Onkohan teistä kukaan huomannut, että aspiriinin syönnillä olisi vaikutusta ihonne kuntoon?? Mielstäni itselläni se pistää finniä naamaan... Hyvänä esimerkkinä mainitsen tällä viikolla sairastamani flunssan, jonka ehkäisyyn tosin en aspiriiniä käyttänyt, vaan kuumelääkettä joka sisältää samaa ainetta jota aspiriinikin... (Nyt iho punoittaa ja pientä finniä poskiin on pukannut)
Sori kirjoitin ehkä vähän epäselvästi, mutta jos joku huomannut kyseistä vaikuttusta niin ilmoittaa vaan ystävällisesti :) nyt täytyy keritä töllön ääreen)
Sori kirjoitin ehkä vähän epäselvästi, mutta jos joku huomannut kyseistä vaikuttusta niin ilmoittaa vaan ystävällisesti :) nyt täytyy keritä töllön ääreen)
Vastaukset 4
Vanhimmat
Mitäpä jos oletkin allerginen asetyylisalisyylihapolle (ASA) eli Asperiinin vaikuttavalle aineelle? Voi meinaan aiheuttaa ihottumaa!
Kiitos piristävästä tiedosta :)
Tänäänkin olen taas päivän ressaillut kasvojen punoituksesta ja ihon oudonnäköisyydestä juuri kasvojen alueella... toivotaan et se sitä allergiaa on.. Mitenhän kauan kestää taas palautuu hapon vaikutuksesta?
No...jos se sitä allergiaa on, niin sen ihottuman pitäis kyllä hävitä kunhan elimistössäsi ei ole enää tuota asetyylisalisyylihappoa. Voihan olla että se punoitus onkin ihan jotain muuta. Mutta kun seuraavan kerran tarvitset särkylääkettä, ota Panadolia (vaikuttavana aineena parasetamoli), se ei aiheuta allergisia oireita, ihottumaa yms. Mutta ei ole tulehdusta poistava, valitettavasti :(
Ja lääkärissä kyllä selviää, jos olet allerginen.
Luulen että se aspiriini ei ole niitä finnejä aiheuttanut vaan tuo flunssa :) Mulla ainakin ihon kunto menee huonommaks jos olen sairas..