Olen jo jonkin aikaa etsinyt moneen ympäristöön (Windows, Mac, Linux) sopivaa kuvien arkistointiohjelmaa.
Picasat, ACDSeet, iPhotot, PhotoAlbumit jne. on jo tarkastettu... Monia kivoja ohjelmia löytyykin, mutta yleensä ne sopivat vain yksittäisille koneille ja/tai tietyille käyttöjärjestelmille.
Tarvelistalla:
- Osaa skannata kansioista kuvat ja niille thumbnailit
- Osaa lukea EXIF/IPTC/jne. -tietoja
- Osaa mielellään useampia kuvaformaatteja
- Tukee avainsanoja
- Osaa hakea avainsanojen perusteella
- Osaa tallentaa/kopioida kuvat haun perusteella
- Tuki RAW-kuville
- Sovittava moniympäristökäyttöön, esim. avainsanojen on liikuttava mukana järjestelmästä riippumatta
- Tuki tilannekuvauksille (esim. kuvaustilanteesta jossain tietyssä kuvasarjassa) on silkkaa plussaa
- Samoin tuki EXIF/IPTC/jne. -tietojen massamuokkaukselle on plussaa
- Mielellään open source, mutta edullisia ohjelmiakin toki voi esitellä!
- Tavoitteena on suht. pitkä käytettävyys, joten pikkuvalmistajan ohjelma xyz, jonka tuki lakkaa ensi keväänä, ei tule kysymykseen
- Voi olla myös palvelinversio esim. PHP/MySQL/Apache-yhdistelmällä käytettäväksi
- Haussa ei siis ole yritysympäristön ratkaisu, vaan aktiivikuvaajanörtin oma kotikäyttö
Heitelkää vapautuneesti kommentteja! :-)
MikaK
Moniympäristöinen valokuvien arkistointi?
10
5231
Vastaukset
- MikaK
Viestin muokkaus jäi keskeneräiseksi, hain nimenomaan digitaalisessa muodossa olevien kuvien arkistointiohjelmaa :-)
Sama- fotari
Itselläni on parikin arkistointi ohjelmaa mutta niiden käyttö on jäänyt.
Käytän yksinkertaisesti käyttiksen omaa kansio järjestelmää.
Asensin yhden kovalevyn vain kuvia varten. Sieltä on helppo löytää tarvitsemansa. Ja kansioita lisään tai poistan tarpeen mukaan. Ja homma pelaa hyvin kun on sopivasti rakennellut kansiot alakansioineen. Ja tärkeimmät kuvat CD:lle tai valmiiksi kuviksi.
En ole havainnut vielä mitään huonoa järjestelmässä vaikka kuvia on tosi paljon. - MikaK
fotari kirjoitti:
Itselläni on parikin arkistointi ohjelmaa mutta niiden käyttö on jäänyt.
Käytän yksinkertaisesti käyttiksen omaa kansio järjestelmää.
Asensin yhden kovalevyn vain kuvia varten. Sieltä on helppo löytää tarvitsemansa. Ja kansioita lisään tai poistan tarpeen mukaan. Ja homma pelaa hyvin kun on sopivasti rakennellut kansiot alakansioineen. Ja tärkeimmät kuvat CD:lle tai valmiiksi kuviksi.
En ole havainnut vielä mitään huonoa järjestelmässä vaikka kuvia on tosi paljon.Hyvä fotari,
Kiitos kommentistasi! Mutta et ehkä lukenut viestiäni ajatuksen kanssa. Haen ohjelmaa/järjestelmää, jolla olisi mahdollista toteuttaa kaikki viestissäni mainitsemat asiat.
Kuvien tallentaminen hierarkisesti nimettyihin ja kronologisesti järjestettyihin kansioihin on ihan silkkaa peruskauraa. Oma n. 12000 kuvan arkistoni on tällä hetkellä järjestelty juuri näin. Sinänsä vallan mainio ja toimiva järjestely, mutta ei auta oikeastaan muuhun kuin kuvien varastointiin.
Nyt esimerkiksi kuvan valotustiedot täytyy hakea erikseen sen sijaan, että ne näkisi heti kuvan yhteydessä. Ja tiedän, eivät kaikki mainitsemani ominaisuudet olekaan todellakaan kaikille tarpeen - tulevatkin omiin tarpeisiini ja tottumuksiini :-) - fotari
MikaK kirjoitti:
Hyvä fotari,
Kiitos kommentistasi! Mutta et ehkä lukenut viestiäni ajatuksen kanssa. Haen ohjelmaa/järjestelmää, jolla olisi mahdollista toteuttaa kaikki viestissäni mainitsemat asiat.
Kuvien tallentaminen hierarkisesti nimettyihin ja kronologisesti järjestettyihin kansioihin on ihan silkkaa peruskauraa. Oma n. 12000 kuvan arkistoni on tällä hetkellä järjestelty juuri näin. Sinänsä vallan mainio ja toimiva järjestely, mutta ei auta oikeastaan muuhun kuin kuvien varastointiin.
