Aspiriini ja finnit (akne)

Onkohan teistä kukaan huomannut, että aspiriinin syönnillä olisi vaikutusta ihonne kuntoon?? Mielstäni itselläni se pistää finniä naamaan... Hyvänä esimerkkinä mainitsen tällä viikolla sairastamani flunssan, jonka ehkäisyyn tosin en aspiriiniä käyttänyt, vaan kuumelääkettä joka sisältää samaa ainetta jota aspiriinikin... (Nyt iho punoittaa ja pientä finniä poskiin on pukannut)
Sori kirjoitin ehkä vähän epäselvästi, mutta jos joku huomannut kyseistä vaikuttusta niin ilmoittaa vaan ystävällisesti :) nyt täytyy keritä töllön ääreen)
41059
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 4

Vanhimmat

Mitäpä jos oletkin allerginen asetyylisalisyylihapolle (ASA) eli Asperiinin vaikuttavalle aineelle? Voi meinaan aiheuttaa ihottumaa!

Äänestä
  • Kiitos piristävästä tiedosta :)
    Tänäänkin olen taas päivän ressaillut kasvojen punoituksesta ja ihon oudonnäköisyydestä juuri kasvojen alueella... toivotaan et se sitä allergiaa on.. Mitenhän kauan kestää taas palautuu hapon vaikutuksesta?

    Äänestä

  • ""nimimerkki... kirjoitti:

    Kiitos piristävästä tiedosta :)
    Tänäänkin olen taas päivän ressaillut kasvojen punoituksesta ja ihon oudonnäköisyydestä juuri kasvojen alueella... toivotaan et se sitä allergiaa on.. Mitenhän kauan kestää taas palautuu hapon vaikutuksesta?

    No...jos se sitä allergiaa on, niin sen ihottuman pitäis kyllä hävitä kunhan elimistössäsi ei ole enää tuota asetyylisalisyylihappoa. Voihan olla että se punoitus onkin ihan jotain muuta. Mutta kun seuraavan kerran tarvitset särkylääkettä, ota Panadolia (vaikuttavana aineena parasetamoli), se ei aiheuta allergisia oireita, ihottumaa yms. Mutta ei ole tulehdusta poistava, valitettavasti :(
    Ja lääkärissä kyllä selviää, jos olet allerginen.

    Äänestä

Luulen että se aspiriini ei ole niitä finnejä aiheuttanut vaan tuo flunssa :) Mulla ainakin ihon kunto menee huonommaks jos olen sairas..

Äänestä

Kommentoi aloitusta


""Nimimerkki... kirjoitti:

Onkohan teistä kukaan huomannut, että aspiriinin syönnillä olisi vaikutusta ihonne kuntoon?? Mielstäni itselläni se pistää finniä naamaan... Hyvänä esimerkkinä mainitsen tällä viikolla sairastamani flunssan, jonka ehkäisyyn tosin en aspiriiniä käyttänyt, vaan kuumelääkettä joka sisältää samaa ainetta jota aspiriinikin... (Nyt iho punoittaa ja pientä finniä poskiin on pukannut)
Sori kirjoitin ehkä vähän epäselvästi, mutta jos joku huomannut kyseistä vaikuttusta niin ilmoittaa vaan ystävällisesti :) nyt täytyy keritä töllön ääreen)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu