On hyvä pitää mielessä, ettei ole kysymys jostain tempusta, jonka joku muu voi tehdä teidän puolestanne.

      Ei kukaan voi toisten puolesta tietää, auttaako jokin terapiamuoto tai tietty terapeutti vai ei. Kysymykseen liittyy monia tekijöitä, mm. ihmissuhteet ovat tärkeitä. Kohtaavatko kaikkien, vähintään kolmen, ihmisen kemiat. Sama terapeutti voi onnistua yhden käynnin jälkeen saattamaan jonkin parin niin hyvään alkuun, ettei muuta oikeastaan tarvitakaan. Toinen pari tai jompi kumpi on sitä mieltä, ettei halua kertoa yksityisiä ajatuksiaan ainakaan juuri ko. terapeutille.

      Kysymys on aina kummankin omasta ja yhteisestä tahdosta.
      Mitä sinä haluat ja mitä hän haluaa?
      Mitä te haluatte?
      Haluatteko elää yhdessä ja parantaa suhdettanne?
      Mitä arvostatte toisissanne?
      Mitä pitäisi muuttaa?
      Oletteko molemmat valmiita itse muuttamaan tapojanne?
      Oletteko molemmat valmiita tekemään aktiivisesti töitä suhteenne parantamiseksi?
      Oletteko valmiita saattamaan itsenne alttiiksi ja paljastamaan rehellisesti omat ajatuksenne ja toiveenne toisillenne ja terapeutille?
      Oletteko valmiita suorittamaan terapeutin antamat kotitehtävät?

      Itse olen aina ollut sitä mieltä, että jos molemmat sitä haluavat, parhaat onnistumisen mahdollisuudet on oman tutun kumppanin kanssa.

      Tuhlatkaa vähän rahaa ja paljon hellyyttä. ;))

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Kuka sitä naista maalittaa

      Täällä oikeasti?
      Ikävä
      172
      1147
    2. Anteeksipyynnöstä

      Uskotko anteeksipyynnön voimaan? Mikä tekee anteeksipyynnöstä vaikeaa? Onko se mielestäsi joskus turhaa, joko pyytäjän
      Ikävä
      132
      867
    3. Oletko päässyt minusta

      Eteenpäin?
      Ikävä
      84
      793
    4. Ei kukaan ole katsonut

      Kuten sinä. Niin välittävä ja hellä katse.
      Ikävä
      51
      738
    5. Voisin jopa maksaa että saisin nähdä sut mies

      Miten helvetissä joku voi olla tollanen kotihiiri. Edes mä en ole noin paha ku sä! Miten sua voi ikinä edes nähdä ?
      Ikävä
      37
      561
    6. Olisitko oikeasti valmis rikkomaan

      Perheesi? En haluaisi sitä, mutta ne on teidän välisiä asioita. Voin olla sinulle vain kaverikin… ei paineita. Minä kesk
      Ikävä
      55
      549
    7. Stubb munasi - Suomessa kuuluu liputtaa Suomen lipulla

      Presidentinlinnan ja Mäntyniemen salkoihin nostettiin sateenkaariliput lauantaina. Suurin osa kansasta ei varmasti pidä
      Maailman menoa
      296
      538
    8. Martinan tarve valehdella.

      Miksiköhän Martina valehtelee niin paljon,onko hän tietoinen siitä että valheistaan jää useimmiten kiinni? Esimerkkinä t
      Kotimaiset julkkisjuorut
      216
      500
    9. Rakastan sinua

      Päivä päivältä enemmän 🥰 Miehelle.
      Ikävä
      50
      494
    10. Pakkomielle

      Tahdon pyytää anteeksi, että olen kaivannut sinua kaikki nämä vuodet ja olet ollut minulle pakkomielle. Nyt on aika pääs
      Ikävä
      45
      492
    Aihe