Jasu

mie

Lääketieteen, poliisitoimen ja kansainvälisen huumepolitiikan asiantuntija...

"Rangaistustoimiin tullaan siinä vaiheessa kun seuraamukset ovat häiritseviä (ratsiat asuntoihin ankaran häirinnän vuoksi tai lastensuojelun toimien takia) tai kun mukaan liittyy kaupiskelua tai salakuljetusta tai varastointia."
- jasu 15.7

http://www.ovaali.org/temp/chiliratsia.gif

"Missään euroopan maassa ei ole huumeita kannabis mukaanlukien laillistettu eikä sitä britanniassakaan edes olla ehdotettu."
- jasu 15.7.

http://news.bbc.co.uk/1/hi/uk_politics/2120116.stm
http://www2.swissinfo.org/sen/Swissinfo.html?siteSect=111&sid=581238
http://www.swissinfo.org/sen/Swissinfo.html?siteSect=111&sid=21209
http://news.bbc.co.uk/1/hi/world/europe/823257.stm

12

448

    Vastaukset

    Anonyymi (Kirjaudu / Rekisteröidy)
    5000
    • Jasu

      Olit kerännyt linkkejä jotka tukevat väitettä että euroopassa ei ole laillistettu kannabista eikä sellaista suunnitellakkaan.

      Näin nimittäin näissäkin otteissa luki. Briteissä on käsittelyssä kohuttu esitys kannabiksen käyttäjien rangaistusluokituksen muuttamisesta. Siis teko (käyttö) pysyisi rikoksena, rangaistusasteikko lievenisi. Kannabis itsessään pysyisi vähintäin yhtä laittomana. Sitä ei saisi tuoda eikä kaupata. Käsillä voisi olla vain rikoksen kautta maahantuotua tai tuotettua kamaa.

      Sveitsiläissivustoillakin oltiin keskustelussa samassa ajatuksessa; siellä käyttäjiä on kohdeltu sairaina .. tätä tulkintaa ehdotetaan tekstissä muutettavaksi. Edelleen aine on siellä laitonta ja pysyykin sellaisena.

      Kotimainen juttu oli varsin hauska näin luettuna vaikka puutarhureille se tuskin oli kovin hilpeä hetki. Jos tehdään ilmianto tai ratsia kasvatuspaikkaan, missä on pellollinen kannabista niin rangaistus napsahtanee varmuudella. Se nimittäin ei mahtune siihen pikku kotitarvekasvatuksen piikkiin.

      Mutta tuokaas nyt sitten esille sellainen oikeuden päätös missä kannabiksen polttaja on saanut tuomion kotikäytössä. Julkisella paikalla julkisessa tilaisuudessa tapahtuva kielletyn huumausaineen hallussapito on kyllä johtanut sakkoihin ja totta vie, niin pitääkin käydä.

      • mie

        onko sun mielesta oikein noiden chilipeltoon tehty ratsia? mites meinaat etta noi on hairinny naapureita?


      • Jasu
        mie kirjoitti:

        onko sun mielesta oikein noiden chilipeltoon tehty ratsia? mites meinaat etta noi on hairinny naapureita?

        Jos on pellollinen kasvia josta tehdään ilmianto kannabisviljelmänä niin katsottavahan se on. Miten niitä viljelijöitä rangaistiin? Ei tiemmä mitenkään.


      • JukkoJoukoPenkkiukko

        Kanada laillisti juuri kannabiksen. Käyttäjiä on yli 5 miljoonaa, eikä vaan ole psykoosia, eikä skitsofreniaakaan siinä määrin, että toimimatonta ja rikollisia tukevaa kannabiksen kieltoa olisi jatkettu. Käytännössähän kannabis on ollut laillista Kanadassa yli 20 vuotta, nyt se vain virallistettiin.


      • Syssy

        "Sveitsiläissivustoillakin oltiin keskustelussa samassa ajatuksessa; siellä käyttäjiä on kohdeltu sairaina .. tätä tulkintaa ehdotetaan tekstissä muutettavaksi. Edelleen aine on siellä laitonta ja pysyykin sellaisena."

        Kannabista saa nykyään laillisesti kaupasta Sveitsissä, eikä omaan käyttöön kasvattavia ihmisiä jahdata millään tavalla. Eli olit Jasu väärässä.


