Onko muita jotka tulevat pahoinvoivaksi vaniljan (esanssi) hajusta? Kaikkein kamalinta on se Yves Rocherin keltaisessa pallossa oleva imelä litku, jonka hajusta meinaan aina laatata.
Minulla on pari sukulaista jotka käyttivät sitä, (teinejä). Kamalaa oli, kun jouduin olemaan niiden kanssa samassa autossa. Sanoin kyllä heti niille, että en kestä tuota katkua, näyttivät tietysti loukkaantuneilta. Aloin pikkuhiljaa muuttumaan pahoinvoinnista vihreäksi, oli pakko pysähtyä oksentamaan. Kummasti kyllä myöhemmin vaihtoivat (ihan muuten vaan) vähän hienostuneempaan tuoksuun :)
Vaniljanhaju :P
5
1515
Vastaukset
- katovuosi
Minä tulen pahoinvoivaksi ja saan hengenahdistusta appelsiinin ja paistetun pekonin hajuista. Kamalaa.
- Hajusteintolerantti
Olen saanut vanilliinisokerista nokkosrokon, leivoin itse mansikkapiiraan. Opin välttämään. Vaniljatanko on OK, se on luonnontuote, vanilliinisokeri on syntetisoitu.
Ruotin Shenetin sivulla infoa ruotsiksi:
http://www.shenet.se/ravaror/vanillin.html
Hajusteissa käytetyt 'vanillin' ja 'etylvanillin' ovat myös synteettisiä.
Reaktio voi olla allergiaa tai yliherkkyyttä.
Ruotsalaisella sivulla kerrotaan eri valmistusmenetelmistä, ns. raaka-aine voi olla herkistävä (eugenol, isoeugenol).
Paras välttää!
Mainitsemassasi 'Yves Rocherin' tuotteessa on muitakin hajusteraaka-aineita, jotka voivat lisänä pahentaa reaktiotasi.
Sisältöä ei tiedä, kun ei ole tuoteselostetta.
Mainoksiin ei kannata uskoa, niissä luodaan mielikuvia, totuus on ihan muuta.
Luin Ilta-Lehden nettiversiosta:
Seksikkäät syystuoksut
Artikkelissa mm. lueteltiin mitä ihania raaka-aineita sisältävät, kuten myskiä ja ambraa.
Ja edelleen:
Myski: tiibetiläisen myskihirviuroksen kivespussin rauhaserite
Juu, onhan se, mutta sitä ei käytetä. Myskihirvet olisivat kuolleet sukupuuttoon jo aikapäivää sitten, jos hajusteiden myski olisi peräisin myskihäriltä. Kyllä myski on nykyään synteettistä. Sen terveydelle haitallisista vaikutuksista on julkaistu monta tutkimusta.
Pari myskiä AETT ja Ambrette kiellettiin/EU, kun riippumattomissa tutkimuksissa oli koe-eläimillä ilmennyt myrkyllisyys hermostolle. Molemmat ehtivät olla käytössä kymmeniä vuosia, eikä EU pitänyt mitään kiirettä kiellolla. Hajustevalmistan esityksestä sallittua enimmäispitoisuutta ensin vähennettiin, lopulta käyttö lopetettiin ja kiellettiin.
Hengitystievaikutuksista ei ole tietoa, ei tarvitse testa. Keskushermostovaikutuksia ei tutkita. Testauksen suorittaa (ihoherkistyminen, mahd. ärsytys) patentin omistaja. Kukaan ei valvo.
Toivoa sopii että sukulaisteinit eivät sairastu.
Kukaan ei tiedä, kuka sairastuu (herkistyy).
Mitä suurempi altistus, sitä suurempi todennäköisyys saada oireita myöhemmin elämässään.
Tai sitten ei.
Atoopikkona olen aina ollut 'yliherkkä' voimakkaille tuoksuille, mutta niitä ei pääse pakoon kodin ulkopuolella. Joudumme hengittämään passiivisesti. - Ei toimi
Hei !
Elimistösi on liian hapan. Syöt happoja muodostavia ruokia tai ruoka-aineita, elintoimintasi kärsivät siitä. Sinun pitää kiinnittää huomiota syömisiisi ja hankkia tietoa emäsylijäämäisestä ravinnosta. Noista vaivoista pääsee kyllä eroon. - Nimetön
Minulla tulee myös vaniljanhajusteista ankara päänsärky ja huono olo!
- yökötys
yököttää....
Ketjusta on poistettu 0 sääntöjenvastaista viestiä.
Luetuimmat keskustelut
- 996154
Riikan kukkaronnyöri on umpisolmussa
Kulutus ei lähde liikkeelle, koska kansalaiset eivät usko, että: – työpaikka säilyy – tulot eivät romahda – talous ei h804812Tanskan malli perustuu korkeaan ansioturvaan
Ja vahvoihin työllisyys- ja kotoutumispalveluihin. Suomessa Riikka on leikannut juuri näitä: palkkatukea, työttömyysturv983065Epäily: Räppäri yritti tappaa vauvansa.
https://www.mtvuutiset.fi/artikkeli/epaily-mies-yritti-tappaa-vauvansa/9300728 Tämä on erittäin järkyttävä teko täysin p302892Anteeksipyyntöni
Jätän tähän anteeksipyyntöni sinulle, koska en voi sanoa sitä missään muuallakaan. Pyydän anteeksi, jos purkamani tuska262125Sydämeni valtiaalle
En täältä aio asioita kysellä. Haluan tuoda tiedoksesi, että pohjimmiltani en ihmisiä tahdo satuttaa ja ajattelen muiden1191526Mikseivät suomalaiset kuluta? istutaan vaan säästötilirahojen päällä..
...Ihan haluamalla halutaan että maa menee konkurssiin? Ihan käsittämätöntä, ennätymäärät säästöjä sekä konkursseja sam3371091Oletko tyytyväinen
Tämän hetkiseen tilanteeseenne? Odotatko, että lähennytte vai yritätkö päästä yli ja eteenpäin?861049Jos oikeasti haluat vielä
Tee mitä miehen täytyy tehdä ja lähesty rohkeasti 📞 laita vaikka viestiä vielä kerran 😚126991- 48784