Vaniljanhaju :P

Onko muita jotka tulevat pahoinvoivaksi vaniljan (esanssi) hajusta? Kaikkein kamalinta on se Yves Rocherin keltaisessa pallossa oleva imelä litku, jonka hajusta meinaan aina laatata.

Minulla on pari sukulaista jotka käyttivät sitä, (teinejä). Kamalaa oli, kun jouduin olemaan niiden kanssa samassa autossa. Sanoin kyllä heti niille, että en kestä tuota katkua, näyttivät tietysti loukkaantuneilta. Aloin pikkuhiljaa muuttumaan pahoinvoinnista vihreäksi, oli pakko pysähtyä oksentamaan. Kummasti kyllä myöhemmin vaihtoivat (ihan muuten vaan) vähän hienostuneempaan tuoksuun :)
51534
Äänestä

Muut lukivat myös

Vastaukset 5

Vanhimmat

Minä tulen pahoinvoivaksi ja saan hengenahdistusta appelsiinin ja paistetun pekonin hajuista. Kamalaa.

Äänestä

Olen saanut vanilliinisokerista nokkosrokon, leivoin itse mansikkapiiraan. Opin välttämään. Vaniljatanko on OK, se on luonnontuote, vanilliinisokeri on syntetisoitu.
Ruotin Shenetin sivulla infoa ruotsiksi:
http://www.shenet.se/ravaror/vanillin.html

Hajusteissa käytetyt 'vanillin' ja 'etylvanillin' ovat myös synteettisiä.
Reaktio voi olla allergiaa tai yliherkkyyttä.
Ruotsalaisella sivulla kerrotaan eri valmistusmenetelmistä, ns. raaka-aine voi olla herkistävä (eugenol, isoeugenol).

Paras välttää!
Mainitsemassasi 'Yves Rocherin' tuotteessa on muitakin hajusteraaka-aineita, jotka voivat lisänä pahentaa reaktiotasi.
Sisältöä ei tiedä, kun ei ole tuoteselostetta.
Mainoksiin ei kannata uskoa, niissä luodaan mielikuvia, totuus on ihan muuta.

Luin Ilta-Lehden nettiversiosta:
Seksikkäät syystuoksut
Artikkelissa mm. lueteltiin mitä ihania raaka-aineita sisältävät, kuten myskiä ja ambraa.
Ja edelleen:

Myski: tiibetiläisen myskihirviuroksen kivespussin rauhaserite

Juu, onhan se, mutta sitä ei käytetä. Myskihirvet olisivat kuolleet sukupuuttoon jo aikapäivää sitten, jos hajusteiden myski olisi peräisin myskihäriltä. Kyllä myski on nykyään synteettistä. Sen terveydelle haitallisista vaikutuksista on julkaistu monta tutkimusta.
Pari myskiä AETT ja Ambrette kiellettiin/EU, kun riippumattomissa tutkimuksissa oli koe-eläimillä ilmennyt myrkyllisyys hermostolle. Molemmat ehtivät olla käytössä kymmeniä vuosia, eikä EU pitänyt mitään kiirettä kiellolla. Hajustevalmistan esityksestä sallittua enimmäispitoisuutta ensin vähennettiin, lopulta käyttö lopetettiin ja kiellettiin.

Hengitystievaikutuksista ei ole tietoa, ei tarvitse testa. Keskushermostovaikutuksia ei tutkita. Testauksen suorittaa (ihoherkistyminen, mahd. ärsytys) patentin omistaja. Kukaan ei valvo.

Toivoa sopii että sukulaisteinit eivät sairastu.
Kukaan ei tiedä, kuka sairastuu (herkistyy).
Mitä suurempi altistus, sitä suurempi todennäköisyys saada oireita myöhemmin elämässään.
Tai sitten ei.
Atoopikkona olen aina ollut 'yliherkkä' voimakkaille tuoksuille, mutta niitä ei pääse pakoon kodin ulkopuolella. Joudumme hengittämään passiivisesti.

Äänestä

Hei !

Elimistösi on liian hapan. Syöt happoja muodostavia ruokia tai ruoka-aineita, elintoimintasi kärsivät siitä. Sinun pitää kiinnittää huomiota syömisiisi ja hankkia tietoa emäsylijäämäisestä ravinnosta. Noista vaivoista pääsee kyllä eroon.

Äänestä

Minulla tulee myös vaniljanhajusteista ankara päänsärky ja huono olo!

Äänestä
  • yököttää....

    Äänestä

Kommentoi aloitusta


Yves Rocher kirjoitti:

Onko muita jotka tulevat pahoinvoivaksi vaniljan (esanssi) hajusta? Kaikkein kamalinta on se Yves Rocherin keltaisessa pallossa oleva imelä litku, jonka hajusta meinaan aina laatata.

Minulla on pari sukulaista jotka käyttivät sitä, (teinejä). Kamalaa oli, kun jouduin olemaan niiden kanssa samassa autossa. Sanoin kyllä heti niille, että en kestä tuota katkua, näyttivät tietysti loukkaantuneilta. Aloin pikkuhiljaa muuttumaan pahoinvoinnista vihreäksi, oli pakko pysähtyä oksentamaan. Kummasti kyllä myöhemmin vaihtoivat (ihan muuten vaan) vähän hienostuneempaan tuoksuun :)

Anonyymi
5000

Ilmoita asiaton sisältö

  • Sisältää materiaalia, joka on loukkaavaa, herjaavaa, rasistista, uhkailevaa tai ahdistelevaa.

  • Materiaali sisältää nimiä, yhteystietoja tai muita henkilökohtaisia tietoja. Julkisuuden henkilöistä, julkisissa viroissa toimivista ihmisistä sekä yritysten vastuuhenkilöistä saa keskustella työhön liittyen. Myös yksityiselämään liittyvistä asioista voi keskustella siltä osin, kuin niistä on julkisesti kerrottu.

  • Sisältää lapsille haitallista tai heiltä kiellettyä materiaalia. Seksuaalinen sisältö on sallittua aiheeseen tarkoitetuilla palstoilla, joiden ikäraja on 18 vuotta.

  • Lainvastaista sisältöä voi olla mm. yksityiselämää loukkaavan tiedon levitys, kiihottaminen kansanryhmää vastaan, laiton uhkaaminen, alaikäisiin liittyvä seksuaalinen sisältö/grooming, petokset, identiteettivarkaudet, kunnianloukkaukset ja tekijänoikeusrikkomukset.

  • Sisältö ei liity palstan tai keskusteluketjun aiheeseen.

  • Viesti ei ole suomea tai ruotsia (pl. International Forums), se sisältää mainontaa, se sisältää tekijänoikeuksin suojattua materiaalia, se on massapostitus tai jokin muu syy.

Jaa keskustelu