      • Mraaget
        Syssy kirjoitti:

        "Sveitsiläissivustoillakin oltiin keskustelussa samassa ajatuksessa; siellä käyttäjiä on kohdeltu sairaina .. tätä tulkintaa ehdotetaan tekstissä muutettavaksi. Edelleen aine on siellä laitonta ja pysyykin sellaisena."

        Kannabista saa nykyään laillisesti kaupasta Sveitsissä, eikä omaan käyttöön kasvattavia ihmisiä jahdata millään tavalla. Eli olit Jasu väärässä.

        Jasu on ihan höpöukko.


      • Anonyymi
        JukkoJoukoPenkkiukko kirjoitti:

        Kanada laillisti juuri kannabiksen. Käyttäjiä on yli 5 miljoonaa, eikä vaan ole psykoosia, eikä skitsofreniaakaan siinä määrin, että toimimatonta ja rikollisia tukevaa kannabiksen kieltoa olisi jatkettu. Käytännössähän kannabis on ollut laillista Kanadassa yli 20 vuotta, nyt se vain virallistettiin.

        Italia laillisti kannabiksen kasvatuksen omaan käyttöön.


    • Syssy
    • kauraaruista

      Viljelijää jotain....

    • Btetto

      Jos tieliikenteessä kuolisi yhtä monta ihmistä kuinka monta ihmistä alkoholi vuodessa tappaa, kyseessä olisi katastrofi.

      Alkoholin suhteen lähinnä kohautetaan olkapäitä ja todetaan, että sellaisia kovat huumeet ovat, ja tämän jälkeen helpotetaan alkoholin saatavuutta.

      ja kiristetään sensuuria.

    • Fassu

      Kanada laillisti kannabiksen.

    • Anonyymi

      Saksa laillisti kannabiksen.

    Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.

    Luetuimmat keskustelut

    1. Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa kansainvälinen etsintäkuulutus Poliis

      Poliisi: Kymmenhenkinen pohjalaisperhe ollut vuoden kateissa – kansainvälinen etsintäkuulutus Poliisi pyytää yleisön apu
      Maailman menoa
      446
      3839
    2. Tässä totuus jälleensyntymisestä - voit yllättyä

      Jumalasta syntyminen Raamatussa ei tässä Joh. 3:3. ole alkukielen mukaan ollenkaan sanaa uudestisyntyminen, vaan pelkä
      Jälleensyntyminen
      318
      1652
    3. Mitään järkeä?

      Että ollaan erillään? Kummankin pää on kovilla.
      Ikävä
      116
      1486
    4. En kadu sitä, että kohtasin hänet

      mutta kadun sitä, että aloin kirjoittamaan tänne palstalle. Jollain tasolla se saa vain asiat enemmän solmuun ja tekee n
      Ikävä
      89
      1444
    5. Noniin rakas

      Annetaanko pikkuhiljaa jo olla, niin ehkä säilyy vienot hymyt kohdatessa. En edelleenkään halua sulle tai kenellekään mi
      Ikävä
      99
      1378
    6. Oisko mitenkään mahdollisesti ihan pikkuisen ikävä..

      ...edes ihan pikkuisen pikkuisen ikävä sulla mua??.. Että miettisit vaikka vähän missähän se nyt on ja oiskohan hauska n
      Ikävä
      59
      1336
    7. Lapuan sanomissa käy rytinä

      Pistivät sitten päätoimittajan pihalle
      Lapua
      50
      1266
    8. Helena Koivu : Ja kohta mennään taas

      Kohta kohtalon päivä lähestyy kuinka käy Helena Koivulle ? Kenen puolella olet? Jos vastauksesi on Helenan niin voisi
      Kotimaiset julkkisjuorut
      93
      1204
    9. Oot ihana

      Toivottavasti nähdään sattumalta jonain kesäpäivänä♥️🥺🫂
      Ikävä
      44
      1049
    10. Au pair -työ Thaimaassa herättää kiivasta keskustelua somessa: "4cm torakoita, huumeita, tauteja..."

      Au pairit -sarjan uusi kausi herättää keskustelua Suomi24 Keskustelupalvelussa. Mielipiteitä ladataan puolesta ja vastaa
      Tv-sarjat
      33
      1047
    Aihe