Joskus oikein naurattaa kun luen lehdestä joitain huijareiden ja muitten taparikollisten saamia korvaustuomioita, 85 prosenttia niistä korvaus päätöksistä on tosiaankin vain numeroita niin sanomalehdessä kuin oikeuden päätöksessäkin asianomistaja ei todellisuudessa näe niistä ikinä euroakaan.Joskus oikeen v---ttaa. Sillä ammatti rikollinen käyttää instrum justitian kirjeitä wc paperin korvikkeena
numeroita paperilla
paljonko on paljon
2433
0Äänestä
Muut lukivat myös
Odottaa vastausta
Näihin keskusteluihin ei ole vielä vastattu. Ole ensimmäinen.
Vastaukset 2
Vanhimmat
Oikeuden tuomitsemat vahingonkorvaukset rikosvahingoissa ovat selvää lumetta, ei niitä kukaan saa, eikä Valtionkonttorista kehtaa hakea, koska menevät syyttömien veronmaksajapolosten maksettavaksi. Ulosottolaki on tehoton. Yleensä ulosotonhaltija palauttaa asiakirjat asianomistajalle merkinällä: varaton ei perittävää, vaikka tekijällä olisi esim.eläketuloa. Näin ainakin Helsingissä.
Ja niin monta kertaa kun jaksat asian panna uudelleen vireille,on aina sama juttu.Varaton ei perittävää.Josta voimme päätellä ,että tässä hyvinvointi valtiossa elää kymmeniätuhansia ihmisiä, tosin näennäisesti. Pelkällä lain määräämällä suoja osuudella josta ei voi ulosmitata.Useat elävät jopa varsin mukavasti tuolla pienella kuukausi rahalla. Mitä joskus ihmettelen.Uskovaisena tietäisin heidän joutuvan kärsimään seuraavassa elämässä.Tavallisena ihmisenä en kuitenkaan näkisi noin.