Nyt esimerkiksi kuvan valotustiedot täytyy hakea erikseen sen sijaan, että ne näkisi heti kuvan yhteydessä. Ja tiedän, eivät kaikki mainitsemani ominaisuudet olekaan todellakaan kaikille tarpeen - tulevatkin omiin tarpeisiini ja tottumuksiini :-)No tässä oli yksi vinkki jos siinä olisi oikeita ominaisuuksia,
BreezeBrowser Pro 1 1 3.
Vilkaise Googlesta tuolla nimellä, siinä ohjelmassa on melko mukavat kuvaustiedot kuvista, joko suppeampina, tai laajempina, valinnan mukaan. - MikaK
fotari kirjoitti:
No tässä oli yksi vinkki jos siinä olisi oikeita ominaisuuksia,
BreezeBrowser Pro 1 1 3.
Vilkaise Googlesta tuolla nimellä, siinä ohjelmassa on melko mukavat kuvaustiedot kuvista, joko suppeampina, tai laajempina, valinnan mukaan.Kiitos vinkistä! Ihan mielenkiintoinen, mutta valitettavasti Windows-only...
- Monisysteeminen
Xnview.
Toimii tusinassa systeemissä.
Windowsit, linux, Mac ja unixit.
It has the features :
Import about 400 graphic file formats
Export about 50 graphic file formats
Multipage TIFF, Animated GIF, Animated ICO support
Image IPTC, EXIF metadata support
EXIF auto rotation support
IPTC editing
Resize, rotate, crop support
Lossless rotate & crop (jpeg) support
Adjust brigthness, contrast...
Auto levels, contrast
Modify number of colors
Apply filters (blur, average, emboss, ...)
Apply effects (lens, wave, ...)
Fullscreen mode
Slide show with effects
Batch convert, batch rename
Create WEB page easily
Screen capture
Create contact Sheet
Create or edit Multi-page file (TIFF, DCX, LDF)
TWAIN & WIA support (Windows only)
Print support (Windows only)
Drag & Drop support (Windows only)
Compare image side by side
Filmstrip layout
44 languages support (Windows only)
And many many other things...
No Adware, No Spyware
Täydellinen IPTC-toiminto. Sisältäen myös hakusanojen lisäämisen kuviin.
Metatiedosto näkyy kaikissa systeemeissä ja on yhteensopiva tuntemieni kuvatoimistojen käyttämien arkistointiohjelmien kanssa.
Multikonvertteri muuntaa koko kansion kerralla.
Huonoa: Ei hakutoiminotoa. Käyttää systeemin kansioita albumeina.
Ei "arkisto-ohjelma", mutta hyvä kuvien tarkistamiseen, joukkomuokkaukseen, lajitteluun ja IPTC-tietojen kirjaamiseen. Lukee EXIFin ja muuntaa dpi:n, sekä muuntaa tiedostonimen jouksevaksi numeroksi..
Yksityiskäytössä freeware.
http://xnview.com/- MikaK
Kiitokset!
Tutkin linkkiä...
- Mika....
Fotostation ja Cumulus ovat molemmat ohjelmia jotka pystyvät kaikkeen vaatimaasi, mutta ovat kalliita ammattikäyttöön suunnattuja softia (esim lehtitalojen ja kuvatoimistojen usein käyttämiä) eivätkä opensourcea. Ainakin fotostationista on huokeampi yksityiskäyttöön suunnattu versio, mutta siitä puuttuu tuo vaatimasi palvelin tuki. Fotostation on oma suosikkini ja se on aivan ylivertaisen monipuolisesti muokattavissa melkein minkälaiseen käyttöön tahansa ja palvelintsydeemit ja työryhmänkäyttäjien oikeuksien hallinta on integroitu siihen saumattomasti, mutta harmillista ettei se todellakaan ole mikään edullinen vaihtoehto.
- MikaK
Kiitos vinkistä! Mielenkiintoisia, mutta hintakin sen mukainen... Jatkan sopivan hintaluokan ohjelman etsimistä...
MikaK kirjoitti:
Kiitos vinkistä! Mielenkiintoisia, mutta hintakin sen mukainen... Jatkan sopivan hintaluokan ohjelman etsimistä...
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
Mitäs peitsarissa on tapahtunut eilen illalla
Mikkelissä iso poliisioperaatio https://www.iltalehti.fi/kotimaa/a/39ef020c-2d81-4d72-b720-651f458ba3e2942533- 187899
- 53723
Sofia teki aika pahat oharit
Leikkiikö Sofia kansainvälistä kosmopoliittia vai menikö rehdisti pupu pöksyyn, kun perui viestillä tulonsa puoli tunti119642- 49542
Peräännytkö nainen vai mitä sanot
Jos sanon sulle että rakastan sua? Suututko oletko vihainen vai olisiko tunteet molemminpuolisia?52484Havaintoja ihmisen ulosteesta lenkkeilypoluilla
Oletteko havainneet ihmisen ulostetta taajamaa kiertävillä lenkkeilypoluilla?12481- 48467
- 54432
Auto katolleen Huhtalantiellä
Iso poliisioperaatio Lapualla, 7 poliisipartiota ajoi rosvoja takaa,loppu tuli kun rosvot osuivat pihlajaan lentäen siit11430